המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 10/11/2016

ביוזמת המועצה לצרכנות: תעריפי המוניות סוף סוף הוזלו
צו הפיקוח על מחירי הנסיעה במוניות שפורסם בתחילת השבוע על ידי שר התחבורה ושר האוצר מביא עימו בשורה משמחת לנוסעים: הוזלה בתעריפה הנסיעה בשיעור של כעשרה אחוזים. החל מה-3 בנובמבר המצב התחלתי של המונה יעמוד על 11 שקלים בלבד במקום 12.30 ש"ח

 

מוניות

 

לאחר מאבק צרכני ביוזמת המועצה לצרכנות שהחל כבר באפריל 2015, יצאה סוף סוף בשורה משמחת לציבור הצרכנים: תעריפי המוניות הוזלו. החל מה-3 בנובמבר מצב התחלתי של מונה יעמוד על 11 שקלים ובאילת מצב המונה ההתחלתי יעמוד על 9.40 ש"ח. בשאר התעריפים (פעימה עד 15 ק"מ, הזמנת מונית, הובלת כבודה וכד') לא יחול שינוי בתעריף. כפי שניתן להתרשם מהטבלאות המצורפות מדובר בהוזלה של 1.30 ש"ח מהתעריף בחודש יוני 2013, הוזלה של כעשרה אחוזים.

 

טבלה

 

הורדת המחירים בתעריפי הנסיעה הינה יוזמה של המועצה לצרכנות. באפריל 2015 שלח מנכ"ל המועצה לצרכנות דאז, עו"ד אהוד פלג, מכתב אל מפקחת על המחירים במשרד התחבורה, הגב' דפנה עין דור, בבקשה לבחון מחדש את רכיבי הנסיעה במונית ואופן חישובם, כך שירידות מחיר הסולר יבואו לידי ביטוי במחירי הנסיעה לצרכן.


מבדיקת המועצה לצרכנות באוגוסט 2015 עלה כי משרד התחבורה אינו מוזיל את המחירים, בין היתר בשל חששו של המשרד שלא יוכל לאכוף על נהגי המוניות להפחית את התעריפים. זאת ועוד: בדיקת המועצה העלתה כי לצורך חישוב מחיר הנסיעה לצרכן, בודק המשרד את העלויות שיש לבעלי המוניות וכי לשם כך משתמש המשרד בתעריפוני- סולר המוצגים בפני ועדת המחירים, בהם מחיר הסולר גבוה לאין שיעור ממחיר הסולר שמשלמים נהגי המוניות בפועל – כאשר הם מתדלקים במשאבות התחנות.


בדיקה כלכלית שערכה המועצה העלתה, כי לו היה מבוצע החישוב כנדרש בהתאם למחיר הסולר אותם משלמים הנהגים בפועל בתחנות, ניתן היה להוזיל את מחיר הנסיעה לצרכן בכ- 8%. מתחשיב שביצעה המועצה והמבוסס על ממצאי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי עידכון התעריפים עשוי לחסוך לציבור המשתמשים בשירותי המוניות כ-28 מיליון ₪ בשנה.


לצפיה בצו הפיקוח במלואו לחצו כאן >>