המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 12/02/2017

בדיקת המועצה לצרכנות: האתר מול הסניף - מי זול יותר?
הפתעה נעימה לצרכנים המשתמשים במחשב: בכל הרשתות שבדקנו המחיר דרך האתר (כולל משלוח) היה זול יותר מהסניף, או שווה ערך. ומה יעשו הצרכנים שאינם זמינים מול מחשב או אלו שרוצים למשש את המוצר ביד?

סושי


יש כאלו שיגידו, ואולי בצדק, המהפכה הושלמה! בבדיקה שערכנו השבוע בין ארבעה אתרי אינטרנט של ארבעת הרשתות הגדולות גילנו תופעה שהיא בשורה נפלאה עבור הצרכנים בדור הדיגיטל: אתר הקניות זול יותר (או שווה ערך) לסניף הרשת בממוצע. מצד אחד, זה מה שתמיד רצינו וייחלנו. מצד שני, מה יעשו הצרכנים שאינם זמינים מול מחשב או אלו שרוצים למשש את המוצר ביד? זו כנראה הדוגמא הקלאסית למשפט: אי אפשר גם לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה.

 

ארבעת האתרים שבדקנו היו אתר האינטרנט של רמי לוי, שופרסל און-ליין, אתר האינטרנט של ויקטורי ומגה באינטרנט. הסל שבדקנו היה סל אחיד שכלל 30 מוצרים מגוונים. ראשית, הרשת הזולה ביותר לקניות באינטרנט היא כמובן רמי לוי עם סל בעלות 386 ש"ח. הרבה מאחור נמצאות שופרסל און ליין והאתר של ויקטורי (438 ו-442 ש"ח בהתאמה) וסוגרת את הרשימה מגה באינטרנט עם סל של 472 ש"ח.

 

אולם, כאמור, לא זה הסיפור. כפי שניתן להתרשם מהטבלה, גם ברמי לוי וגם במגה באינטרנט הסל אותו רכשנו באינטרנט, כולל דמי המשלוח, היה זול יותר מאשר עלות הסל בסניפי הרשת בממוצע. גם בשופרסל און ליין וגם באתר של ויקטורי לא נרשמה עליה. עלות הסל דרך האתר היתה זהה כמעט לחלוטין לעלות הסל בסניפים בממוצע.

 

 

מי שבאמת רוצה לחסוך, קיימת האפשרות לוותר על דמי המשלוח על ידי ביצוע ההזמנה דרך האתר ואיסוף עצמי של הסחורה. עלות המשלוחים בכל הרשתות נעה סביב ה-30 ש"ח וייתכן אף שיהיה זול יותר בהזמנה גדולה יותר.

 

קשה למצוא מוצר זול באופן קבוע באתרים לעומת הרשתות. שישיית קוקה קולה, למשל, נמכרת ברמי לוי באינטרנט בפחות מאשר בסניפים, אולם ברשת ויקטורי תשלמו עליה יותר דרך האתר. קטשופ אסם יימכר במגה באינטרנט בפחות מאשר בסניפים, אולם בשופרסל און ליין הוא יקר יותר. ברוב המוצרים, בעיקר המזון היבש, תמצאו מחירים זהים בין האתר לסניף.

 

תוצאות הבדיקה (לחצו להגדלה)

 

טבלה

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 65 זהה ב-588 סניפים ברחבי הארץ בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

10 רשתות נמצאות השבוע מתחת לממוצע (העומד על 787 ש"ח) ורק 7 רשתות נמצאות מעל הממוצע. זו בשורה מעודדת נוספת עבור הצרכנים. סופר דבאח עין המפרץ שוב כובש את הספגה כסל הזול ביותר בישראל כשהפער בינו לבין המקום השני - עומד על 44 ש"ח. משמעותי מאוד.

 

תופעה נוספת שאנו מגלים: חמישה סניפים של מחסני השוק יצאו השבוע זולים יותר מהסניף הזול ביותר של רמי לוי (באשדוד) ומציעים סל של פחות מ-700 ש"ח עבור כל ה-65 המוצרים. כל הכבוד לרשת מחסני השוק. סניפי טיב טעם ושופרסל שלי נועלות את רשימת הסניפים השבוע.

 

טבלה


 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן