המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה > משבר נגיף הקורונה
תאריך: 26/04/2020

המועצה לצרכנות קוראת לאפשר החזרת בקבוקי פקדון
מנכ"ל המועצה לצרכנות פנה למשרדי הבריאות והגנת הסביבה, להורות על הפסקת גביית דמי הפקדון, או לחילופין לקבל אותם תוך הקפדה על תנאי הבריאות הנדרשים, עד החזרה לשגרת חיים מלאה

 


לאור ריבוי תלונות צרכנים  שהגיעו למועצה לצרכנות על כך שרשתות השיווק,  בשל הוראת משרד הבריאות, אינן מקבלות בקבוקים למחזור,  אך סכום הפיקדון על מכלי המשקה, ממשיך להגבות מהצרכנים.  שלח עופר מרום מנכ"ל המועצה לצרכנות פנייה למשרדי  הבריאות והגנת הסביבה, להורות על הפסקת גביית דמי הפקדון, או לחילופין לקבל אותם תוך הקפדה על תנאי הבריאות הנדרשים, עד החזרה לשגרת חיים מלאה.

 

מבדיקת המועצה עלה כי בהחלטה מיום 26.3.2020 קבע משרד הבריאות בקנדה, כי אין סכנה מיוחדת של הידבקות בנגיף במכלים המוחזרים בהשוואה למוצרי המזון המוצעים לציבור וכל עוד מטפלים בבקבוקים בכפפות ובשקיות ייעודיות. ממילא, אין  סכנה במכלי המשקה הריקים .

 

עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות אומר כי " נכון להיום, וככל שמשרד הבריאות לא יבטל את ההנחיה, אין לאפשר להמשיך לגבות את דמי הפיקדון שכן הדרישה לשמור את הבקבוקים בבית או לחילופין להביא אותם  לאחת מ-16 תחנות המחזור העירוניות הקיימות בארץ הממוקמות מעבר לטווח של 500 מ' מהבית - אינה ריאלית, ועולה החשש כי הציבור ישליך לפח את כל המכלים עליהם שלמו מיליוני ₪. בשולי הדברים יצוין, כי אזרחים רבים הנמצאים במצוקה כלכלית, מוצאים באיסוף והחזרת הבקבוקים כדרך להתפרנס,  ובימים קשים אלו נגזלת פרנסה זו" .


לאור החשש לפגיעה בכלל ציבור הצרכנים בשל גביית דמי פיקדון ללא אפשרות אמיתית לקבל החזר כספי,  יש להפסיק ולגבות את דמי הפיקדון על הבקבוקים עד להחלטה אחרת של משרד הבריאות בעניין זה