המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 02/11/2014

בדיקת סיירת המועצה לצרכנות: מי זולה באמת בסל הצללים
במבחן פתע שערכנו השבוע לרשתות עם סל של 20 מוצרים נמצא כי רמי לוי היא הרשת הזולה ביותר לפני אושר עד, יוחננוף וויקטורי. בבדיקת הסל השבועי הרגיל - הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ-240 ₪


 השבוע עשינו לרשתות השיווק בוחן פתע. בדקנו סל של 20 מוצרים שקיימים בכל הרשתות, בעשרות סניפים בהפתעה, בלי שהם ידעו מה המוצרים שנבדקים. זה בשונה מבכל שבוע אחר, שסיירת המועצה לצרכנות בודקת סל קבוע של כארבעים מוצרים.

 

המוצרים שנבדקו בסל הצללים: אוקסי אקשן ספריי לטיפול נקודתי וניש קליה (750 מ"ל), אוקסיג'ן ג'ל ללא אקונומיקה עם חמצן פעיל סנו (3 ליטר), ביסלי חטיף בטעם גריל אסם (200 גרם), בירה גולדסטאר בקבוק (330x6 מ"ל), גבינה חצי קשה גוש חלב 28% פרוסה תנובה (200 גרם), דוריטוס חטיף תירס טעמים שונים (70 גרם), האני נאט צ'יריוס נסטלה, חטיף דגנים עם מיקס אגוזים ושוקולד אנרג'י שטראוס (30x6 גרם), חרדל היינץ בבקבוק לחיץ (255 גרם), יוגורט עם תות 1.5% פרילי (500 גרם), מרק בטעם עוף זך אסם (400 גרם), פתיתים אפויים קוסקוס אסם (500 גרם), קורנפלקס תלמה "של אלופים" (750 גרם), קמח תופח אסם (1 ק"ג), קפה נמס קרוננג ג'ייקובס (200 גרם), שיבולת שועל קוואקר (500 גרם), שמפו רצפות ניחוח סחלבים פנטסטיק סיף (4 ליטר), שעועית צהובה חתוכה סנפרוסט (800 גרם), תה קר אפרסק ספרינג (1.5 ליטר), תחליב רחצה בניחוח פינוק קלאסי (700 מ"ל).

 

בדירוג הרשתות על פי סל הצללים השבוע, הרשת הזולה ביותר יצאה רמי לוי, ששומר על מקומו בראש הדירוג. אחר כך אושר עד, יוחננוף וויקטורי. בהמשך שופרסל דיל, חצי חינם, ורק במקום נמוך יחסית, רשת YOU שבדרך כלל מתאימה את עצמה לסל הקבוע שנבדק כדי לצאת זולה. לקראת סוף הרשימה, יינות ביתן, יש בשכונה, שופרסל שלי ומגה בעיר.

 

הדבר הבולט ביותר השבוע הוא שבעוד שבמוצרים הידועים מראש מנהלת YOU מלחמת מחירים עם רמי לוי, ומציעה מחירים זולים, בסל הצללים מחיריה ממקמים אותה רק באמצע הטבלה. לעומתה, ויקטורי הצליחה בבוחן הפתע להראות מחירים זולים יותר מהדירוג היחסי שלה בסל הרגיל.

 

מהבדיקה הזו אפשר ללמוד בין היתר עד כמה שונה הרווח שרשתות השיווק בוחרות לגבות על חשבון הצרכן. אם נצא מתוך נקודת הנחה שהרשתות מקבלות את המוצרים מחברות המזון במחירים די דומים, ההבדלים הגדולים במחיר של אותו מוצר בין רשתות שונות ממחישים לנו כמה נכנס בסוף לכיס של הרשתות מהמחיר הסופי, ומה החלק שלהם ביוקר המחיה. כך למשל ספריי לטיפול בכתמים של קליה שעולה ברשתות רבות כתשעה או עשרה שקלים, עולה ברשת YOU מבית מגה כ-20 שקלים, וברשת יש בשכונה 23 שקלים. כלומר, הרשתות האלה בוחרות, ככל הנראה, לגבות על המוצר הזה עוד כמאה אחוזים מהשווי המקורי שלו, אם לא יותר. גם במרק בטעם עוף אפשר לראות את זה. אושר עד מוכרת בפחות מעשרה שקלים, יו ומגה בעיר מוכרות את זה בכמעט עשרים שקלים, פער משמעותי מאוד לאותו המוצר בדיוק.

 

התוצאות מוכיחות כי ישנן רשתות המכוונות להוזלת מחירים מיוחדת במוצרי הסל הקבועים, הידועים זה מכבר לרשתות. מצד שני ישנן רשתות אחרות השומרות על מדיניות תמחור עקבית, ללא קשר כלכך בולט לתצפיות המועצה. רמי לוי מוכיח בכל בדיקת סל צללים שהוא אכן רשת ההבי דיסקאונט המובילה, ועובדה שאושר עד אכן זולה מקבלת חיזוק לא רק מהסקרים שלנו אלא גם מהתעצמות הרשת בשטח. הרשת המפתיעה היא כמובן YOU שבדירוג השבועי הרגיל תמיד נמצאת במקום הראשון או השני וכאן נמצאת במרכז הטבלה.

 

חשוב לזכור כי הטבלה אינה דירוג "מוחלט" של הרשתות שכן בחירת המוצרים משפיעה רבות. מאחר ובדיקה זו בעלת משמעות תדמיתית גבוהה ביותר, וניתן לראות כי יש פערים קטנים מאוד במקרים מסוימים בין רשת לרשת.

 


 

בדיקת הסל השבועי

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, נשאר גבוה ועומד על כ- 240 ₪ (!), פער של 59% בין הסניפים. הפער בין ממוצע עלות הסל הרשתי בין הרשת הזולה והיקרה עומד על 47.6%. אנו רואים שוב תופעה מתרחבת של פערים גדולים במחירי הסל בין סניפים שונים בתוך אותה הרשת.

 

כרגיל שליטה מלאה של רשתות רמי לוי ו- YOU בטבלת הסניפים הזולים, אם כי השבוע נכנס לרשימה גם סניף של שופרסל דיל. ברשימת הסניפים היקרים: טיב טעם (שפותח את הרשימה) עם 4 סניפים, זול בשפע, הכי זול, שפע שוק וחצי חינם.

 

מעניין לראות שינוי במדיניות התמחור של חלק מהרשתות. בייחוד ב"מרכז הטבלה" שם ישנה מלחמה גדולה על הצרכנים: הרשתות שם אינן יכולות להגיע לרמת המחירים של הרשתות הזולות או החרדיות, והן נלחמות על ליבו של הצרכן שמודע למחיר ומחפש מקומות זולים אך מחפש במקביל חווית קניה מעט נוחה ונעימה יותר מאשר ברשתות הזולות.


 

 

 

להרשמה לשירות סמ"ל - קבלת רשימת הסופרים הזולים ישירות למייל לחצו כאן