המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 03/11/2014

הצעת החוק בעניין דרישת חוב בגין עסקה צרכנית עברה בכנסת בקריאה טרומית
הצעת החוק שהגיש חבר הכנסת בועז טופורובסקי בעניין דרישת חוב בגין עסקה צרכנית, על רקע פרשת "איקיוטק", עברה בקריאה טרומית בכנסת. הצעת החוק, שאושרה בוועדת השרים, מהווה תיקון לחוק הגנת הצרכן ומחייבת את בעל העסק להציג מסמכי אישור עסקה בכל דרישת חוב לאחר מספר שנים

 

 

הצעת החוק שהגיש חה"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד), המהווה תיקון לחוק הגנת הצרכן, בעניין דרישת חוב בגין עסקה צרכנית, עברה היום (רביעי) בצהריים בקריאה טרומית.


בדברי ההסבר לחוק ציין חה"כ טופורובסקי כי "לא ייתכן שפרצה כה ברורה לעין בחוק, שאמור להגן על הצרכן הישראלי, מביאה למצב בו לא רק שלא מתקיימת הגנה ולו מינימלית, אלא שאף החוק מוכפף לעתים כנגד אזרחים ועלול להוביל לפגיעה בהם."


עוד אמר טופורובסקי כי "מקרה פרשת 'איקיוטק' הוא דוגמא שלא ניתן להתעלם ממנה, המציגה לעיני כול את ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות שאותה פרצה בחוק מתירה. תפקיד המחוקק הוא לסתום את הגולל על פירצה שכזו ובסיוע מתמיד של המועצה הישראלית לצרכנות עולה בידי לבצע את המשימה".

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי זכות הצרכן להגנה ראויה בפני דרישת חוב נובעת מזכותו להגינות, וכי הצעת החוק של ח״כ בועז טופורובסקי והמועצה הישראלית לצרכנות תבטיח את הצרכן מפני דרישות חוב כוזבות ומכתבים מפחידים של עורכי דין מבלי שסופקו לו הוכחות כלשהן על מנת שיוכל להתגונן כיאות.

"התיקון לחוק", אמר חבר הכנסת טופורובסקי, "יקל ויסייע לאותם מאות אלפי אזרחים ההנמצאים בסיטואציה בה בית עסק דורש מהם תשלום חוב לאחר מספר שנים, והם מצידם נאלצים לשלמו ללא הוכחת עסקה. גם בתי העסק ובתי המשפט יהנו מהתיקון בחוק שיפחית צעדים משפטיים ויביא שקיפות שתסיר את הצורך בהוצאות מיותרות."


"אני מודה למועצה הישראלית לצרכנות ולאהוד פלג, על שהיו שותפים מלאים לניסוח הצעת החוק ועמדו כצוק איתן כנגד נציגי איקיוטק ולמען הצרכנים."


לאחר ההצבעה, בה עבר כאמור החוק, נפגש חבר הכנסת עם אחד הפעילים המרכזיים במאבק בפרשת 'איקיוטק', מר אריה שפר, שהוזמן על ידי טופורובסקי. שפר, שמרגע היוודע הפרשה, יזם יצירת בלוג הדרכה וסייע לאלפי אזרחים בהתמודדות עם החברה, שבעליה ועורך דינה נחקרים בימים אלו במשטרת ישראל, נכח במליאה במהלך דברי ההסבר לחוק וההצבעה.


חבר הכנסת העניק לשפר תעודת הוקרה על פעילותו הוולונטרית והודה לו על תרומתו למאבק בחברת 'איקיוטק' והסיוע לנפגעי הפרשה. "תרומתך זו מהווה דוגמה לנתינה, אכפתיות ואהבת הזולת ועל כל אלה אני מוקיר את פועלך", אמר טופורובסקי לשפר בפגישה ביניהם.