המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2009

ארכיון כתבות 2009

תאריך: 26/05/2009

לקראת התכנסותה של ועדת הכספים של הכנסת ביום ג' 26.6 :
 
סגנית שר התמ"ת אורית נוקד והמועצה הישראלית לצרכנות:
גביית מע"מ על ירקות ופירות, עומדת בניגוד גמור למגמה העולמית במלחמה בהשמנה. יש לעודד צריכת מזון בריא.

כוונת הממשלה להעלות את המע"מ באחוז אחד למשך שנה וחצי (מ-15.5% ל-16.5%) וביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות, אולי תגדיל את הכנסות המדינה, אך עלולה לעלות לחברה בישראל גם בבריאות - כך טוענים סגנית שר התמ"ת, אורית נוקד והמועצה הישראלית לצרכנות.

בנוסף לנזק הכספי, העלאת מחירי הפירות והירקות עלולה לגרום לציבור להעדיף מוצרים אחרים, בריאים פחות, במקום לעודד צריכת פירות וירקות.  מגמה זו עומדת בניגוד גמור למגמה העולמית הבאה לידי ביטוי, בין היתר בפעילות הממשלות וארגוני הצרכנות הבינ"ל (זו השנה השנייה ברציפות), למניעת השמנה הכוללת עידוד צריכה של פירות וירקות על פני מוצרים תעשייתיים בריאים פחות. 

בכוונת סגנית שר התמ"ת, אורית נוקד לקדם הצעת חוק ממשלתית שתגביל שידורי פרסום לאוכל לא בריא בשעת צפייה לילדים. לטענת נוקד "הצעת החוק תעודד את הציבור לסגל אורח חיים בריא, שישפר את איכות חייו ויחסוך למדינה תקציבים אדירים המושקעים כיום במערכת
הבריאות, כתוצאה מטיפול יומיומי באזרחים אשר סובלים ממחלות רבות עקב תזונה לקויה.
 
מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג אמר כי "הטלת מס נוסף על הציבור הינה גזירה קשה לא רק מבחינה כלכלית אלא פוגעת גם במגמות עולמיות של מלחמה בהשמנה ועידוד צריכת מזון בריא. במובן זה יש לראות בהשארת הפירות והירקות בלא מע"מ השקעה בבריאות הציבור שתשואתה גבוהה בחיי אדם, ובחיסכון בעלויות גבוהות ביותר של הוצאות אשפוז וטיפול".