המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 10/09/2020

בעקבות התערבות המועצה לצרכנות: רוכשי דירות קיבלו פיצוי מחברת הבניה בגלל האיחור במסירה
חברת הבניה, שהיתה אמורה למסור את מפתחות הדירות כבר בחודש מרץ, לא שילמה פיצוי לרוכשי הדירות והצרכנים פנו לסיוע למועצה לצרכנות. בעקבות פניית המועצה קיבלו הצרכנים את הפיצוי הנדרש בסכום כולל של כ-4 וחצי מיליון ש"ח

 

רוכשי הדירות בפרוייקט אשדר-מונוסון כבר היו אמורים לקבל את המפתחות לדירותיהם בחודש מרץ 2020. לפי החוק, במידה וקבלן מאחר במסירת דירה לרוכש מעל תקופה של 60 ימים - עליו לפצות את הדייר ולשלם לו דמי שכירות חודשיים.  בעקבות משבר הקורונה, שר השיכון יעקב ליצמן הוסיף עוד 40 יום לתקופה זו, אלא שבמקרה של רוכשי הדירות הללו חברת הבניה מאחרת עוד יותר אך מסרבת לשלם להם פיצויים. למחלוקת הזו יש שלושה צדדים: הקבלנים שמסרבים לפצות בטענה לכוח עליון, המדינה שמתעכבת לקבל החלטה והרוכשים שכמו תמיד במצבים אלה - הם הראשונים שנפגעים.

 

חברת אשדר מצידה מסרה בתגובה לחוכנית חסכון בקשת 12: "בשל התפשטות הקורונה, נגרמו וממשיכים להיגרם עיכובים בעבודות הבניה ובאישורי הרשויות לצורך אכלוס פרוייקטים. עמדת גורמי הממשלה היא שעל הרוכשים ועל הקבלנים לחלוק את הנזק שנגרם מהעיכובים. עמדת הקבלנים היא שעל המדינה לפצות את רוכשי הדירות ולא להטיל חלק מהנזקים על הקבלנים. ברגע שתהיה חקיקה בנושא שתסדיר את המחלוקות בין הרוכשים לקבלנים, החברה תפעל בהתאם לה".

 

רוכשי הדירות לא קיבלו את עמדת חברת הבניה ובשל העיכוב ואי קבלת הפיצוי פנו 26 מרוכשי הדירות אל המועצה לצרכנות לסיוע במימוש זכויותיהם. הפניה הגיעה לידי עו"ד אמיתי כדר במועצה לצרכנות. עו"ד כדר שלח מכתב להנהלת חברת אשדר בה כתב כי "האיחור במסירת הדירה והסירוב לשלם פיצוי מעלים חשש להפרה של סעיף 2 לחוק הגנת הצרכן, תשמ"א-1981 בדבר הטעייתו" ועל כן על החברה לפצות את הדיירים לאלתר.

 

לאחר פניות חוזרות ונשנות של אמיתי, התקבלה התשובה מעו"ד חברת הבניה במכתב ארוך ומנומק אשר בסופו נכתב: "משראתה מרשתי שהממשלה מתמהמהת עם קבלת החלטה בנושא ומכיוון שמרשתי ערה למצב הכלכלי במשק, החליטה לפנים משורת הדין לשלם בגין העיכוב בהשלמת הבנייה בהתאם להוראות חוק המכר במתכונתו הנוכחית, בהתעלם מהשפעת הנחיות הממשלה שנועדו לבלימת התפשטות נגיף הקורונה ולסעיפים הרלוונטיים בהסכם שנחתם בין מרשתי לבין הרוכשים".

 

בעקבות התערבות המועצה לצרכנות, זכו הצרכנים בפיצוי של כ-22 אלף ש"ח כל אחד. סך ההחזר הכספי לכל רוכשי הדירות בפרוייקט מוערכת בכ-4 וחצי מיליון ש"ח.

 

במכתב תודה ששלח נציג הרוכשים הוא כתב: "כבר ביום שאחרי הגשת התלונה במועצה לצרכנות התקשר אלי עורך דין אמיתי קדר ובסבלנות אין קץ שמע את תלונתינו, לקח לתשומת ליבו וראה לנגד עינו את מצוקתנו. באותו היום שלח עוד אמיתי מכתב לחברת אשדר בדרישה להסביר את הפרת החוזה מול הרוכשים. ולאחר מכן שוב מיילים בו הוא חוזר ודורש הסברים. עלי לציין כי מכתבים ששלחו הרוכשים באופן פרטני ע"י עורכי דין לא נענו בתשובה כלל. רק לאחר פניית אמיתי, שילמה חברת אשדר את חובה לכלל הרוכשים כמתחייב בחוזה המכר עליו חתמה. אנו רוכשי הדירות סבורים כי ללא התערבותו של עוד אמיתי קדר התעקשותו לעזור מתוך תחושת שליחות אמיתית, לא היה היזם משלם. בשם כל רוכשי הדירות אנו רוצים להביע את הערכתינו הרבה למועצה לצרכנות ובפרט לעורך הדין אמיתי קדר".

 

לצפיה בכתבה בנושא מתוך 'תוכנית חסכון', קשת 12