המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 18/03/2020

בעקבות משבר הקורונה: משרד הכלכלה והמועצה לצרכנות משיקים סיירת חירום בפריסה ארצית לבדיקת מחירי מוצרים
סיירת החירום צפויה לבדוק כ-150 מוצרים נבחרים שונים בעשרות סניפים ברשתות שיווק שונות ברחבי הארץ. רשתות שיתגלה כי ניצלו לרעה את משבר הקורונה והעלו מחירים בצורה קיצונית – יוזהרו והמועצה לצרכנות תפרסם את מיקומם באמצעי המדיה השונים

 

תמונה

 

המועצה הישראלית לצרכנות ומשרד הכלכלה משיקים סיירת פקחים ובודקים בפריסה ארצית במטרה לבדוק את מחירי המוצרים ברשתות, בתי המרקחת וחנויות מזון. סיירת החירום צפויה לבדוק מדי יום כ-150 מוצרים נבחרים שונים בעשרות סניפים ברשתות שיווק שונות ברחבי הארץ, באמצעות ביקורים אישיים ובאמצעי דיווח אלקטרוניים.

 

רשתות שיתגלה כי ניצלו לרעה את משבר הקורונה והעלו מחירים בצורה קיצונית – יוזהרו, ובנוסף לכך המועצה לצרכנות תפרסם את מיקומם באמצעי המדיה השונים כמו גם ברשתות החברתיות, ותפעל למיגור התופעה. בין המוצרים הנבדקים: מוצרי מזון, נייר טואלט, ג'ל לניקוי ידיים ללא מים, סבון נוזלי, שמפו, מטליות לחות ורבים נוספים.

 

עופר מרום, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות: "קיבלנו לאחרונה פניות רבות של צרכנים, המתקוממים על קמעונאים מסוגים שונים שמנצלים את האווירה הציבורית במטרה לעשות רווח לא הוגן ולא הגון. לא ניתן יד להפקעת מחירים פרועה, ואנו מתכוונים להגן על הצרכנים ולהילחם בתופעה. לאור הנחיות גורמי המדינה, חשוב גם להזכיר לצרכנים כי אין הצדקה אמיתית להסתערות הציבורית על רשתות השיווק וחברות הצריכה; לא צפוי מחסור במזון ובמוצרי היגיינה, והחנויות תישארנה פתוחות".


אלי כהן שר הכלכלה והתעשייה וחבר הקבינט: ״תופעת ניצול המשבר הבריאותי של חלק מרשתות המזון על ידי הפקעת מחירים היא תופעה מכוערת שמטרתה לנצל את מצוקת הצרכנים בעת הזו. על כן, הנחתי את הרשות לצרכנות לפעול במטרה למנוע את התופעה על ידי מעקב ובקרה מקרוב שמטרתם לשמור על רמת מחירים סבירה שתאפשר מצד אחד לצרכנים לקנות במחירים הוגנים ולרשתות להרוויח מצד שני. חשוב לציין כי מדינת ישראל מגיעה למשבר שנוצר כתוצאה מנגיף הקורונה שהיא חסונה כלכלית, ומשרד הכלכלה בראשותי ערוך לתת מענה ככל שיידרש לתעשיות השונות במשק בכלל ולחיוניות בפרט. לעניין ההצטיידות במזון, חשוב להבהיר שאין הנחיות ממשלתיות שדורשות זאת ואין לכך הצדקה שכן רמת המלאים בישראל, העובדה שאין הגבלות על תעבורת מוצרים ימית ואווירית ויכולת ייצור המזון בישראל מספיקה למספר חודשים קדימה וכל זאת מעבר למלאי החירום המוחזק דרך קבע בישראל״