המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 06/07/2014

חוק 3 הדקות: המועצה לצרכנות דורשת להרחיב את החוק לשירותים וענפים נוספים
נכון להיום החוק חל רק שירות תיקונים בלבד בתשעה תחומים. בדיון בועדת הכלכלה בנושא תיקון לחוק דרשה המועצה כי בחוק יכללו גם שירותים נוספים, כגון: טעויות בחשבון, בירור חשבון ועוד

 

 

ועדת הכלכלה בכנסת קיימה דיון בנושא תיקון החוק להגבלת זמן ההמתנה בשירות טלפוני, בו השתתפו גם נציגי המועצה לצרכנות אשר דרשו הרחבת חוק ה"3 דקות" לשירותים ולעסקים נוספים.

 

את הצעת החוק הגישו חברי הכנסת איתן כבל, דב חנין, מירי רגב, מאיר פרוש, יריב לוין, מאיר שטרית ואחמד טיבי. מטרתה של הצעת החוק היא להרחיב את חובתו של עוסק המנוי בתוספת השנייה לחוק הגנת הצרכן לספק לצרכן שירות טלפוני חינם ולעמוד בהוראות תקנות הגנת הצרכן (מתן שירות טלפוני), התשע"ב–2012, שעניינן הגבלת זמן המתנה למענה אנושי, כך שהחובה לפי התקנות תחול על כל פנייה של צרכן לעוסק ולא רק על פנייה שעניינה ליקויים או פגמים בטובין או בשירות.

 

כידוע העדר מענה זמין בחברות רבות משאיר בעצם את הצרכנים כקהל שבוי, המשלם סכומי יתר בשל העדר המענה הטלפוני המהיר. לאחרונה נודע כי הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית כנגד חברת "הוט" בסך 40 מיליון שקל, כתוצאה מזמני המתנה ארוכים במוקד שרות הלקוחות שלה.

 

בדיון בכנסת דרשה המועצה לצרכנות להרחיב את תחולת חוק "3 הדקות" גם לעסקים מעבר לתחומים אשר עליהם חל החוק כיום.

 

התחומים עליהם חל החוק כיום:

- סלולר

- כבלים

- לווין

- מים

- חשמל

- רפואה דחופה

- אינטרנט

 

הועדה תידון בהצעתה של המועצה בנושא בישיבתה הקרובה, לקראת גיבוש החוק לקריאה שניה ושלישית. הוועדה הודיעה כי ביקשה מהמועצה לצרכנות רשימה של עסקים נוספים אשר אינם נימנים על 9 התחומים, כך שהוראת החוק תהיה רחבה יותר ומשמעותית יותר.

 

כמו כן ביקשה המועצה לצרכנות כי במסגרת הצעת התיקון לחוק, יכללו בחוק "3 הדקות" גם שירותים נוספים, כגון: טעויות בחשבון, בירור חשבון ועוד, כך שצרכן המנסה לברר את חשבונו יקבל אף הוא שרות מהיר ויעיל. כיום תחולת החוק הינה על תקלות בלבד.

 

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות: "המועצה לצרכנות מברכת על הצעת החוק שבאה לסיים את "שיטת מצליח" ביחס לחיובים הכספיים. כיום הצרכנים מתייבשים על הקו בהמתנה ארוכה כי הם רוצים להודיע על טעויות בחיוב או לברר פרטים לא מובנים בחשבון, ואז מתייאשים וזונחים את הענין. כך יוצא שהעסקים הרוויחו את החיוב ביתר שאותו צרכן לא הצליח להוריד מהחשבון. יתרה מכך, למשל בהסכם שהצרכן מבצע עם עוסק שצריך לספק לו שרות תיקונים למוצרי חשמל בבית והוא משלם לו כמו לביטוח, אם הצרכן לא מצליח להשיג את בית העסק ולבקש תיקון בזמן, הוא נדרש להתקשר עם איש תיקונים אחר, כך שיש כאן כפל קנס".

 

לצפיה בהצעת החוק לחצו כאן