המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 15/06/2014

סקר יוקר המחיה: כ- 70% מהציבור הישראלי שינו את הרגלי הצריכה שלהם
מבדיקה שערכה המועצה לצרכנות באצמעות מכון גיאוקרטוגרפיה עולה כי יוקר המחיה במדינת ישראל גרם לשינויים בהרגלי הצריכה של צרכנים רבים אשר התאימו עצמם למציאות הכלכלית החדשה. מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג: "צמצום הקניות מהווה תגובה הנובעת ממצוקה"

 

 

יוקר המחיה במדינת ישראל גרם לשינויים בהרגלי הצריכה של צרכנים רבים אשר התאימו עצמם למציאות הכלכלית החדשה.


בחודש האחרון פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את נתוני החשבונאות הלאומית לרבעון הראשון של 2014. הנתונים שפורסמו העידו על ירידה של 2% בקצב שנתי בצריכה הפרטית בישראל . בעקבות נתונים אלו הזמינה המועצה הישראלית לצרכנות, סקר באמצעות מכון המחקר "גיאוקרטוגרפיה" , בקרב מדגם מייצג של 500 משיבים, גברים ונשים, בגילאי 18 ומעלה. הסקר נועד לבחון את השפעת יוקר המחיה על הרגלי הצריכה. הסקר נערך בשבוע הראשון של חודש יוני 2014.

 

הציבור צימצם צריכה בגלל המחירים הגבוהים


מהסקר עלה כי כמעט 70% מהציבור הישראלי מסכימים במידה כלשהי כי המחירים הגבוהים גרמו להם לצרוך פחות (52% מסכימים או מסכימים מאוד; עוד 17% מסכימים במידה בינונית).
ההשפעה של רמת המחירים על הצריכה של משקי הבית חוצה את הציבור הישראלי. גברים כנשים, צעירים כמבוגרים, חילונים כחרדים ותושבי הפריפריה כתושבי המרכז. צמצום הצריכה כתגובה לרמת המחירים בולט יותר בקרב משקי בית שהכנסתם נמוכה:84% מסכימים במידה כלשהי שצמצמו את היקף הצריכה שלהם בגלל המחירים הגבוהים של מוצרים.

 

יותר נשים עוברות למותגים זולים


 

בשנים האחרונות התרבו ברשתות השיווק מוצרים גנריים ומותגים מוזלים מהמותגים המוכרים. 41% מהציבור הישראלי  עברו לצרוך יותר מותגים מוזלים בחצי השנה האחרונה. מחציתם קונים את המותג המוזל בכל קנייה  ואילו היתר ערכו את השינוי רק במוצרים מסוימים.


המעבר למותגים מוזלים בולט יותר אצל נשים  (45%) לעומת 36% אצל הגברים. ואילו אצל בעלי הכנסה נמוכה מהממוצע, 56% עברו לקנות מותגים מוזלים.

 

הסיבה העיקרית למעבר זה היא החיסכון בכסף (58%). סיבות נוספות שציינו הנשאלים הן כי המוצר המוזל מספיק טוב (45%), וכי למשקי הבית יש פחות כסף זמין (26%).

 

מצביעים בארנק


לצד הסיבות הכלכליות למעבר למותגים מוזלים, 23% מהצרכנים הישראלים עברו למותגים מוזלים כאות מחאה על רמת המחירים הגבוהה. כלומר, כמעט רבע מהישראלים מנסים באמצעות הארנק שלהם ואופן הצריכה שלהם לגרום להקלה בעומס המחירים.


בקרב בעלי הכנסה נמוכה, מסתמן כי המעבר למותגים מוזלים נובע מהכרח. 40% מהם שצורכים מותגים מוזלים עושים זאת בגלל ירידה בהיקף הכסף הזמין שיש להם. לעומתם, אצל בעלי הכנסה גבוהה יותר ואצל חילונים, האידיאולוגיה מהווה גורם בעל השפעה רבה יותר, כמעט 30% מבעלי ההכנסה הגבוהה ושיעור זהה מהחילונים בוחרים לקנות מותגים מוזלים כמחאה על המחירים הגבוהים. 

 

פחות בריאות בסל המזון


בסקר קודם שהזמינה המועצה ובוצע בדצמבר 2013, העידו 46% מן הצרכנים כי יפחיתו צריכת פירות וירקות אם תוחל עליה של 20% במחיריהם, ואילו במקרה של התייקרות של 50% במחיר, יפחיתו 67% מהם את כמות הירקות הבסיסיים שירכשו, ו- 72%(!) יפחיתו את כמות הפירות הבסיסית שירכשו.

 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג , אומר כי יוקר המחיה חוזר כמו בומרנג לעסקים שהפריזו במחירי מוצריהם, וכי הצרכן מגלה היום יותר משמעת עצמית ושיקול דעת בהחלטות הרכישה.  צמצום הקניות מהווה תגובה הנובעת ממצוקה, אבל זו גם תעודת כבוד לצרכן הישראלי, היודע לכבוש את יצר הקניה ומפעיל את התכונה הלאומית - הדווקא-כלפי אלה המבקשים לתופסו "כפראייר" ולהמשיך לנצלו.