המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה > משבר נגיף הקורונה
תאריך: 25/03/2020

מנכ"ל המועצה לצרכנות: "מצפה מכולם לגלות הוגנות והגינות בעת הזו"
עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות, התראיין בערוץ הכנסת ודיבר על כל נושא כשל התמורה וסיכול בשל משבר הקורונה

 

מחשב

צילום: ערוץ הכנסת

 

הנחיות הסגר והבידוד הביאו להדממה כמעט מלאה של המשק. עסקים רבים מצאו את עצמם בתוך משבר מתגלגל. האם אנחנו הצרכנים צריכים לשלם עבור השירותים שאנו לא מקבלים כגון גן פרטי או חדר כושר ומה לגבי עסקאות תיירות, אולמות אירועים ועוד?

 

עופר מרום מנכ"ל המועצה לצרכנות נתארח בערוץ הכנסת וסיפר: "אנחנו מוצפים בתקופה זו באלפי פניות וזו הסיבה שגם פתחנו לאחרונה קו חם בנושא השלכות הקורונה. נושא תשלומי הגנים הוא נושא בוער בימים אלו. לעמדת המועצה לצרכנות יש כאן כשל תמורה. ההורים ששילמו לא מקבלים אצת השירות ולכן לעמדתינו זכאים הצרכנים להפסיק את התשלומים ולקבל את כספם. אני שמח שמשרד העבודה והרווחה הוציא הנחיה ברורה וקיבל את עמדתנו והורה להחזיר את התשלומים להורים. אני נוטה להאמין שגם בגנים הפרטיים יענו לכך. ניתן לבטל את התשלום דרך חברות האשראי מהיום בו הפסקתם לקבל תמורה או להקפיא הוראת קבע. ההמשלה העמידה קרן לסיוע לעוסקים ולכן אין לגלגל את האחריות על הצרכנים. כנ"ל לגבי חדרי כושר וכל שירות מתמשך אחר".

 

"במצבים דומים אנו נתקלים גם בתחום אולמות האירועים - אנשים הזמינו אירועים ולא יכולים לקיימם. במידה וצרכנים כבר שילמו מקדמה, בהתאם להנחיות משרד הבריאות אי אפשר לקיים את האירוע ולכן אנחנו צריכים להגיע למצב  של win win situation. אם את האירוע אפשר לדחות לאחר משבר הקורונה, נניח לעוד חצי שנה, זה מצויין. אבל אם לא ניתן, לעמדת המועצה לצרכנות יש כאן מצב סיכול חוזה והצרכן רשאי לבטל את החוזה. מי שמוסמך לקבוע כיצד יתחלק הנזק הוא בית המשפט. מחלקת האכיפה האזרחת שלנו תסייע לכל מי שצריך בניסוח כתב תביעה".

 

"בכל מה שקשור לעסקאות תיירות, אנחנו עושים הפרדה בין אלו שיכולים לבטל עפ"י החוק לבין אלו שלא. לאזרחים ותיקים למשל יש ארבעה חודשים זמן לביטול העסקה. כל מי שמתלבט או לא יודע איך לעשות את זה - ניתן לפנות אלינו באמצעות הקו החם או האפליקציה או בפורום שבאתר. בנוסף, במשבר הקורונה נגרם מצב של סיכול חוזה, כלומר, אני לא יכול לצאת לחופשה שהזמנתי כי בית המלון סגור ולכן הצרכן רשאי לבטל את ההזמנה, לדרוש את כל כספו בחזרה ולתעד את כל הפניות. אנחנו רואים הגינות והוגנות מצד העוסקים וזה יפה מאוד בעת הזו. אנחנו מקווה שכך יהיה בכל התחומים".

 

"אנחנו רואים לקראת החג את כל נושא הקניות. הקמנו בשיתוף משרד הכלכלה סיירת חירום שבודקת בכל הרשתות, הן התחום ההיגיינה והן בתחום רשתות המזון, את הפערים ואת המחירים ואנו מטפלים גם בעניין הזה לטובת ציבור הצרכנים".

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות בראיון בערוץ הכנסת