המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 03/07/2017

בדיקת המועצה לצרכנות: כיצד כניסת רשת חדשה משפיעה על יתר המתחרים?
סיירי המועצה לצרכנות יצאו אל ראש העין בעקבות פתיחת סניף של רשת קינג סטור וגילו כיצד היא עוררה תזוזת מחירים ערה בעיר בה המחירים בדרך כלל יציבים. וגם: הבדיקה השבועית - הסניפים הזולים בישראל

 

עד כמה כניסה של סניף חדש של רשת מזון יכולה להוביל להורדת מחירים בעיר שלמה? זה בדיוק מה שקרה לאחרונה בראש העין, וכשהתחרות התגברה מי שנהנים הם הצרכנים, שמשלמים עכשיו פחות. בכמה ירדו המחירים? את זה בדיוק יצאנו לבדוק בעקבות פתיחת סניף של רשת קינג סטור.

 

הרשת מפגינה צמיחה איטית ויציבה לאורך השנים האחרונות, ואף החלה לשדר נתונים למאגר המחירים האינטרנטי. בימים אלו  פתחה הרשת סניף חדש בראש העין, ועוררה תזוזת מחירים ערה בעיר בה המחירים בדרך כלל יציבים, והתפלגות הצרכנים בין הרשתות נשמרת קבועה על פי רוב. מעניין לראות כי אף על פי שהרשת אינה הכי זולה, ולאו דווקא מתחרה בגזרת המחיר, היא גרמה לירידת מחירים בכל הסניפים שנדגמו. דבר זה מוכיח שוב כי תחרות מורידה מחירים. עלות הסל השבועי ברשת עומד על 837 ש"ח. גם רשת רמי לוי וגם רשת ויקטורי מציגות סל זול יותר משמעותית.

 

דבר חשוב נוסף הוא עליית המחירים הקלה בשבוע האחרון בחלק מהסניפים. במאבק על לב וכיס הצרכנים, הסניפים הורידו מחירים לקראת כניסת קינג סטור לתחרות האזורית. לאחר מספר ימי פעילות של הסניף החדש ראו ככל הנראה הסניפים הוותיקים שהם לא מאבדים לקוחות רבים לטובת המתחרה הטרי ולכן מתחילה עליית מחירים זוחלת. אנו צופים כי המחירים יגיעו לרמה שהיו בתחילת מאי. נחכה ונראה.


 
חשוב לזכור כי הכוח נמצא בידי הצרכנים. לו הסניף החדש היה מציע מחירים זולים מרמי לוי, מגוון עשיר יותר מיינות ביתן, או חוויית קנייה טובה יותר משופרסל שלי, לצורך הדוגמא בלבד, אזי סביר להניח שהיה מושך יותר קונים, והסניפים האחרים היו שומרים על מחירים נמוכים על מנת למשוך את הקונים חזרה.

 

עלות הסל בסניפי ראש העין לאורך זמן

 

 


סיכום והמלצות: "אנו רואים שוב כיצד תחרות מסייעת בהורדת מחירים. בתקופה עדיין קשה לשוק הקמעונאי, שנראה כי כבר אין לאן לרדת, פתיחת סניף חדש בעיר, ולא בהכרח הכי זול, מצליח להוריד מחירים. תחרות מורידה מחירים. בין אם זה פתיחת סניפים נוספים ובין אם הסרת חסמים רגולטורים. המאבק ביוקר המחייה צריך להתרכז בהסרת כל חסם מפני הרשתות הקטנות להתחרות בגדולות. לאחר כל הורדת מחירים גדולה, בין אם מבצעי חג ובין אם כתגובה לכניסת מתחרה אזורי חדש, מתחילה עליית מחירים איטית. לרוב המחירים חוזרים לרמתם לפני ההוזלות הגדולות. הכוח למנוע זאת נמצא לגמרי בידי הצרכנים. ככל שיעדיפו את הסניפים הזולים כך יאלצו שאר הסניפים לשמור על רמת מחירים נמוכה".


לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון לחצו כאן >>

 

הבדיקה השבועית


הבדיקה כוללת 601 סניפים בכל רחבי הארץ של 16 רשתות. הנתונים הינם בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה. הנתונים נכונים ליום פרסום הידיעה בלבד.

 

הפער בין עלות הסל ברשת היקרה ביותר לרשת הזולה ביותר, בממוצע רשתי, עומד השבוע על 38%, בדומה לשבוע שעבר. יש לזכור כי ישנם פרמטרים נוספים להשוואה בין רשתות מעבר למחיר המוצר, בייחוד בהשוואה בין רשתות הבי-דיסקאונט לרשתות עירוניות. הפער בין עלות הסל בסניף היקר ביותר לזול ביותר, מתוך אלו שנדגמו, עומד על 55%, בדומה לשבוע שעבר. יש לזכור ולציין כי זהו פער במחיר המוצר בלבד. ישנם פעמים רבות הבדלים באיכות המוצרים הטריים, ניקיון, נוחות ועוד בין הסניפים והרשתות השונות.

 

 


 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן