המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 10/06/2020

המועצה לצרכנות, הרשות להגנת הצרכן ורשות התעופה האזרחית קיימו דיון מיוחד בנושא החזר כספי לנוסעים שטיסתם בוטלה
מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות הציג את דאגתו מכך שחברות תעופה, בדגש על חברת אל על, אינן מחזירות לצרכנים את כספיהם בגין טיסות שבוטלו, וחלקן אפילו לא מעניקות שירות בסיסי של מענה ללקוחות

 


בהמשך למכתב ששלח מנכ"ל המועצה לצרכנות, עופר מרום, אל שרת התחבורה ח"כ מירי רגב, הנחתה שרת התחבורה את רשות התעופה האזרחית לקיים דיון מיוחד בנושא החזר כספי לנוסעים שטיסתם בוטלה. בפגישה השתתפו  יואל פלדשו - מנהל רת"א, עו"ד רננה שחר- יועמ"ש רת"א, ישי דון יחיא- מנהל אגף כלכלה ויחב"ל רת"א, עו"ד מיכאל אטלן - מנכ"ל הרשות להגנת הצרכן, עו"ד חנה וינשטוק טירי, היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן ומר עופר מרום מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות.

 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות הציג את דאגתו מכך שחברות תעופה, בדגש על חברת אל על, אינן מחזירות לצרכנים את כספיהם בגין טיסות שבוטלו, וחלקן אפילו לא מעניקות שירות בסיסי של מענה ללקוחות. מרום נתן כדוגמה חיובית את התנהלות חברת ישראייר, שהציעה לציבור הצרכנים פיצוי מסוים (ואוצ'ר מיטיב) בגין טיסה שבוטלה. מנהל אגף כלכלה ויחסים בינ"ל ברת"א הציג בהרחבה את עמדת רת"א ואשר מהווה בסיס לקידום תיקון הוראת השעה של חוק שירותי תעופה (הידוע גם כ-"חוק טיבי").

 

רשות התעופה האזרחית שותפה לעמדת המועצה לצרכנות כי יש להשיב לצרכנים את כספם לאור ביטול הטיסות. הסוגיה היא כיצד ובאיזה לוחות זמנים, לאור המצב הנוכחי בשל משבר הקורונה שכן חברות התעופה נקלעו למצוקה כלכלית קשה בשל הפסקת הפעילות התעופתית. הדבר בא לידי ביטוי בצמצום כ"א, פגיעה בהכנסות ובחלק מהחברות הישראליות אף להפסקת הפעילות באופן מוחלט לתקופה מסוימת. בשל כך, נפגעה יכולתן של החברות הן הפיננסית והן התפעולית, לתת מענה לפניות הצרכנים באופן המקובל בזמן שיגרה.

 

יש לציין כי חוק שירותי תעופה אינו מעניק לשרת התחבורה סמכויות אכיפה כלפי חברות התעופה במידה וחברה מפירה את הוראות החוק והדבר נתון לטיפול בתי המשפט, על כן, לרת"א גם אין סמכות לאכוף את הנושא מול חברות התעופה. בשל כך, הוגש לאחרונה תיקון חוק הוראת השעה לאישור הממשלה והכנסת על מנת להגן על הצרכנים, תוך התחשבות במצבן של חברות התעופה.  על פי הוראת השעה המוצעת, חובת ההחזר/פיצוי כספי תהיה בתנאים מקלים יותר: הארכת משך הזמן המאושר למתן ההחזר - 90 יום. בזמן זה החברות יוכלו לגייס כספים שישמשו גם בהחזרת כספי הצרכנים בשל ביטול טיסות.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות הציג בישיבה את המודל האמריקאי ואת מנגנוני הסיוע הממשלתיים שניתנו לחברות התעופה בארה"ב, בעוד שבישראל לא יינתן מענק וכן טרם ניתן סיוע באמצעות ערבות מדינה להלוואה לפחות לחלק מהחברות. לכן, היכולת הכלכלית של חברות התעופה בארץ שונה מבארה"ב.

 

באשר לחברת אל על אשר רוב התלונות הינן על התנהלותה, נטען בישיבה כי החברה נמצאת בקשיים כלכליים חמורים ביותר. החברה מנהלת מו"מ עם המדינה על סיוע כלכלי להצלתה. תכנית הסיוע שהוצעה ע"י המדינה הינה, בין היתר, באמצעות מתן ערבות מדינה להלוואות החברה מול בנק. כחלק מהמו"מ החברה נדרשה להציג תכנית עסקית מפורטת אשר כוללת, בין היתר, התייחסות לסוגיית השבת כספי הצרכנים.

 

לשאלת היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן בדבר מידת הבקרה שתופעל על חברת אל על, ככל שיינתן לה סיוע ממשלתי, בעניין החזר כספי צרכנים, הובהר כי במו"מ בין המדינה לאל על, אחד התנאים שהציבה המדינה כי מתן הסיוע הממשלתי מותנה בכך שהחברה תעמוד בתכנית העסקית אשר, כאמור, כוללת גם רכיב של השבת כספי הצרכנים בהתאם להוראות החוק.

 

עוד בנושא:  המועצה לצרכנות קוראת לשרת התחבורה להתערב כדי לשים סוף לעיכוב השבת הכספים לציבור הצרכנים על טיסות שבוטלו