המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 04/09/2016

בדיקת המועצה לצרכנות: כיצד חילופי העונות משפיעים על מחירי הפירות והירקות?
עונת המעבר מביאה את השינויים בהיצע של הפירות והירקות, וזה משפיע מאוד על המחירים ברשתות השיווק. אז כמה ירד מחיר האבוקדו וכמה עלו מחירי המלפפונים? וגם: הסניפים הזולים והיקרים בישראלהקיץ מתקרב לסיומו, הטמפרטורה יורדת, אך היא לא תמיד מורידה את המחיר של עגלת הקניות. אנחנו נמצאים עכשיו בדיוק במעבר בין העונות, בין עונת הקיץ לעונת החורף, ותמיד בתקופה זו קיימים עודפים גדולים או חוסרים גדולים. ההוצאה הממוצעת של משק בית בישראל על מזון עומדת על כאלפיים ארבע מאות שקלים, מתוך זה כארבע מאות שישים שקלים בחודש רק על ירקות ופירות.

 

אילו פירות וירקות ישתלם לקנות דווקא עכשיו ולהוזיל את הסל? סיירי המועצה לצרכנות בדקו את מחירי הירקות והפירות לפני שבועיים והיום. מחירי הבננות למשל הוזלו. גורמים בענף מספרים כי בעקבות גל החום גדלו כמויות הבננות, וישנה ירידה של בין אחוז לעשרים אחוזים ברשתות השונות. גם עונת האבוקדו החלה לפני כשבוע ומחיריו ירדו באופן דרמטי, בין שלושה לארבעים אחוזים בחלק מהרשתות.

 

ואילו פירות דווקא התייקרו? המלפפון התייקר בין שניים לשלושים אחוזים בגלל מחסור זמני, מאותה סיבה גם הפלפלים, התייקרות של שניים עד תשעה עשר אחוזים. ומי שרוצה לקנות אבטיח, ישלם עכשיו בין אחוז לשלושים ושישה אחוזים יותר בגלל סוף העונה. הפלפל, העגבנייה והמלפפון התייקרו ברוב הרשתות. כשהמחירים יקרים, לא חייבים לקנות הרבה. קנו רק כמה שצריך.

 

ובין הרשתות עצמן, כמו תמיד נמצא פערים גדולים במחיר, וגם בהתייקרות ובהוזלה של המוצר הסופי. חשוב לציין כי יש פרמטר אחד נוסף שאינו בא לידי ביטוי בנתונים הללו והוא איכות הירקות והפירות. הנתונים מציגים מחירים בלבד ולא ניתן להתייחס לשוני והפערים המשמעותיים שיש בין פירות וירקות ברשת אחת לאחרת. לכן , כאשר הצרכן הולך לקנות פירות וירקות כדאי לו גם לשים לב לטיב הסחורה שהוא קונה והאם הוא מקבל תמורה לכספו.

 

פערי המחירים של הירקות והפירות 16.8 מול ה-30.8

 


 

לצפיה בנתונים המלאים בקובץ אקסל לחצו כאן >>

 

לצפיה בכתבה מתוך תכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל זהה ב-553 סניפים ברחבי הארץ בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, בממוצע בעבור סל זה, עומד על כ- 32% פער של כ- 240₪ בין הרשתות השונות בעבור אותם המוצרים. הפער בין הסניף הזול ביותר שבדקנו ליקר ביותר עומד על 44%, פער של כ- 300 ₪ בעבור אותם המוצרים.

 

ברשימת הסניפים הזולים קיימת שליטה מוחלטת ובלעדית של רמי לוי. מתוך ה-30 הסניפים הזולים ביותר - 29 מתוכם הם של רמי לוי. רק סניף של שופרסל דיל ברמלה מצליח להתברג אל 30 הראשונים. לעומת זאת, ברשימת הסניפים היקרים ביותר ישנן מספר רשתות שסוגרות את הרשימה כגון: קואופ, טיב טעם, שופרסל שלי ומגה בעיר.

 

הסניף של סופר דבאח בעין המפרץ אשר במשך חודשים נתן מאבק גדול עם הסניפים של רמי לוי צולל למטה בטבלה ועל פי הסל שנבדק בלבד יקר בכ-70 ₪ מהסניפים המתחרים של רמי לוי בעכו ובנהריה. מעניין לדעת האם מדובר במדיניות מכוונת או שמא בתוצאה שנוצרת מתוך חוסר אפשרות לעמוד עוד בתחרות הזו.

  

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן