המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 16/07/2014

המועצה לצרכנות תובעת תביעה ייצוגית בסך 300 מיליון ₪ בשמם של נפגעי איקיוטק
מעל ל-7,000 תלונות התקבלו במועצה לצרכנות על חוב בגין שירותי תוכן אותם לא ביקשו לצרוך ולא הסכימו לשלם בעבורם. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "המועצה לקחה על עצמה את מלאכת הגנתם של הצרכנים, מקום שדומה כי הסיוע השלטוני מתמהמה"

 


 

המועצה הישראלית לצרכנות הגישה לבית המשפט המחוזי בת"א בקשה לאישור תובענה ייצוגית בהיקף של 300 מיליון ₪ נגד חברות המשתייכות ל"קבוצת איקיוטק", נגד בעל השליטה בקבוצת איקיוטק (בן אופק), ונגד חברות הסלולר – פרטנר, סלקום, פלאפון והוט מוביל.

 

במסגרת התובענה, שהוגשה באמצעות עוה"ד מיכאל בך ורון לדרמן, ממשרד מיכאל בך ושות', טוענת המועצה לצרכנות כי התקבלו אצלה למעלה מ – 7,000 תלונות של צרכנים הנדרשים לשלם לאיקיוטק "חובות", כביכול, בגין שירותי תוכן אותם לא ביקשו לצרוך ואשר ממילא לא הסכימו לשלם בעבורם, או שכלל לא ידעו על צירופם לשירות בתשלום.


היקף הכספי של התביעה נובע מסה"כ נזק מוערך לצרכנים של כ – 200 מליון ₪ , בהתחשב בפרסומי איקיוטק לפיה יש לה כ – 100,000 חייבים, כשדרישות התשלום מתייחסות לחובות של למעלה מ – 2,000 ₪ לצרכן.

 

נוסף על כך, נתבעת איקיוטק לשלם לנפגעים פיצוי בגין עגמת הנפש, החרדות, בזבוז הזמן ונזקים נוספים שנגרמו להם כתוצאה מדרישות התשלום שנשלחו על ידי איקיוטק וההליכים המשפטיים שנקטה נגדם – כאשר ההיקף הכספי בגין סעד זה מוערך בכ – 100 מליון ש"ח.

 

התביעה הוגשה נגד חברות הסלולאר וחברות שזכו לכינוי "קבוצת איקיוטק"  כמו - איקיוטק דיגיטל וויז'ן בע"מ, אי. קיו. טק שירותי תוכן בתשלום בע"מ, גרין דיזיין מארקט בע"מ, כ.ל.י תקשורת וניהול ישראל בע"מ, ספינגו בע"מ, במרום הפקות 2004 בע"מ ובמרום איקיוטק אודישנים בע"מ.

 

אין הסכם מחייב

 

ה"קבוצה" אותה מבקשת המועצה לייצג מורכבת מאותם צרכנים שקיבלו דרישות תשלום מהחברות  המשתייכות לקבוצת איקיוטק, שאין בידי איקיוטק הוכחה כדין כי נתנו הסכמה מפורשת ומודעת לעסקה ולתנאיה, בין אם הוא כבר שילם ובין אם טרם שילם לאיקיוטק. בין חברי הקבוצה נמנים גם קטינים או מי שהיו קטינים במועד בו לפי הטענה נרשמו לשירות.


התביעה נועדה להגן על הצרכנים שקיבלו במהלך השנה האחרונה מכתבים והודעות טקסט (sms) בהם נטען שהנמענים נרשמו כביכול כדין לשירותי תוכן של איקיוטק במועדים שונים בין השנים 2005 – 2010, תוך שהם נדרשים לשלם את החוב לאלתר. במכתבי הדרישה שנשלחו ע"י עורכי דין לצרכנים נאמר כי אם לא יעשו כן, יינקטו נגדם הליכים משפטיים, זאת על אף שמדובר בפניה ראשונה שלא קדמו לה פניות סדירות ושוטפות כמתחייב וכמקובל אצל ספקי שירות. הצרכנים, חלקם קטינים במועד הנטען לביצוע העסקה,  טוענים כי אינם חייבים וכי לא נרשמו מעולם לשירות תוכן בתשלום.  בדיעבד נמסר לצרכנים מחברת יוניסל כי הם חוייבו בעבר בגין שירותי התוכן – דבר שלא היו מודעים לו כלל.


כאמור, הפניה נעשית באמצעות או בשמה של אחת חברות הקבוצה אשר מציגות עצמן כמי שסיפקו שירותים המוכרים כביכול בשמות: אודישנים במרום ו/או כרטיסון ו/או דייט מאסטר ו/או ממותגים ו/או בייבס ו/או ספייסר ו/או ספורטיף ו/או אקס ג'ובס ו/או וי.אי.פי. סלבס ועוד, אך מבלי שמצוין בפני הלקוחות מהו השירות אותו "צרכו" כביכול או כמי שהועברו להן הזכויות של חברה אחרת שלטענתן סיפקה את השירות.


בבסיס התביעה עומדת הטענה כי בין איקיוטק לבין חברי הקבוצה אין הסכם מחייב שמכוחו איקיוטק רשאית לגבות מהם כספים. חברי הקבוצה לא ביקשו לקבל שירותי תוכן מאיקיוטק, ובפרט לא באופן הנדרש כדי שניתן יהיה לחייבם בתשלום בגין השירותים, דהיינו: בקשה מפורשת לאחר שהם קיבלו מידע מלא אודות השירות, לרבות תכונותיו ומחירו.


