המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 14/07/2020

המועצה לצרכנות מתנגדת למעבר ממשלוח דואר פיזי למשלוח דואר דיגיטלי ללא הסכמת הצרכנים
מנכ"ל המועצה לצרכנות: "העברת הדיוור לדיוור דיגיטלי עלולה להיות הרסנית לציבור שחסרה לו אוריינות דיגיטלית - במיוחד כשמדובר בציבור מוחלש כאזרחים ותיקים"

 

בתקופת משבר הקורונה, פנו גורמים פיננסים ובתחום התקשורת וביניהם בנקים, חברות אשראי וחברות אינטרנט וסלולר לרגולטורים, בבקשה לאפשר  להם לעבור מדיוור באמצעות הדואר, לדיוור מקוון.  משרד התקשורת דחה את בקשת חברות התקשורת לשלוח חשבוניות דיגיטליות ללקוחות פרטיים כברירת מחדל , אלא אם הצרכן בחר אחרת.

 

בדיון שהתקיים בוועדה לפניות הציבור בנושא מעבר אזרחים ממשלוח דואר פיזי למשלוח דואר דיגיטלי ללא הסכמתם השתתפו גם נציגי המועצה לצרכנות. עופר מרום מנכ"ל המועצה לצרכנות  אומר כי "הודעה לכתובת שהמבקש לא פתח לעצמו ולא אישר כי ברצונו לקבל אליה הודעות, משולה להכנסתה של הודעה לפתק בבקבוק והשלכתו למרחבי הים, או שמא נאמר מרחבי האינטרנט. בכך אין די".

 

"העברת הדיוור לדיוור דיגיטלי, עלולה להיות הרסנית לציבור שחסרה לו  אוריינות דיגיטלית - במיוחד  כשמדובר בציבור מוחלש כאזרחים ותיקים. דיוור דיגיטלי עבור אוכלוסייה שאין לה יכולת להתמודד עם מיומנויות טכנולוגיות עלולה לנזק את הצרכן, שיכול לקבל הודעה על תום מבצע או שירות והעלאת התעריף למייל בו הוא לא עושה כלל שימוש.  

 

במועצה לצרכנות התקבלו תלונות רבות של צרכנים שהלינו שהחברות שעימן התקשרו מעבירות להם הודעות וחשבוניות ב"איזור האישי" של הלקוח באתר החברה, מבלי שהצרכן מודע לכך שזו ברירת המחדל לפי התנאים הכלליים של החוזה.

 

בנק ישראל קבע בעמדתו כי משלוח דיגיטלי יהיה אפשרי בכמה תנאים, וביניהם:  הסכמה מפורשת  מהלקוח לקבל,  מידע אישי באמצעים דיגיטליים,  הוכחה ברורה כי הלקוח נוהג באופן שוטף ועקבי לקבל ולפתוח את פירוט העסקאות החודשי באמצעים דיגיטליים, וכי הלקוח יודע  בדואר או בדרך אפקטיבית אחרת,  על המעבר למשלוח דיגיטלי.  הודעה על השינוי באמצעות ההודעות השוטפות אותם נוהגים מנפיקים לשלב בפירוט העסקאות החודשי לא  תחשב לגילוי נאות לצורך העניין.

 

המועצה לצרכנות מתנגדת למעבר גורף לדיווח דיגיטלי כברירת מחדל, ללא הסכמתו המפורשת ומראש של הצרכן, כשהדין קובע כי הצרכן הוא זה שיבחר את הדרכים לקבלת הדיווחים (למשל ברישיונות חברות הסלולר, תקנות כרטיסי חיוב, בחוק הגנת הצרכן).

 

לאור האמור לעיל, המועצה מתנגדת למעבר גורף של חברות לדיוור באמצעים דיגיטליים וסבורה שצעד כזה, ללא בדיקה פרטנית כי הצרכן הסכים לקבל מידע או דיווח באופן זה ו/או בכתובת דוא"ל שבה הוא אכן עושה שימוש, עלול לפגוע בצרכנים ולהסב נזק רב לאוכלוסיות מוחלשות שאינן עושות שימוש באמצעים דיגיטליים.