המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 27/12/2020

תופעה מדאיגה בחסות הקורונה: צרכנים מחפשים לחסוך בכל דרך ונפגעים
מנתוני המועצה לצרכנות יותר ויותר צרכנים לוקחים הלוואות מגורמים בלתי מפוקחים ורוכשים מאתרים מפוקפקים, הכל על מנת לחסוך. בהתאם גדלה כמות התלונות על נפילה בפח כגון אי קבלת סחורה, אי מתן שירות וכדומה


משבר הקורונה יצר מציאות חדשה כשמאות אלפים יצאו לחל"ת או אף איבלו לחלוטין את מקום עבודתם. כמו כן, עצמאיים רבים זקוקים להלוואות ותזרים מזומנים דחוף.  מספר הבקשות להלוואה מבנקים ומגופים פיננסיים שונים של אלו הנתקלים בקשיים תזרימיים גדל דרמטית. אתר ynet הקדיש לנושא כתבה מיוחדת.

 

על פי נתוני המועצה הישראלית לצרכנות, כפי שנמסרו ל-ynet, גדל גם מספר ההצעות לקבלת הלוואות שמגיעות לצרכנים במיילים ובמסרונים מחברות בלתי מפוקחות בדרך כלל - שמספקות שירותי "תיווך" להלוואות, תוך גביית ריביות גבוהות ומופקעות, ודרישת תשלומים שונים לפני קבלת ההלוואה. באופן לא מפתיע, עלה מספר הנפגעים שנפלו קורבן לשיטה הזאת. המהירות והקלות שבהן אנחנו מאמינים למבטיחי ההנחות הפכו למסוכנות.

 

המועצה לצרכנות: "יותר אנשים לוקחים הלוואות מגורמים בלתי מפוקחים אחרי שהם מקבלים מסרונים. במקרים רבים מדובר בפישינג, כשהמטרה היא לגבות כספים מבלי לתת הלוואה, בהתאם גדלה כמות התלונות, כמו גם תלונות על נפילה בפח של גופים שמציעים מציאת כספים אבודים - שירות שהמדינה מעניקה בחינם. בסוף הכספים לא נמצאים, אבל כרטיס האשראי מחויב".

 

דרך נוספת לחסוך בשל המציאות הכלכלית החדשה היא לחפש מבצעים והנחות בכל דרך אפשרית. הקורונה יצרה אפקט כפול ומזיק: מצד אחד דירבנה רבים הנואשים לעבודה לחפש מבצעים, ומצד שני הגבירה את המניפולציות של האתרים. במועצה לצרכנות מדווחים גם על גידול במספר העסקאות שמתבצעות באתרים בלתי מוכרים ובעמודי אינסטגרם, ומתארים תופעה מדאיגה של מקרי עוקץ מרתיחים: המחירים מפתים, העסקה מתבצעת, אבל אז עמוד האינטסגרם נעלם והספק מתאדה. ספקים המפעילים מספר פלטפורמות מספקים במקרה הטוב חיקויים ולא מוצרים מקומיים ונעלמים כשהתלונות זורמות.

 

לקריאה נוספת מתוך אתר ynet לחצו כאן >>