המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 12/02/2014

המועצה לצרכנות למען "הקהל השבוי": למכור מוצרים במחירים שפויים בתחנות רכבת ובבתי חולים
בעקבות מאבקה של המועצה לצרכנות לשנות את המכרזים הציבוריים, אמר מנכ"ל המועצה לצרכנות בועדת הכלכלה: האינטרס הצרכני אינו פחות חשוב מהרווח. יש להעדיף את הזכיין שמציע את המחירים הנמוכים ביותר

 

 

וועדת הכלכלה של הכנסת ערכה דיון מיוחד בנושא ה"קהל השבוי" בתחנות הרכבת ובבתי החולים, בעקבות מאבקה של המועצה לצרכנות לשנות את המכרזים הציבוריים/ ממשלתיים, כך שתהיה העדפה לזכיין שיציע מחיר נמוך לצרכן.

 

המצב כיום הוא שקהל שבוי בבתי החולים וברכבת ישראל לדוגמא, נאלץ לקנות מוצרים כגון קפה ועוד במחירים מופקעים, מהזכיינים המפעילים נקודות מכירה במקומות אלה.

מבירור שערכה המועצה בנושא עולה כי במכרזים שעורכים גופים ממשלתיים/ציבוריים, הזוכה נבחר על סמך קריטריונים שמטרתם למקסם את הרווחים של אותם גופים, ואין תחרות או פיקוח על מחיר המוצר או השירות שניתן לצרכן שברוב המקרים הינו צרכן שבוי שאין לו יכולת בחירה. במצב עניינים כזה הצרכן צפוי להינזק ולשלם מחירים גבוהים ולא סבירים בגין המוצרים או השירותים המסופקים במסגרת המכרז, בשל היעדר תנאי תחרות.

לדברי עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, פגיעה זו בצרכנים הינה חמורה במיוחד לנוכח העובדה שהיא מתקיימת בגופים ממשלתיים/ציבוריים שמנהליהם אמורים לדאוג לאינטרס הצרכנים. כך המקרה במחירי הקפה הגבוהים בדוכני הקפה והמאפה המוצבים מכח מכרז בתחנות הרכבת, ומחירי המזון והחניה הגבוהים בעשרת בתי החולים הגדולים בישראל.

פלג הציג את עמדת המועצה הישראלית לצרכנות, לפיה במכרזים של גופים ממשלתיים או ציבוריים לגבי אספקת שירותים המעמידים את הצרכן בחזקת "לקוח שבוי" ,יש לתת משקל יתר לאינטרס הצרכני כביטוי לאינטרס הציבור.

 

פלג הסביר כי "במקומות בהם הצרכן שבוי ותנאי המכרז לא כוללים סעיפים המונעים מהצרכן לשלם מחיר גבוה ולא סביר, מתקיים מצב של ניצול מצוקת הצרכן. לכן חשוב לכלול במכרזים אלה, קריטריון הנוגע לגובה מחירי המוצרים הנמכרים, כך שתהיה העדפה לזכיין המציע את המחירים הנמוכים ביותר לצרכנים".

לאור העובדה שבמכרז הרכבת כבר נקבע זכיין, פלג ביקש מיו"ר הוועדה, ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, לדרוש מן הרכבת להתערב במחירים אם אלה יימצאו גבוהים באופן חריג, וזאת בהתאם לסעיף במכרז המסמיך אותה לעשות כן.