המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 29/04/2013

סובלים מכבדות ראיה או מוגבלות אחרת? אתרי האינטרנט יחוייבו להיות נגישים לכם
אם רציתם לקבל מידע, לרכוש מוצר מסויים או לבצע השוואת מחירים באתרי הקניות והסחר באינטרנט אבל לא יכולתם לעשות זאת עד היום עקב מגבלת ראיה, הפרעת קשב או מגבלה אחרת – תקנות חדשות שיכנסו לתוקף עוד מספר חודשים יחייבו בעלי אתרים להנגיש אותם עבורכם. כל הפרטים בכתבה הבאה

 

 

מאת גילה גרטל*


חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות קובע את החובה של כל הגופים המספקים שירותים להנגיש את שירותיהם לאנשים עם מוגבלות. תקנות נגישות השירות שנחתמו ע"י שר המשפטים לפני מספר שבועות ויכנסו לתוקף בעוד מספר חודשים כוללות דרישה להנגשה של אתרי אינטרנט.


ספקי שירותים מפרסמים באמצעות האינטרנט מידע אודות השירותים וחלקם אף מאפשרים לצרוך שירותים באמצעות האינטרנט. המחוקק ביקש להבטיח שגם אנשים עם מוגבלות יוכלו לצרוך את המידע והשירותים הניתנים באמצעות האינטרנט. על כן, קבע המחוקק כי כל גוף המספק שירותים לציבור הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי נדרש להנגיש את האתר שלו לאנשים עם מוגבלות.אתרי אינטרנט נגישים הם אתרים המאפשרים לאנשים עם מוגבלות ראיה, שמיעה, פיזית, או קוגניטיבית לגלוש באותה רמת יעילות והנאה ככל הגולשים. ניתן לתאים אתרים לצרכי אנשים עם מוגבלות על ידי עמידה בהנחיות קונסורציום ה Web הכלל עולמי (Web Content Accessibility Guidelines ) שאומץ לאחרונה ע"י מכון התקנים הישראלי כתקן ישראלי 5568.

 

חשוב לדעת שלהנגשה של אתרים יש תועלות עסקיות מובהקות: אתרים נגישים מדורגים במקומות גבוהים במנועי חיפוש, נוחים לשימוש לכל הגולשים, עובדים טוב יותר בסמארטפונים ועוד.כמה דוגמאות לדרישות נגישות מאתרים:

• האתר מאפשר לאנשים שאינם יכולים לתפעל עכבר לגלוש באתר בעזרת המקלדת.


• האתר מקל על אנשים עם לקות ראיה לקרוא, על ידי שימוש בצבעים בולטים ואפשרות להגדיל את הכתוב.


• האתר מאפשר לאנשים עם הפרעות קשב לעצור אנימציות או טקסטים זזים אשר מסיחים את דעתם.לוחות הזמנים הנדרשים על פי התקנות:• אם יש לכם אתר, יש לבצע בו בדיקת נגישות תוך 6 חודשים מיום תחילת התקנות ולהנגישו תוך 36 מיום תחילת התקנות. מומלץ שאת בדיקת ניגשות יבצעו ע"י מומחי נגישות לאינטרנט. את ההנגשה תבצע בדרך כלל החברה שפיתחה את האתר על פי תוצאות הבדיקה.


• אתרים חדשים ידרשו להיות נגישים תוך 24 חודשים מיום תחילת התקנות. * הכותבת היא מנכ"ל חברת תבונה ונגישות טכנולוגיות

 

הכתבה באדיבות איגוד לשכת המסחר