המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 08/08/2017

לקראת החזרה ללימודים: הבדיקה המקיפה בישראל של ציוד לבתי הספר
סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה מקיפה של 28 פריטי ציוד לתלמידים ו-6 ילקוטים בסניפים של ארבע הרשתות הגדולות. הממצאים: פערים של מאות ואף אלפי (!) אחוזים על אותם מוצרים בדיוק. אז איפה הכי משתלם לרכוש מחברות, סרגלים, טושים וילקוטים? היכנסו וגלו

מטוס

 

לקראת סוף החופש הגדול ולפני תחילת שנת הלימודים, מסתערים ההורים על חנויות הציוד המשרדי. גם הרשתות, ללא יוצא מן הכלל, נערכות למכירת הציוד ויוצאות לרוב במבצעים אטרקטיביים על מנת למשוך את הלקוחות. אבל מסתבר שאפשר לחסוך בעלות הציוד לבית הספר מאות שקלים. סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה מקיפה שכללה 28 פריטים שונים ב-4 הרשתות הגדולות: קרביץ, אופיס דיפו, כפר השעשועים ועידן 2000.

 

בסך הכל נבדקו 19 סניפים בין התאריכים 24-26.7.17. לראשונה , הבדיקה נערכה באופן גלוי . הסיירים הגיעו לחנות , ערכו סיור ראשוני בין המוצרים ואז הזדהו כעובדי המועצה לצרכנות וערכו סיור עם מלווה מטעם החנות בשיתוף פעולה מלא. יש לקחת בחשבון שמחירים משתנים כל הזמן וקיים  פער בין ביצוע הבדיקה לפרסום הנתונים. נתקלנו במצב שגם מיום ליום מחיר משתנה.

 

בחנויות יש מבצעים רבים על מנת להילחם על ליבו וארנקו של הצרכן . יש לקחת זאת בחשבון כאשר מסתכלים על פערי מחירים לגבי אותו מוצר , אפילו באותה הרשת. כאשר היה מוצר שברשימה הוגדר כיחידה בודדת אבל בפועל נמצא רק במארז (לדוגמא דבק סטיק מארז 3 ב9.9) , המחיר המופיע בטבלה הוא המרה של המוצר ליחידה אחת. עוד חשוב לזכור כי בחנויות רבות קיימים מבצעים משתלמים כגון  15% בקניה מעל 200 ₪ או קופונים בקניה מעל סכום מסויים.

 

הממצאים

 

כפי שניתן להתרשם מהטבלה (לחצו להגדלה), קיימים פערי מחירים אדירים בין רשתות שונות ובין סניפים שונים באותה הרשת במגיעים למאות ואף אלפי אחוזים. אין אחידות ואין סניף/ רשת זולים במיוחד בכל המוצרים.

 

לנוחיותכם, מצ"ב המחירים הזולים ביותר בפריטים נבחרים: 10 מחברות חשבון עם כריכה מקרטון ניתן למצוא בסניף אופיס דיפו בעלות 1.1 ש"ח בלבד. 12 צבעי פנדה מקוריים  Talens עולים בסניף כפר השעשועים פ"ת 9.90 ש"ח. דבק סטיק  UHU עולה בקרביץ קניון גירון אשקלון 1.9 ש"ח בלבד. יומן יומי פלפוט יעלה לכם בכפר השעשועים רמת החייל רק עשרה שקלים. מארז 10 תיקי הגשה חצי שקוף פוליו עולים בעידן 2000 ביג ב"ש 4.90 ש"ח בלבד. מחברת ספירלה כריכת פלסטיק A4 מצאנו בכפר השעשועים רמת החייל בשלושה שקלים. קלסר A4 צבעוני עולה כפר השעשועים כרמיאל חמישה שקלים.

 

פער המחירים הגדול ביותר שמצאנו היה במוצר עפרון שפיצים  (מכני) חוד 0.5 - חצי שקל לעומת 8.90 ש"ח. פער של 1680%. מארז 12 עפרונות עם מחק קיים פער של עשרה שקלים בין הזול ביותר ליקר ביותר ובסך הכל פער של 1111%. גם בפריט דפדפת A4, 72 דפים, 80 גרם הפער עצום - שבעה שקלים הבדל בין הזול ביותר ליקר ביותר.

