המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2011

ארכיון כתבות 2011

תאריך: 07/03/2011

המועצה לצרכנות : הצרכנים לא צריכים לממן את ההנחות בתעריפי המים שתינתנה לרשויות המקומיות
  
בעקבות טענות ודרישות שהועלו על ידי  רשויות מקומיות בעניין עלויות ותעריפי המים, הוקמה ועדה בראשות ד'ר אודי ניסן – הממונה על אגף תקציבים באוצר. ע"פ פרסומים בתקשורת מסתמן כי מתגבשת בדיונים פשרה שתביא להוזלת תעריפי המים  לרשויות המקומיות. מניסיון  העבר, הוזלה במחיר המים לסקטור אחר הביאו להעלאת מחיר המים לצרכנים.

היום התקיימה בכנסת ועדה משותפת חוקה-כספים לדון בתקנות הגבייה.
מחיר  המים לצרכן הביתי, על פי החוק,  צריך לשקף ככל הניתן את העלויות בגין מתן השירות, ולא את התחייבויות המדינה כלפי מגזרים שונים. העמסת הוצאות המדינה על תעריף המים, המהווה, מס עקיף, וזכה, לכינוי "תעריף המים", תורמת להגדלת הפערים בחברה ולפגיעה בציבור הצרכנים כולו, ופגיעתה גדולה יותר ככל שיכולתו  הכלכלית  של הצרכן נמוכה יותר.
 
סעיף 102 (ב) לחוק תאגידי מים וביוב קובע כי תעריפי המים והביוב ייקבעו בהתאם לעלות אספקת השירותים, כשהמחיר ישקף, ככל האפשר, את עלות השירות.  למרות זאת , המחיר לצרכן הביתי שנקבע  לא  משקף את עלותו  אלא כולל  הוצאות חיצוניות כמו  סבסוד עלויות המים למגזרים אחרים.  המחיר לצרכן בבית הוא 8.46 לכמות בסיסית של 5 קוב לנפש ולמעלה מ- 12 לכל כמות מעבר, כשהחקלאים משלמים על צריכה ביתית 150 מ"ק לנפש בשנה. על 30 מ"ק ראשונים משלמים 1.93 ועל היתר 5 ₪.
 
המועצה לצרכנות תומכת בדרישת הרשויות המקומיות להפחית את תעריף המים לשימושים ציבוריים, אולם  מתנגדת שהפחתת התעריף תגולם במחיר המים לצרכנים, במגזר הביתי.
לעמדת המועצה לצרכנות תקציב המדינה נועד לממש את מדיניות הממשלה ולשרת את האזרחים. הבטחת הספקת המוצר החיוני והבסיסי ביותר-  מים, לכלל תושבי המדינה במחיר השווה שלכל נפש, היא מטרה ראויה.
 
מנכ"ל המועצה  לצרכנות, עו"ד אהוד פלג פנה  לממונה על התקציבים באוצר ד"ר אודי ניסן,  ולח"כ גפני,יו"ר ודת כספים, בבקשה להבטיח כי עלויותיה של כל פשרה בנושא תמומן מתקציב המדינה ,ולא באמצעות שינוי תעריפי המים למגזר הביתי בדרך שתפגע בצרכנים