המועצה > חדשות ועדכונים > מאמרים

מאמרים

תאריך: 19/08/2009

מים, מים, בשוויון /אהוד פלג*

האם ראוי כי מדינת ישראל תקבע מדיניות מים המתכחשת לערכיה?

בימים אלה החליטה מועצת רשות המים על שינוי דרסטי באופן חישוב תעריפי המים לצרכנים.  ההחלטה משנה את אופן החישוב הנוהג מאז קום המדינה לפיו כל הצרכנים משלמים מחיר אחיד ושוויוני למים. על פי ההחלטה מחיר המים יהיה שונה מצרכן לצרכן,  בהתאם לישוב בו הוא מתגורר. בישובים שאליהם הספקת המים יקרה יותר יצטרכו התושבים לשלם יותר. כך גם בישובים בהם צפוי "פחת גבייה" – כלומר ישובים בהם תאגיד המים או הרשות המקומית אינם מצליחים לגבות את דמי השימוש מכל התושבים. בישובים אלה יהיו ספקי המים רשאים להעלות את המחירים לכלל תושבי הרשות כדי לפצות את עצמם על גביית החסר.


המשמעות המעשית היא שבמצב החדש שנוצר יהיו אלה דוקא תושבי הישובים המרוחקים, או בעלי האוכלוסיות  מעוטות האמצעים, שיצטרכו לשלם תעריפים גבוהים יותר על המים. 
המשמעות הערכית היא הפרת ערך השוויון  - ערך חוקתי ויסודי בישראל – ועוד ביחס להספקת מצרך כה בסיסי וחיוני.
 
האם ראוי כי כי מדינת ישראל תקבע את מדיניותה תוך התכחשות לערכיה? האם לא הערכים הם שצריכים להכתיב את המדיניות הראויה, שהרי אחרת לשם מה הם קיימים-  לצורך לימוד תיאורטי וחסר תכלית?
בתהליך קבלת החלטות משולב ערכים, קודמת ההכרעה הערכית להיבטים המעשיים. חשוב שנחייה קודם כל לאור האמונה בצדקת הדרך ולאור בבואת החברה שאנו שואפים כי תשתקף לעינינו יום יום בהביטנו במראה. הפתרונות המעשיים תמיד יימצאו כדי לחיות בדרך הערכית בה בחרנו . בנושא המים, לדוגמה, ניתן לחשב את עלות ההפקה וההספקה שלהם כבסיס לקביעת המחיר, אולם לחלק עלות זו בין כלל הצרכנים באופן שהמחיר יהיה אחיד לכולם. 
אמנם רשות המים טוענת כי השתת מחיר אחיד על כלל הציבור, תחייב את ייקור תעריפי המים בישובים רבים לעומת המחיר אותו היו נדרשים לשלם.
אולם, כידוע, מבחנם של ערכים הוא  במחיר שמוכנים לשלם עליהם;
האם הצרכנים בישובים שייהנו מתעריפי מים נמוכים יותר על פי שיטת החישוב שמבקשים להנהיג, יעמדו במבחן הערכי, ויהיו מוכנים לסבסד את עלות אספקת המים לישובים שתושביהם צפויים לשלם יותר? 
                                   
מסקר שערכה בימים אלה המועצה לצרכנות באמצעות מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה בקרב מדגם מייצג של 500 איש, עולה כי 71%  מהצרכנים  רוצים שמחירי המים ימשיכו להיות שווים  בכל הארץ . שאיפה זו רווחת בקרב ציבור רחב, וחוצה מיגזרים ומעמדות כלכליים שונים.
זאת ועוד, מהסקר אף  עולה כי כ - 55% מהנשאלים מוכנים לשלם  תוספת של 24 ₪  לחשבון (דו חודשי) , כדי שמחירי המים יהיו שווים בכל הארץ.
 
ממצאי הסקר מראים אם כן כי הציבור הישראלי מוכן לשלם מחיר עבור עיקרון הסולידריות בנושא אספקת המים, וזוהי בהחלט תעודת כבוד לחברה הישראלית.
גם בימים אלה, רווי האינטרסים הכלכליים, הפוליטיקה והציניות, משדר הציבור לקובעי המדיניות כי יש עוד משקל לערכים, וכי ערבות הדדית איננה מונח שאבד עליו הכלח , כי אם חלק מן הרף הערכי של מדינת ישראל. ראוי איפוא כי רשות המים תתאים את מדיניותה לרף ערכי זה.
__________________________________________________________________________________
* עו"ד אהוד פלג הינו מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות