המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 10/03/2013

המועצה לצרכנות משיקה את "צרכנות בקליק: : דרך פשוטה וקלה לביטול עסקה
הזמנת חופשה והתחרטת? המוצר שקנית פגום? הרכיב התגלה כלא מתאים? חדש באתר המועצה לצרכנות: "צרכנות בקליק" - כלי חדשני באמצעותו תוכלו לברר באופן מקוון ועצמאי, אם הינכם זכאים לבטל עסקה שביצעתם מכל מקום ובכל נושא. ענו על שאלות מנחות וקבלו הודעת ביטול בנוסח המוצע.

המועצה הישראלית לצרכנות משיקה באתר האינטרנט שלה אפליקציה ידידותית בשם "צרכנות בקליק", המעצימה את הצרכן ונותנת לו כלים המאפשרים לו לבחון את מצבו המשפטי באופן עצמאי, יחד עם כלים מעשיים למימוש הזכות לביטול עסקה.היום, בעידן המידע, הצרכן מחפש ברשת מידע בדבר זכויותיו וכן דרכים וכלים לבחינת מצבו המשפטי, משווה ומשתף צרכנים אחרים ברשתות החברתיות ורוצה לפעול באופן עצמאי, מהיר ומיידי למימוש זכויותיו. על רקע זה בדיוק פותחה האפליקציה.


האפליקציה מאפשרת לצרכן לבצע באופן פשוט, באמצעות שאלות ותשובות, בחינה של המקרה האישי שלו. בסוף התהליך, יקבל הצרכן הערכה אם הוא זכאי או אינו זכאי לבטל עסקה שביצע. במקרים בהם רשאי הצרכן לבטל את העסקה, הוא יקבל כלים מעשיים למימוש זכות הביטול: מדריך זכויות המתאים למקרה הפרטי שלו ומכתב לספק השרות/המוצר, המנוסח מראש למתן הודעת ביטול ומותאם לנסיבות המקרה הספציפי.הכלי מקיף את כל סוגי העסקאות השונות, בהן המחוקק העניק לצרכן זכות ביטול באופן חד-צדדי, הכולל שלושה מקרים:1. רכישת מוצר או שירות באמצאות האינטרנט, הטלפון או הפקס (עסקת מכר מרחוק)


2. רכישת מוצר או שירות באמצעות רוכל בשטח, בתערוכה, בבית, בעבודה או בכל מקום שאינו המקום הקבוע של בית העסק (עסקת רוכלות)3. רכישת מוצר או שירות בבית העסק בתנאים מסוימיםבסוף התהליך, יקבל הצרכן הודעה בנוסח "אינך זכאי לבטל את העסקה" או "זכותך לבטל את העסקה" לפי נסיבות המקרה הפרטי שלו. במקרה בו קיימת זכות ביטול יגיע הצרכן למדריך ביטול עסקה, המותאם לנסיבות ביצוע העסקה, המכיל הסבר מפורט על אופן מימוש זכות הביטול, זכות ההשבה ופיצוי, ושיעור דמי הביטול שעליו לשלם.מכל מדריך ניתן להוריד מכתב הודעת ביטול מנוסח מראש, מותאם לנסיבות המקרה וכל שנותר לצרכן למלא את פרטי הצרכן, פרטי בית העסק, פרטי העסקה, תאריך וחתימה. נוסח המכתב מפרט את הוראות החוק הרלוונטיות, דבר המחזק את מעמדו של הצרכן. צרכנות בקליק נועד לשמש צרכן בנוגע לרכישת מוצר או שירות לשימוש עצמי או ביתי, ואינו מיועד למקרה בו הצרכן רכש מוצר או שירות לטובת עסק שבבעלותו.השימוש באפליקציית "צרכנות בקליק" אינו כרוך בעלות כלשהו. והוא ניתן לצרכנים כחלק מפעילות ההסברה והעידוד לצרכנות נבונה, במטרה להעצים את הצרכן ולסייע לו לעמוד על זכויותיו ולממש אותן. הכלי זמין לציבור הרחב באתר המועצה הישראלית לצרכנות, ניתן גם להגדיר אותו כאתר מועדף ב"סמארטפון" ולעשות שימוש באפליקציה בכל עת ובכל מקום.הכלי פותח על ידי צוות מיומן הכולל יועצים משפטיים המומחים לדיני צרכנות, מפתחת למידה מקוונת לתוכן משפטי (עו"ד), ובוצע על ידי חברת פיונט טכנולוגיות.


מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג אומר כי בצד מאבקה הבלתי פוסק של המועצה לצרכנות על זכותם של הצרכנים להגינות, פועלת המועצה לפתח ולהציע לצרכן כלים שונים לחיזוק ההגנות העצמיות שלו. "המציאות הישראלית בתחום חיי הסחר איננה עושה הנחות לתמימות" קובע עו"ד פלג, "הצרכנים צריכים להצטייד בידע לגבי זכויותיהם החוקיות ובכלים למימוש זכויות אלה, לפני שהם יוצאים להצטייד במוצרי הצריכה ובשרותי התאגידים העסקיים, שם ממתינות להם המלכודות הצרכניות ותעלולי השיווק של העסקים".

לכניסה לצרכנות בקליק לחצו כאן