המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 14/09/2020

המועצה לצרכנות קוראת לדחות תחולת החוק לחובת הפקדון על מכלי משקה גדולים
במכתב עמדה ששלחה המועצה לצרכנות ליו"ר ועדת הכלכלה נכתב: "יש להימנע ממהלך שעשוי להביא להעלאת יוקר המחיה על רקע הכשלים ביישום החוק ולכן לדחות את המועד לבחינת הרחבת תחולת החוק במספר חודשים, לאחר התאוששות המשק מהמשבר"


לקראת הדיון בוועדת הכלכלה בנושא כוונת המשרד להגנת הסביבה להחיל חובת פיקדון על מכלי משקה גדולים, שלחה המועצה לצרכנות מכתב עמדה ליו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי, תחת הכותרת: "כוונת המשרד להגנת הסביבה להחיל חובת פיקדון על מכלי משקה גדולים - עמדת  המועצה הישראלית לצרכנות".

 

כפי שנכתב ליו"ר הועדה, המועצה תומכת במהלך שיביא לקידום ומודעות הגנת הסביבה, צמצום הפסולת ותימרוץ הציבור במחזור בקבוקים על ידי הטלת פיקדון. ואולם, לאור העובדה שהיצרנים לא עמדו ביעדי האיסוף והמחזור, ובהעדר נתונים עדכניים, אין להרחיב את תחולת החוק על הבקבוקים הגדולים כשאין כל הוכחה לכך שהחוק מיושם.

 

זאת ועוד, בימים אלה שבהם המשק הישראלי במשבר חסר תקדים בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, ומספר המובטלים עולה מיום ליום, המועצה סבורה שאין להכביד כלכלית בתקופה זו על הציבור ולהטיל מס פיקדון על מצרכי יסוד הנרכשים בכל בית.

 

לעמדת המועצה יש להימנע ממהלך שעשוי להביא להעלאת יוקר המחיה על רקע הכשלים ביישום החוק, אי העמידה של יצרניות המשקאות ביעדים שנקבעו בחוק, וכן לאור הדיווחים השגויים של יצרני המשקאות על נתוני המחזור שהוצגו למשרד להגנת הסביבה בשנת 2016.

 

לאור כל האמור לעיל, המועצה סבורה כי יש לדחות את המועד לבחינת הרחבת תחולת החוק במספר חודשים, לאחר התאוששות המשק מהמשבר.

 

לצפיה במכתב העמדה לחצו כאן >>

 

למידע נוסף אודות חוק הפקדון מתוך אתר המועצה לחצו כאן >>