המועצה > סוגיות צרכניות > כל הסוגיות הצרכניות

כל הסוגיות הצרכניות

עמדת המועצה לצרכנות בנוגע להזמנת מלון דרך אתר booking.com

במועצה לצרכנות מתקבלות תלונות כנגד בתי מלון בישראל המפרסמים באתרי תיירות בחו"ל, הטוענים כי החוק בישראל אינו חל על עסקאות המבוצעות דרך האתר. מחירי בתי המלון מפורסמים ללא מע"מ. להלן עמדת המועצה לצרכנות בדבר תחולת הדין הישראלי

 

 

במועצה הצטברו תלונות נגד בתי מלון בישראל המפרסמים באמצעות אתרי מלונות דוגמת  booking.com, hotels.com וכיוצ"ב. בתלונות נמסר כי העסקה (הזמנת החדר והתשלום) נעשית דרך האתר אולם, כאשר הצרכנים מגיעים למלון הם נדרשים לשלם סכום גבוה יותר ואז הם מגלים לראשונה כי למחירים המוצגים באתר יש להוסיף מע"מ.


עיון באתר מעלה כי האתר מפרסם באופן גלוי את עניין הוספת המע"מ למזמינים הישראלים. בעיה נוספת היא בשל אי מתן אפשרות לבטל את העסקה על אף שהעסקה בוצעה בדרך של מכר מרחוק לשירות הניתן בישראל ובהתאם לזכות בהתאם לחוק הגנת הצרכן.  לטענת בתי המלון, הדין (חוק הגנת הצרכן) אינו חל על עסקאות  אלה נוכח זהות המפרסם, מהות העסקה ומקומם של שרתי המחשב שבאמצעותם בוצעה העסקה.

 

השאלה המשפטית


השאלה העולה מהתלונות היא האם הוראות חוק הגנת הצרכן חל על העסקאות המבוצעות באמצעות האתר?

 

עמדת המועצה לצרכנות:


על פניו האתר מהווה פלטפורמה לפרסום שירותי תיירות עבור נותני השירותים (בתי מלון וכו).
האתר אינו גובה עמלה.


תנאי הביטול הם התנאים שנקבעו על ידי במלון/המפרסם ולא על ידי האתר.


כל מלון/מפרסם בוחר כיצד לפרסם את המחירים שלו: כולל או לא כולל מע"מ.


על פי התקנון, התשלום מועבר למקום האירוע (כנראה באמצעות האתר).


לעמדת המועצה, מאחר ומי שלמעשה מפרסם את המידע וקובע את צורת הפרסום, שולט על המידע והוא מודע כי דף הנחיתה אליו יגיעו צרכנים מישראל (ולא לתיירים שאינם מגיעים לדפים בשפה העברית ומילא אינם יודעים לקרוא עברית) הוא דף יעודי לציבור הצרכנים הישראלים ובעברית, הרי שמשפטית, קיימת יריבות בין המלון המפרסם לבין הצרכן, ועל מערכת יחסים זו חלים כל הוראות חוק הגנת הצרכן. לפיכך נראה כי המלון אינו רשאי להשתמש בפלטפורמה לשיווק שירותיו לאזרחים ישראלים לעקיפת הוראות החוק, למשל לעניין חובת הצגת מחירים המחייבת הצגת המחירים הכוללים מע"מ . כמו כן, לא יכול המלון המפרסם להתחמק מזכות ביטול עסקת מכר מרחוק הנתונה לצרכן המתקשר עמו.


הדברים מקבלים משנה תוקף נוכח הצהרת האתר הפוטר את עצמו מכל אחריות כלפי המזמין, ומצהיר כי בכל מקרה, תנאי הביטול, המחיר וכו אינם של האתר אלא של המלון עצמו.
לעמדתנו, הצגת מחיר ללא מע"מ עלולה להטעות את הצרכנים הישראלים ובכל מקרה אינה חוקית. תיירים מחו"ל אינם מגיעים למידע בשפה העברית, הם יודעים היטב שהם לא משלמים את המע"מ, כך שהצגת מחירים כדין חייבת לכלול את המע"מ תוך ציון שיעור המע"מ. לגבי תנאי הביטול, המפרסמים/המלונות חייבים להציג את תנאי הביטול לישראלים באופן ברור.