 

בדיקת מחירי ציוד לבית הספר (לחצו להגדלה)

(לחצו להגדלה)

 

מחירי הילקוטים

 

בגזרת הילקוטים, כפי שניתן להתרשם, הפערים מגיעים למאות אחוזים עבור אותו ילקוט בדיוק. ערכנו בדיקה לשישה סוגי ילקוטים פופלאריים: iTrolly  קלגב הדגם הותיק עגלה מובנית, Smart Trolley מודן, הטרולי החדש X-bag trolly, הילקוט החדש Xbag קלגב, טרולי 2 ב-1 מודן וילקוט אורטופדי spring system triple מודן.


הילקוטים הזולים ביותר שמצאנו היו ילקוט אורטופדי spring system triple מודן שנמכר ב-190 ש"ח בעידן 2000 ביג פאשן אשדוד והילקוט החדש Xbag קלגב בסניף עידן 2000 ביג קרית אתא באותו מחיר. הטרולי החדש X-bag trolly נמכר בסניף אופיס דיפו הרב פינטו פ"ת בעלות 195 ש"ח.


פער המחירים הגדול ביותר היה עבור הדגם הטרולי החדש X-bag trolly.  היקר ביותר עלה 329 לעומת 195 הזול ביותר. פער של 69 אחוזים. הפער הקטן ביותר היה בדגם Smart Trolley מודן רק 20 אחוזים (299 ש"ח בקרביץ קניון גירון אשקלון לעומת 250 ש"ח בכפר השעשועים כרמיאל).

 

 


"עריכת הקניות בצוותא עם הילד - הזדמנות מצוינת ללמד אותו פרק בהלכות צרכנות נבונה"

 

ג'וש גולדשמיד, מנכ"ל המועצה לצרכנות, מסר בתגובה לממצאים: "קניית ציוד לילדים לקראת שנת הלימודים הקרובה היא הוצאת נכבדת על כיסם של ההורים, המתבטאת במאות שקלים ולעיתים אף למעלה מכך. על כן עלינו הצרכנים וההורים לתכנן את הקניה בקפידה, לבדוק מבצעים וכמובן להשוות מחירים במוצר היקר והמשמעותי, כלומר בתיק והילקוט לילדים. כדאי מאוד להגיע לחנות עם רשימה מדויקת מהבית, כדי שלא תרכשו מוצרים שפשוט אינכם זקוקים להם.


בחרו את החנות בה תבצעו את הקניה הגדולה לפי עלות המוצר היקר ביותר, שהוא בדרך כלל הילקוט. השוואת מחירי ילקוטים מבעוד מועד עשויה לחסוך לכם עשרות אחוזים על אותו המוצר.
למרות הלחץ הנובע לעיתים מהילדים עצמם, יש מוצרים שלא בהכרח אנו זקוקים להם. לגבי אותם מוצרים שווה להמתין מעט לתחילת שנת הלימודים ולרכוש במידה ואכן יהיה בהם שימוש.


ככלל, סימון המחירים על המוצרים השתפר השנה משמעותית בכל הרשתות. החנויות מסודרות, אך בשל אופי המוצרים המבלבלים בחלקם, יש לעיתים צורך להיעזר במוכרים כדי למצוא את המוצר הנכון.  ניכר שיש מאמץ גדול ברשתות לקראת שנת הלימודים במבצעים ובניסיון לשפר את השירות.


עריכת הקניות לבית הספר בצוותא עם הילד, עשויה להיות חוויה מעשירה הן של ההורה והן של הילד, והזדמנות מצוינת ללמד את ילדכם פרק בהלכות צרכנות נבונה, פרק שיסייע לו לגדול כצרכן נבון יותר.


שתהיה לכולנו שנת לימודים מוצלחת עם אחריות צרכנית ובחירות מושכלות! ".