המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 30/08/2018

לקראת החזרה ללימודים: בדיקה מקיפה של מחירי הציוד לבית הספר
בדיקת המועצה לצרכנות לקראת החזרה לבית הספר:גם באותה רשת, וגם על גבי אותו מדף- כדאי להשוות מחירים ולחסוך בכך מאות שקלים בקניית ציוד לבית הספר

 

חולצות


לקראת פתיחת שנת הלימודים נדרשים ההורים לפתוח את כיסם לרווחה ולהוציא סכומים ניכרים על ציוד לילדיהם. סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה מקיפה של  פריטי ציוד מרכזיים לתלמיד, ב-17 סניפים שונים של הרשתות הגדולות. הממצאים: פערים של עשרות (!) אחוזים בין המותגים השונים. בחנויות מגוון מסחרר של מוצרים, בטווח רחב מאוד של מחירים. אז איך אפשר לחסוך בקנייה נבונה?  וממה צריך להיזהר? וגם...טיפים להורים בדרך להוצאה הגדולה.

 

כמידי שנה, לקראת סוף החופש הגדול, מסתערים ההורים והילדים על רשתות הציוד השונות לקראת פתיחת שנת הלימודים. גם הרשתות, ללא יוצא מן הכלל, נערכות למכירת הציוד ויוצאות לרוב במבצעים אטרקטיביים על מנת למשוך את הלקוחות. מסתבר שבאמצעות השוואת מחירים מוצלחת אפשר לחסוך בעלות הציוד לבית הספר מאות שקלים. מגוון הציוד לבתי הספר מתרחב משנה לשנה, וכך גם מבחר המותגים. הפערים בין מוצרים ממותגים למוצרים לא ממותגים, הינם פערים של עשרות אחוזים ולעיתים אף יותר מכך.

 

סיירת המועצה לצרכנות ערכה בדיקה של טווחי מחירים  של מוצרים שונים בתוך אותה הרשת. הבדיקה כללה כ- 17 סניפים שונים בכל רחבי הארץ של הרשתות הגדולות: קרביץ, אופיס דיפו, כפר השעשועים, עידן 2000, סופר סטוק ועוד. הבדיקה נערכה בערים ראשל"צ, אשקלון, בני ברק, כרמיאל, ירושלים, תל אביב ועוד. הסיירים בדקו 7 פריטים שונים ומרכזיים, במגוון מותגים רחב, הכוללים ילקוטים מסוגים שונים, מארזי עפרונות שונים, מחדדים, קלמרים,תיקי ציור, יומן שבועי ועוד.

 

התוצאות מראות על טווח רחב מאוד של מחירים בציוד לבית הספר . המחירים נקבעים לפי המיתוג של המוצר ולעיתים אף לפי האיכות, כך שהפערים יכולים להגיע לעשרות שקלים לגבי מוצר כלשהו . חלק מהמוצרים אמנם יקרים מאוד, אך ניתן אולי להתנחם בכך שברוב החנויות יש מגוון רחב שמציע מוצרים גם במחירים סבירים גם למי שמחפש לחסוך ולא להוציא סכומים גבוהים.


התצפיות נערכו על ידי סיירי המועצה ב-5-7 באוגוסט, והבדיקה נערכה מזווית הראיה של הצרכן. קרי, המוצרים לא נרכשו בפועל, תיעוד המחירים באמצעות תיעוד מדבקת המחיר שעל המוצר או השילוט שעל גבי  המדף. לעיתים, כשלא היו מחירים כלל, נעזרנו בעובדי החנות. הנתונים נכונים ליום הבדיקה.

 

ממצאי הבדיקה

 

 

טיפים להורים:


לקראת שנת הלימודים, הבאה עלינו לטובה, ריכזה המועצה לצרכנות עבור הצרכנים מספר טיפים לצרכנות נבונה ברכישת ציוד לבית הספר:

 

החזרת מוצרים: חשוב לבצע השוואת מחירים, כי לא ניתן לבטל עסקה ולהחזיר ציוד לבית הספר, פרט למוצרים חשמליים או אלקטרוניים (מחשבון) ולמוצרים שנמכרו באריזה מקורית של היצרן שלא נפתחה, ובתנאי שמחיר המוצר עולה על 50 ₪. לגבי שאר המוצרים יש לבחון את מדיניות החזרה של החנות בשלט ליד הקופה.


 השוואת מחירים ובירור מבצעים -  קודם לרכישה, מומלץ להשוות מחירים ולהתעדכן במבצעים המפורסמים בעיתונות ובאתרי האינטרנט של הרשתות הקמעונאיות השונות.


 רשימת קניות - רצוי להגיע לחנות עם רשימה מוכנה מראש, לשם כך יש להשתמש ברשימת הציוד שחולקה לתלמידים ביציאתם לחופשת הקיץ, לאחר הסרת הפריטים שקיימים בבית זה מכבר.


 הגבלת סכום הקניה - רצוי לבצע הערכה מקדימה בדבר ההוצאה הצפויה ולנסות להתאימה בהתאם לתקציב האישי.


 מותגים במידה- מומלץ להסביר לתלמיד/ה טרם ההגעה לחנות כי מוצרים ממותגים יקרים בצורה משמעותית ממוצרים באותה איכות ללא המיתוג, ויש מקום לתת לילד לבחור מוצר אחד או יותר שיהיה ממותג. החיסכון ברכישת ציוד לבית הספר יאפשר לממן רכישת בגדים חדשים או מוצר לבחירתו, וכך לימדנו אותו על צרכנות נבונה.


 שמישות- רצוי לבדוק את טיב המוצר ועמידותו, להקפיד על בטיחות ועמידה בתו תקן.


 חבילות חיסכון – לא תמיד משתלם לרכוש "חבילות חיסכון" (עדיף לקנות שני מחקים ולא חבילה בה 20 מחקים שיוותרו ללא שימוש.


 שימוש מבוקר- אין צורך לשים בקלמר את כל חבילת העפרונות, עדיף לשים 2 עפרונות בקלמר, את היתר לאחסן בבית עד לשעת הצורך.


סייגים לבדיקות
הנתונים נאספו על ידי סיירי המועצה לצרכנות בתאריכים 5-7/8 .
המחירים נכונים למועד הבדיקה .
במקרים רבים הסיירים נעזרו בעובדי החנות על מנת לאסוף את הנתונים.
הנתונים מציגים את המחיר הזול והיקר לאותו מוצר ברשת כפי שנמצאו ע"י הסיירים . הנתונים מתייחסים למחיר ואינם לוקחים בחשבון את הבדלי המיתוג בין המוצרים והבדלי האיכות אם קיימים.
הנתונים מציגים את מגוון המחירים הרחב שקיים בציוד לבית הספר . הצרכנים שהם לרוב ההורים יכולים לקנות סל מוצרים זול יותר משמעותי במידה ויוותרו על מוצרים ממותגים .
לא נבדקו כלל הרשתות וכלל הסניפים בארץ . למעשה , גם ברשתות שכן נבדקו מדובר במספר מצומצם מאוד של סניפים בשל מגבלות כוח אדם.
ט.ל.ח