המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 03/04/2016

בדיקת המועצה לצרכנות: האם סל הקניות בערים חרדיות זול יותר?
המיתוס מספר שבערים חרדיות סל הקניות זול יותר. בדיקה מקיפה של המועצה לצרכנות הולכת להפתיע אתכם בתוצאותיה. וגם: השליטה הבלעדית של רמי לוי ושופרסל שלי ברשימות הזולות והיקרות ביותר בארץ

 


 

כמעט כל מי שתשאלו יגיד לכם שהסופרים בערים החרדיות זולים מהרבה באלו שבערים החילוניות. אלא שבדיקה שערכנו עם המועצה לצרכנות מגלה שבלא מעט מקרים דווקא הסופרים בערים החילוניות זולים יותר. רשתות השיווק החרדיות נחשבות זולות ומשתלמות יותר מהרשתות הרגילות, אבל האם זה אכן כך במציאות? בדקנו במספר ערים חרדיות סל המורכב ממספר מותגים, פירות וירקות וגבינות ברשתות השיווק. גם ברשתות הגדולות, כמו ויקטורי, שופרסל ויוחננוף, וגם ברשתות החרדיות, כמו אושר עד, זול ושפע ויש חסד.

 

למרות התפיסה שהקנייה בסופרים החרדיים זולה, בבדיקה שערכנו מצאנו שיש מותגים מוכרים שמשלמים עליהם שם יותר. המחיר הגבוה של מותג ידוע מתקזז עם מוצרים אחרים שמשלמים עליהם פחות, כך שבסופו של דבר עלות הסל היא יותר יקרה מרשתות דיסקאונט לא חרדיות.

 

הסניפים ממהרים לומר לנו שהכל יותר זול. אבל באזור מודיעין לדוגמה בסניפים של רמי לוי, יוחננוף, שופרסל דיל וגם יינות ביתן סל המוצרים זול יותר בעשרות שקלים מאשר ביש חסד או זול בשפע במודיעין עילית. המשכנו לאלעד ולאזור ראש העין, גם פה יש חסד וזול בשפע, מציעים את סל המוצרים במחיר גבוה יותר משל רמי לוי, יינות ביתן וויקטורי.

 

למשל טונה בשמן של סטארקיסט יקרה יותר ברשתות החרדיות מברשתות הרגילות, כ -24 שקלים ביס חסד וזול בשפע, למול 22 שקלים ביינות ביתן ו -20 שקלים בלבד ברמי לוי וויקטורי. גם קפה ראד מאג של נסטלה עולה כ -22 שקלים ביס חסד וזול בשפע, אבל בשופרסל דיל 20 שקלים וביוחננוף וברמי לי 19 שקלים. סנו אנטי קאלק 10 שקלים בזול בשפע, ו -8 שקלים ביש חסד, אבל בויקטורי, יינות ביתן ורמי לוי בין 4 ל -5 שקלים בלבד.

יש לקחת בחשבון כי סל המוצרים שנבדק מכיל מותגים רבים שאינם נחשבים לזולים במגזר החרדי . הסופרים במגזר החרדים נוהגים דווקא להיות זולים במיוחד בכל הנוגע למותגים הרבה פחות מוכרים ולאריזות גדולות אשר פחות באות לידי ביטוי בסל המוצרים הנ"ל.

 

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של בהסתמך על נתונים שנאספו ב- 29/03. הנתונים מייצגים תצפיות ונתונים שנאספו בתאריך הנ"ל עבור 70 מוצרים שונים ב- 538 סניפים הפזורים ברחבי הארץ. הנתונים הופקו ממאגר הנתונים האינטרנטי באמצעות מערכת פרייסז. נתוני סופר דבאח וטיב טעם נאספו ע"י תצפיות סיירי סמ"ל בשטח. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר למרות שהן מחויבות להעלות נתונים. רשתות קטנות (כגון הכי זול) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה. כל הנתונים מתייחסים לסניפים שנבדקו בלבד.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו עומד על כ 65% פער של 435₪ בין הסניפים השונים עבור אותם המוצרים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 27%.

 

בראש רשימת עשרת הסניפים הזולים נמצא השבוע בפער גדול סניף עין המפרץ של סופר דבאח ולאחריו שליטה מלאה של רמי לוי בשמונה סניפים . הסניף העשירי שייך ליינות ביתן. ברשימת עשרת הסניפים היקרים יש חלוקה בין חמישה סניפים של טיב טעם והשאר שייכים לשופרסל שלי. הרשימה יכולה אף להיות ארוכה יותר מאחר ומדובר בכ-13 סניפי שופרסל שלי שחולקים את אותו מחיר. 

 

קיימים פערים הקטנים יחסית בין עלות הסל הממוצעת הרשתית של מרבית רשתות הדיסקאונט או החצי דיסקאונט. אם אנחנו לא לוקחים את רמי לוי בחשבון מאחר שהוא זול יותר משמעותית, אז בין המקום ה2 ל-9 (אושר עד לחצי חינם) יש פער של כ-5% בלבד.
מתוך סל של 70 מוצרים הוצאנו את 20 הפירות והירקות ובדקנו בנפרד את עלות הסל שלהם בכל הרשתות הנבדקות . התוצאות מראות נקודה מעניינת אך לא דווקא מפתיעה כי דווקא הרשתות בהן ממוצע סל פירות וירקות זול יותר , הפערים בין הסניפים גדולים יותר. זה נובע מכך שאותן רשתות זולות יותר משתמשות פעמים רבות בפירות ובעיקר בירקות כמנוף למשיכת לקוחות ע"י הורדת המחיר שלהן עד לכדי מחיר הפסד.

 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן