המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 01/07/2020

המועצה לצרכנות מברככת על ההחלטה להקים ועדה שתיוחד לטיפול בצרכנים שנפגעו מחברות התעופה
המועצה לצרכנות תמשיך לוודא כי ההפסדים של חברות התעופה לא יושתו על הצרכנים, שכרגע נושאים על כתפיהם את תוצאות ביטולי טיסות ואינם מקבלים את ההחזרים המגיעים להם על פי החוק

 

בהמשך לישיבת וועדת הכלכלה של הכנסת – תיקון חוק טיבי, מנכ"ל המועצה עופר מרום מברך על הקמת ועדת המשנה שהחליט להקים יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ מרגי, שתיוחד כל כולה לטיפול בצרכנים ומקווה כי יחד עם כל חברי הועדה ניתן יהיה להגיע לפתרון הולם.

 

במהלך הדיון שהתקיים בועדת הכלכלה, הועלתה הצעה לפיה חברות התעופה יציעו לצרכן זיכוי, או וואצ'ר לשימושו למשך תקופה של שנה, מנכ"ל המועצה דרש כי הצעה שכזו, היה ותתקבל, תהיה בכפוף למספר תנאים מקדימים:


1. זכות הבחירה תיוותר בידי הצרכן והוא יוכל לסרב לקבל את הזיכוי או הוואצ'ר ולקבל החזר כספי בהתאם לתקופה שתקבע.

 

2. על חברות התעופה להציע לצרכן זיכוי או וואצ'ר בעלות גבוה מהעלות ששולמה על ידי הצרכן, וזאת על מנת לעודד אותו לבחור באופציה זו, ועל כן, על הזיכוי להיות בשיעור גבוה מעלות הכרטיס המקורית.

 

3. על תנאי הזיכוי או הוואצ'ר להיות גמישים וזאת על מנת לאפשר לצרכנים להעביר את הזיכוי או הוואצר לבני משפחה, ללא הטלת מגבלות שיקשו עליהם לממשו.

 

4. לאחר תום תקופת מימוש הזיכוי, על חברות התעופה לקבוע מנגנון לפיו, היה והצרכן לא ינצל את הזיכוי, מכל סיבה שהיא, תוחזר לו עלות הכרטיס וזאת בצירוף הפרשי הצמדה וריבית, מבלי שייאלץ "לרדוף" אחרי חברת התעופה" שכן הצרכנים אינם מהווים חברת מימון עבור חברות התעופה.

 

5. בנוסף, על המדינה לספק ערובות לכספי הצרכנים, כך שחלילה, צרכן שיבחר בזיכוי, לא ימצא עצמו מול שוקת שבורה, היה וחלילה חברות התעופה תגיע לחדלות פירעון.

 

המועצה לצרכנות פועלת ותמשיך לפעול על מנת להבטיח את כספם של הצרכנים שנפגעו באופן קשה בעקבות המשבר בענף התעופה וממתינים כבר חודשים ארוכים לקבלת החזר

 

עוד בנושא:

 

המועצה לצרכנות מתנגדת לתיקון החוק העוסק בצמצום זכויות הנוסעים לפיצוי במקרה של ביטול טיסה

 

המועצה לצרכנות, הרשות להגנת הצרכן ורשות התעופה האזרחית קיימו דיון מיוחד בנושא החזר כספי לנוסעים שטיסתם בוטלה

 

המועצה לצרכנות קוראת לשרת התחבורה להתערב כדי לשים סוף לעיכוב השבת הכספים לציבור הצרכנים על טיסות שבוטלו

 

הנחיות לצרכנים לצורך הגשת תביעה נגד חברות תעופה שביטלו טיסה בעקבות משבר הקורונה ולא החזירו לצרכנים את כספם