המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 09/10/2013

סקר המועצה לצרכנות מגלה: ציבור הצרכנים יעניש יצרנים על התנהלות בלתי הוגנת
64% מהנשאלים ענו כי יפסיקו לרכוש מוצר מסויים אם יגלו חוסר הגינות כלפי הצרכן. מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות: "על המגזר העסקי לשנות את התייחסותו לציבור הצרכנים ממעמד של פרה חולבת שנועדה לגריפת רווחים, למעמד של שותפים".

 

 

המועצה הישראלית לצרכנות, מפתחת בחודשים האחרונים מספר כלים מחקריים ויישומיים, שמטרתם לסייע בעתיד הקרוב לציבור הצרכנים לדרג ולאמוד את רמת ההגינות של החברות כלפיו. ברשות המועצה מידע רב על התנהגות המשק הישראלי על ענפיו השונים, וזאת כמובן מנקודת ראייתו של הצרכן הישראלי. במועצה עוקבים זה זמן רב אחרי התנהגות חברות ומעסיקים במשק, בשני היבטים עיקריים: עשרות אלפי התלונות המגיעות למועצה לצרכנות מדי שנה, מספקות מידע המאפשר שליפתו ואיחזורו בחיתוכים שונים. כמו כן, בשנה האחרונה החלה המועצה, באמצעות פרויקט סמ"ל, לאסוף נתונים על כ- 300 נקודות שיווק ברשתות המזון, הן מבחינת רמת מחיריהן והן באשר לעוולות בסניפים מסוימים.


לאחרונה ביצעה המועצה באמצעות חברת "גיאוקרטוגרפיה" , סקר אומניבוס, בקרב מדגם מייצג של 500 איש. הסקר, שכלל 3 שאלות בנושא, בוצע טלפונית ביום רביעי, ה- 2 באוקטובר 2013. מטרת הסקר הייתה, בין היתר, לבחון את התייחסות ציבור הצרכנים להתנהלות עוסקים ולגלות כיצד נתפסת ע"י הצרכנים התנהלות המתוארת כבלתי- הוגנת.


השאלה הראשונה שנשאלה היתה: "בהנחה וחברת מזון כלשהי הייתה מסירה רכיבים בעלי ערך תזונתי ובריאותי ממזון מסוים אותו אתה נוהג לרכוש, מבלי להודיע על כך באופן מפורש ומבלי לשנות את מחיר המוצר בהתאם, באיזו מידה, לפי דעתך, מדובר היה בחוסר הגינות כלפיך כצרכן?". 55.8% ענו במידה רבה מאוד, % 20 ענו במידה רבה, % 15 במידה בינונית ו-2.5% במידה נמוכה.


השאלה השניה היתה "במקרה של הסרת הרכיבים בעלי הערך התזונתי והבריאותי ממוצר מזון אותו אתה נוהג לרכוש, מבלי להודיע על כך מראש ומבלי לשנות את מחיר המוצר בהתאם, האם היית או לא היית מגיב בכל אחת מהדרכים הבאות?".


אפסיק לרכוש את אותו מוצר- 64.1% (!) היו מפסיקים לרכוש את המוצר האמור.


אפסיק לרכוש את כל המוצרים של אותה חברה- 29% מהנשאלים היו מחרימים את כל מוצרי החברה.


אזהיר את חברי מפני השינוי בעל פה או ברשתות החברתיות (דוגמת פייסבוק)- 50% (מחצית מהנשאלים!) היו מתריעים על כך ומזהירים את חבריהם ומכריהם (מה שמדגים את כוחן של הרשתות החברתיות, כפי שכבר ראינו במחאת הקוטג').


אשלח מכתב תלונה לחברה- 28.5% ישלחו מכתב לחברה.


לא היו מגיבים באף אחת מהדרכים הנ"ל- 15.8%.


השאלה השלישית בסקר היתה "מועצה הישראלית לצרכנות עומדת לפרסם בשבועות הקרובים מדד הגינות אשר יאפשר לזהות ולדרג חברות הפועלות באופן לא הוגן כלפי הצרכנים. באיזו מידה, לדעתך, תעשה או לא תעשה שימוש במדד הגינות זה, בשיקולך לפני ביצוע קניה?".


והתשובות התפלגו כדלקמן: בטוח שאעשה שימוש- 37.9%. חושב שאעשה שימוש- 39.2%. חושב שלא אעשה שימוש- 35.5%. בטוח שלא אעשה שימוש- 11.5%.


עו"ד אהוד פלג: "שינוי משמעותי בהרכב מזון נפוץ מחייב גילוי באופן בולט ביחס לשינוי שנעשה. אי פרסום כאמור חוטא לעיקרון השקיפות והגילוי הנאות, ונתפסם ע"י הצרכנים כהתנהגות לא-הוגנת. על פי ממצאי הסקר, התנהגות מעין זו עשויה לגרור צעדי- ענישה מצד הצרכנים. המועצה לצרכנות לוקחת על עצמה להבליט לצרכנים התנהגויות כאלה של בתי עסק וחברות, בין היתר באמצעות מדד ההגינות שהיא מפתחת עם מינהל מחקר וכלכלה במשרד הכלכלה.


המועצה לצרכנות מקווה כי עם פרסום "מדד ההגינות" יאלץ המיגזר העיסקי לשנות את התייחסותו לציבור הצרכנים ממעמד של פרה חולבת שנועדה לגריפת רווחים, למעמד של שותפים, ואל שותפים יש להתייחס בהגינות".