המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 12/10/2023

המועצה לצרכנות למשרד התחבורה: עצרו את ניצול המצב הביטחוני לצורך עשיית רווחים על גבי ציבור הצרכנים
המועצה לצרכנות: "לאור חשש לניצול המצב הביטחוני לצורך עשיית רווחים על גבי ציבור הצרכנים מצד חברות תעבורה בין יבשתיות, יש לעצור את התופעה"

 

 

במוקד החירום של המעצה לצרכנות שנפתח בשל המצב, התקבלו בימים האחרונים תלונות רבות של צרכנים המבקשים לבטל טיסה או לדחותה, ונתקלים בסירוב או בדרישה לדמי ביטול מלאים. בנוסף מתקבלות תלונות קרובי משפחה של צרכנים שמבקשים לחזור לארץ ונדרשים למחירים גבוהים במיוחד.


המועצה מביעה דאגה העמוקה בנוגע להסלמה במחירי הטיסות ו/או השייט בצל המצב הביטחוני. מחירי הטיסות ו/או השייט לכיוון אחד= הביתה, האמירו למחירי כרטיסי "הלוך חזור". לעמדתנו עלייה משמעותית במחירי הכרטיסים מחייבת התייחסות מיידית.


המועצה מבינה כי ביטול טיסה/שייט ברגע האחרון לא עומד בתנאי החוק, וכי כוחות השוק ממלאים תפקיד בקביעת מחירי הכרטיסים, אולם, במצב של שגרה לצרכן יש את יכולת הבחירה. בתקופות משבר כמו השבר העמוק בו המדינה מצויה, במקרה בו חברות תעופה רבות ביטלו את טיסותיהן לישראל, וצרכנים מבקשים לקצר את הטיול ולחזור מיידית לישראל להתגייס או להתאחד עם משפחתם, מצופה מחברות התעבורה הבין יבשתיות (טיסות ושיט), במיוחד אלו הישראליות - שלא לנצל את מעמדם בפני ציבור צרכנים הנקראים לשרת את מדינתם ורוצים לחזק את משפחתם, ולגבות מחיר רגיל בטנה שלא מדובר בחילוץ.


המועצה לצרכנות מניחה כי בתום המלחמה יוקצו פיצויים לחברות הישראליות שנפגעו בשל המצב הביטחוני, פיצויים אלה יסייעו לחברות ולפיכך אין כל הצדקה לניצול המצוקה וגביית הסכומים הגבוהים מציבור הצרכנים.


המועצה מציינת בפניה למשרד התחבורה כי "אנו עדים למספר רב של מעשי צדקה ויוזמות פרטיות, המועצה אינה דורשת כי חברות אלה יזמו או יממנו בעצמן נסיעות חינם עבור ציבור הצרכנים, אלא שהמחיר הנדרש יהיה הוגן, ויכלול תום לב מצד חברות אלה" .

המועצה בפנייתה דורשת כי משרד התחבורה "יאותת" לחברות התעבורה הבין יבשתיות שלא לעלות את מחירי הכרטיסים למי שמבקש לשוב לביתו הן לשירות מילואים, הן לניחום אבלים, והן להיות עם העם בימים קשים אלה.


הבהרה מיום 15.10

 

בהמשך למכתב ששיגרה המועצה הישראלית לצרכנות אל חברת מנו ספנות אודות תלונות שהתקבלו במועצה הודיעה חברת מנו ספנות כי תאפשר לצרכנים לבטל את הכרטיסים שרכשו עקב המצב הביטחוני.


בהודעת מנו ספנות למועצה הסבירה החברה שהודיעה ללקוחותיה כי בעקבות המצב המלחמתי שבו אנו נמצאים, כל לקוחות החברה, שרכשו כרטיסים להפלגות יכולים לפנות למייל service@mano.co.il לבטל את הזמנתם ולקבל אפשרות למימוש הכספים להפלגות המתוכננות בשנת 2024 כולל הנחה על הכרטיס שירכשו או לחילופין לקבל החזר כספי. החברה מבקשת להתאזר בסבלנות וכל הפניות יענו במהירות האפשרית.