המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 25/11/2014

המועצה הישראלית לצרכנות מציעה להנהיג חובה לציין מחיר לפריט במארז
למועצה לצרכנות מגיעות תלונות מצרכנים המתקשים לבצע השוואה בין מוצרים המגיעים באריזות בגדלים שונים כגון סוללות, חיתולים או נייר טואלט. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "עריכת קניות הופכת לעיתים לתרגיל מתמטי מסובך, הנמצא מעבר ליכולתם או לסבלנותם של צרכנים רבים. הזכות לקבל מידע בר-השוואה היא זכות בסיסית של צרכן"


 


מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, שיגר מכתב לממונה על הגנת הצרכן והסחר ההוגן, עו"ד תמר פינקוס, בבקשה כי תביא לתיקון תקנות הגנת הצרכן ולהנהיג סימון מחיר לפריט בודד המוצג לצרכן במארז הכולל מספר פריטים, זאת על מנת שיהיה ניתן להשוות מחירים ביחס למוצר דומה וכן ביחס לתמורה. כך יוכלו הצרכנים להתמודד טוב יותר עם יוקר המחיה ולבצע קניה מושכלת.


למועצה לצרכנות מגיעות תלונות מצרכנים רבים המתקשים לבצע השוואה בין מוצרים המגיעים באריזות בגדלים שונים, ואינן נושאות ציון של יחידת מידה. ציון של יחידת מידה מאפשר השוואה נאותה של המחיר ביחס לתמורה. כך למשל, מארזי סוללות הנמכרות אלה לצד אלה בגדלים שונים – אריזה אחת כוללת ארבע סוללות, האחרת שישייה, והאחרת עשר סוללות וכו'. היות וכיום, על פי תקנות הגנת הצרכן, אין חובה לציין מחיר לפריט במארז, והצרכן נאלץ לבצע חישובים רבים על מנת לשקלל איזה מוצר הוא הכדאי ביותר.


בדיקת המועצה לצרכנות העלתה כי מדובר בבעיה צרכנית שפתרונה מצוי ומוכר בעולם. כך למשל בדירקטיבה האירופאית נקבע כי יש לחייב את העוסקים לסמן את המחיר לפי יחידת מידה (משקל או נפח) או לפי פריט במארז. גם בבריטניה התקנות העוסקות בחובת סימון מחירים מחייבות בין היתר הצגת המחיר הכולל וגם לפי יחידת מידה, וכן חובת סימון מחיר פריט בודד במארז.


נזכיר כי המועצה פנתה בבקשה דומה כבר בשנת 2012 לכב' שר התמ"ת דאז, מר שלום שמחון, אשר זיהה את הצורך והחשיבות של התיקון לציבור הצרכנים והורה לקדם את הנושא. מטרת הפניה הנוכחית לעו"ד פינקוס, כמו גם פניות קודמות שנעשו בעניין, היא כי התקנות יתוקנו בהקדם, בהוספת חובה לציין את מספר הפריטים במוצרים מסיימים כמו גם את מחיר הפריט.

 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג: "עריכת קניות הופכת לעיתים לתרגיל מתמטי מסובך, הנמצא מעבר ליכולתם או לסבלנותם, של צרכנים רבים, המתייאשים מלבצעו. הזכות לקבל מידע בר-השוואה היא זכות בסיסית של צרכן - אומר עו"ד פלג - ומטרתה לאפשר לו לממש את זכותו לבצע בחירה מושכלת לגבי הקניה הכדאית בה מוצגים לצרכן מארזים בגדלים שונים, המקשים עליו את ההשוואה, זכתה כבר למענה חלקי בחובה המוטלת לציין מחיר ליחידת מידה. יש להשלים את המלאכה – קובע מנכ"ל המועצה - ולקבוע גם חובה לציין מחיר לפריט במארז, כדי לאפשר השוואה קלה יותר במארזי חיתולים, נייר טואלט, סוללות וכד".


 

למידע נוסף אודות סימון טובין לחצו כאן >>