המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2008

ארכיון כתבות 2008

תאריך: 08/07/2008

רכישת מכשיר דור 3 כרוכה ברכישת חבילות גלישה - המועצה לצרכנות נגד התחכמות חברות הסלולר לרפורמות הצרכניות של שר התקשורת

מנכ"ל המועצה לצרכנות: לבטל כל קשר בין רכישת המכשיר לרכישת השירות
ישנן חברות סלולר  שמתנות רכישת מכשיר דור-3 ברכישת חבילות גלישה באינטרנט. בעבר, נהגו החברות לדרוש מרוכשי מכשירי דור- 3  תשלום חודשי קבוע עבור גלישה בפורטל תוכן ( פורטל  שירותים מתקדמים כגון הורדת רינגטונים, משחקים ועוד), וגם תשלום חודשי נוסף בגין שירותי גלישה באינטרנט.
החברות לא אפשרו  רכישת מכשיר דור- 3 בלי רכישה של 2 חבילות הגלישה הללו גם יחד.

בשבוע שעבר, הודיע משרד התקשורת כי  הוא אוסר על חברות הסלולר להתנות רכישת שירותי גלישה באינטרנט (שירותי דור שלישי) ברכישת שירותי גלישה בפורטל תוכן, מאחר שהדבר נוגד את הוראות חוק התקשורת.
 

פרסום מטעה המקשה על הגנת הצרכן


מן הפרסומים בתקשורת ניתן היה להבין בטעות כי  משרד התקשורת החליט לאסור על חברות הסלולר להתנות רכישת מכשירי  דור-3 ברכישת חבילות גלישה באינטרנט בכלל, כשבפועל הוא אסר רק על התנית רכישת שירות גלישה אחד ברכישת שירות גלישה אחר.
עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, רואה את מקור הפגע בעצם הכריכה בין חבילות השירותים הנמכרות לצרכנים, לבין רכישת מכשיר הסלולר, שכן בדרך זו חברות הסלולר מחייבות צרכנים בשירותים בהם הם אינם מעונינים.
לדברי מנכ"ל המועצה לצרכנות, "התנהלותן של חברות הסלולר, המשנות את מבנה התעריפים וממשיכות לכבול את הצרכנים בתגובה לרפורמות של משרד התקשורת, היא התנהלות מקוממת".
כך לדוגמה, מבדיקת המועצה לצרכנות באתרי החברות עולה כי, גם לאחר שמשרד התקשורת  צמצם את תקופת ההתחייבות המירבית שבה חברה יכולה לכבול צרכנים ל-18 חודש, ממשיכות חברות הסלולר לגבות את מחיר  המכשירים ב-36 תשלומים, ואת ההנחות על המכשיר הן מציעות  באופן המתפרש אף הוא על 36 חודש חודשים,באמצעות זיכוי כספי על מחיר השיחות.  צרכן המבקש לנייד את המספר לחברה מתחרה לפני תום 36 חודשים, ייאלץ לשלם את המחיר המלא של המכשיר ללא הנחה. על ידי כך, הצרכן כבול למעשה לתקופה של 36 חודשים, בניגוד לכוונה שהיתה  למשרד התקשורת עת שצמצם את תקופת ההתחייבות.
כמו כן, גם לאחר שמשרד התקשורת החליט בימים האחרונים לאסור על  התנית רכישת שירותי גלישה באינטרנט ברכישת חבילת גלישה לפורטל תוכן , מצאו החברות דרך להמשיך ולחייב את הצרכנים בחבילת הגלישה גם אם הם לא רוצים בה, אם תוך שימוש בביטויים אחרים ("דמי שימוש חודשיים" במקום "תשלום חודשי קבוע"), ואם בהעלאת מחיר השיחות במסלול ללא חבילת גלישה.
לעמדת המועצה לצרכנות, התנהלות חברות הסלולר מוכיחה כי הדרך היחידה להעצים את הרפורמות הרגולטוריות ולמנוע את ניצולן לרעת הצרכנים, היא ליישם ללא דיחוי את המלצת ועדת גרונאו בדו"ח שפורסם במרס 2008 – לבחון הפסקת הכריכה בין העסקה לרכישת מכשיר לבין העסקה לרכישת שירותים- המלצה הכלולה, גם בדו"ח המועצה לצרכנות בנושא הסלולר שהוגש לשרי התמ"ת והתקשורת באפריל 2008 .