המועצה > פרוייקטים > המחלקה לאכיפה אזרחית > פסקי דין בתביעות קטנות שנוסחו ע"י המועצה לצרכנות

כץ שילר נ' לידר מחשבים בע"מ - היעדר גילוי נאות


 

לאחר שנתיים גילתה כי המחשב שרכשה היה מחשב יד שניה

 

 

 

בבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים ניתן פסק דין המקבל תביעתה של צרכנית לה סייענו בניסוח כתב תביעה במסגרת פרוייקט תביעות קטנות של המחלקה לאכיפה אזרחית במועצה לצרכנות. בית המשפט קיבל כמעט כל הטענות של המועצה בכתב התביעה ועל פני לא פחות מ- 18 עמודים שטח את טענות הצדדים והראיות בתיק ונימק לעומקם של דברים פסק דינו.

 

עיקר התביעה נסב על כך שבאקראי נודע לצרכנית כי מחשב נייד שרכשה לפני שנתיים היה מחשב משומש עם הסטוריית שימוש ענפה עובר למועד שנמכר לה. זאת על אף שנמכר לה כחדש אך מתצוגה.

 

טענת התובעת נסובה על העובדה שהוטעתה במכירת ממכר משומש מאוד על פני חדש שביקשה לרכוש, ולכל היותר להוזיל העלויות שלה ברכישת מחשב נייד מתצוגה. בהתאם לכך נטען גם על העדר גילוי נאות מצד העוסק בכפוף לסעיף 4(א) לחוק הגנת הצרכן.

 

בית המשפט אימץ טענות המועצה בעניין זה במלואן ותמך נימוקיו בראיות שהצגנו בפניו ואשר צורפו לכתב התביעה, כמו גם העדר סתירתן על ידי נציג הנתבעת בחקירתו הנגדית בבית המשפט.

 

בית המשפט דחה פרשנות הנתבעת, לפיה מוצר הנמכר מתצוגה כולל בחובו האפשרות שהמוצר היה בשימוש ועבר שיפוץ. לדעת בית המשפט, "פחיתות ערך מסוימת של מוצר מתצוגה נובעת, על פי הגיונם של דברים, אך ורק מן העובדה שהוא הוצא מאריזתו המקורית והועמד על ידי העוסק לתצוגה".

 

לאור האמור, ועל אף שהמחשב כבר היה בשימוש של הצרכנית במשך 3 שנים לערך, פסק לה בית המשפט פיצוי נזקי אותו העריך בסך 4,200 ₪ + 150 ₪ הוצאות תיקון עבור המחשב. כמו כן, פסק לה פיצויים בגין עוגמת נפש וטרחה בסך 1,500 ₪, וכן הוצאות משפט בסך 1,200 ₪. סה"כ נפסקו לצרכנית 7,050 ₪.

 

מדובר בפסיקה משמעותית לאור העובדה כי המחשב נרכש לפני 3 שנים בעלות 4,500 ₪.

 

לצפיה בפסק ת"ק 33128-05-17 כץ שילר נ' לידר מחשבים בע"מ   לחצו כאן >>

 


 

כתב תביעה לדוגמא

 

פסקי דין

 

 

מדריך תביעות קטנות

 

הסבר על התהליך

 

הגשת תלונה