המועצה לצרכנות טוענת כי מכתבי הדרישה הנשלחים לחברי הקבוצה – חלקם  קטינים, הפכו במהלך השנה האחרונה ל"מכת מדינה" של ממש. רשת האינטרנט מוצפת במידע ובעצות לנמענים. הנושא מסוקר על ידי העיתונות הכתובה, הטלוויזיונית והאינטרנטית. קבוצת פייסבוק של "נפגעי איקיוטק" הוקמה תחת השם "איקיוטק טוענים שיש לי חוב אצלם, האמנם?!" וחברים בה למעלה מ- 11,000 חברים, והוסף לאנציקלופדיה השיתופית "ויקיפדיה" הערך "פרשת איקיוטק".

 

חקירה משטרתית ודיון בועדות הכנסת

 

ריבוי תלונות צרכנים שנדרשו לשלם על חובות המתבססים על הסכם שהצרכנים לא חתמו או לא ידעו כי הם כרוכים בתשלום כלשהו, הביא לכך שגם רשויות המדינה נדרשו לנושא. התקיימו דיונים בוועדת הכלכלה ובוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת. הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן פנתה לפרקליטות המדינה בבקשה לבדוק הפרשה, משרד התקשורת פרסם הודעות ודרש אף הוא לקיים חקירה משטרתית. אך ללא הועיל: מכתבי התראה וההליכים המשפטיים נגד חברי הקבוצה נמשכים.


נגד חברות הסלולר, נטען בתביעה, שהתנהלותן כמו גם הפרת חובותיהן החוקיות ואופן ניסוח החוזים עם לקוחותיהם, הם  שאפשרו את התופעה וחשפו את מנוייהן לקשר עם איקיוטק. בתביעה נטען כי במשך שנים חייבו חברות הסלולר את מנוייהן בגין שירותי תוכן ישירות באמצעות הוראת התשלום שניתנה על ידי המנוי לחברת הסלולר, מבלי שהן בדקו אם הלקוחות נתנו הסכמתם לשירות ותנאיו, וממילא מבלי שתועדה אצלן הסכמה זו.

 

יוזכר כי כבר בשנת 2007, לאור התרבות התלונות של לקוחות שחיובו בחשבונות הטלפון בגין שירותי תוכן ללא הסכמתם, נשלחה על ידי משרד התקשורת הבהרה לחברות הסלולר, במסגרתה הודגש בפניהן כי על פי רישיונן עליהן לקבל את אישורו המפורש של המנוי לאספקת כל שירות בטרם הוא מסופק, וכי לצורך זה על חברות הסלולר לספק למנוי מידע מלא בדבר מהות השירות, תנאיו והגורם המספק אותו.


בתביעה נטען כי לו היו חברות הסלולר פועלות בהתאם לרישיון והנחיית משרד התקשורת, מספקות את המידע ומוודאות בעצמן את הסכמת הלקוח לקבלת השירות ותנאיו, היתה התופעה נמנעת.

 

שתיקת חברות הסלולר

 

במסגרת התביעה, נטען כי חברות הנמנות על "קבוצת אקיוטק" היו בין ספקי התוכן, אליהם הועברו משך שנים (לפני שנת 2011) כספים על ידי חברות הסלולר, מבלי שחברת הסלולר בדקה אם המנוי נתן את הסכמתו לשירות ולתנאיו, אם לאו. משנותקה הגישה אל כיסו של הלקוח דרך הוראת הקבע שניתנה לחברות הסלולר, החלו החברות שבקבוצת איקיוטק לפנות ישירות אל הלקוחות, ותוך שהן מציגות עצמן כספק מורשה של חברות הסלולר, דרשו מן הלקוחות לשלם להן ישירות כספים בגין חובות שנוצרו כביכול עוד בתקופה שקדמה לשנת 2011.


עוד נטען במסגרת התביעה כי שתיקתן של חברות הסלולר נוכח טענות איקיוטק במכתבים שהיא שולחת כי היא "ספק מורשה" של חברות הסלולר אשר ביקרו ואימתו את ההתקשרות שלה עם חברי הקבוצה, והעובדה שחברות הסלולר לא נקטו בצעדים למנוע פרסומים אלה לציבור של איקיוטק, אומרת דרשני.


לאור כל אלה, טוענת המועצה לצרכנות במסגרת הבקשה כי יש לראות בהתנהלותן של חברות הסלולר, אשר הפרו את רישיונן ואת הדין, לכל הפחות כהתנהלות רשלנית ו/או הפרת חובה חקוקה שהיא הגורם אשר יצר את הפלטפורמה שהובילה לנזקי הלקוחות מפרשת איקיוטק וחשיפתם לתביעות המוניות.

 

"צעד משלים ליוזמת חקיקה"

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אמר כי המועצה הישראלית לצרכנות, ארגון הצרכנים היציג של ישראל, לקחה על עצמה את מלאכת הגנתם של הצרכנים, מקום שדומה כי הסיוע השלטוני מתמהמה.

 

"התובענה הייצוגית הינה הכלי היעיל ביותר בנסיבות העניין, כיון שהיא תאפשר לבית המשפט לברר את עניינם של כלל הצרכנים בצורה מרוכזת ואחידה", ציין עו"ד פלג, "התביעה היא צעד משלים ליוזמת החקיקה של המועצה לצרכנות  וחבר-הכנסת בועז טופורובסקי, שמטרתה למנוע התנהלות פוגעת מצד עוסקים הממתינים שנים רבות עם טענות לקיום חוב ודורשים תשלומים ללא הצגה נאותה של ההוכחה לקיום החוב".

 

לעיון בבקשה שהוגשה לבית המשפט לחצו כאן


לעדכונים נוספים בסוגיית איקיוטק ולמדור נפגעי איקיוטק לחצו כאן