המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 17/04/2013

בחנו את עצמכם: האם אתם צרכנים חכמים?
האם אתם יודעים לעמוד על שלכם מול בתי העסק? עד כמה אתם בקיאים בתקנות הגנת הצרכן? האם אתם מודעים לכח הצרכני או אולי אתם בכלל פראיירים שקונים כל מה שמוכרים לכם? היכנסו לבדוק ותנו לעצמכם ציון

 

החלטנו לטוס למזרח הרחוק. בהגיענו לשדה התעופה בבן גוריון נמסר לנו כי לא נוכל לעלות לטיסה בשל רישום יתר והוצע לי כרטיס חלופי לטיסה היוצאת למחרת בשעה 10:00 בבוקר. החברה הציעה לנו ארוחת ערב ושוברים בשווי 300 ₪ לרכישת מוצרים בדיוטי פרי אם אסכים לוותר על מקומי בטיסה ולטוס למחרת.


א. תופעת רישום היתר היא ידועה ושכיחה ביותר בטיסות שכר ואין דרך להתמודד איתה, הפיצוי המוצע מהווה מחווה שירותית מאוד יפה ואין סיכוי שאקבל יותר בבית המשפט.


ב. תופעת רישום היתר היא תופעה בלתי נסבלת, וכדאי לתבוע פיצוי כדי לשנות את המציאות. הקושי הוא בהוכחת הנזק ולכן החוק מאפשר לי לתבוע פיצוי ללא הוכחת נזק של עד 10,000 ₪.


ג. המחוקק החליט להתמודד עם התופעה המתוארת, ומגיע לי פיצוי: ארוחה, לינה, הסעה לבית המלון, שירותי תקשורת וכן פיצוי כספי ללא הוכחת נזק של 3,000 ₪ .

 במכונת הכביסה שלי התגלתה תקלה שלושה חודשים לאחר תום תקופת האחריות של שנה. החברה בדקה וטענה כי לא ניתן לתקן את המכשיר בגלל שאין מלאי חלקי חילוף בארץ. החברה הציעה לי לרכוש מכשיר חדש בהוזלה משמעותית או לקבל מכשיר דומה אך מוחדש במצב מצויין במחיר עוד יותר נמוך.


א. אם זו הדרך היחידה להתגבר על הקושי להשיג חלקי חילוף, אסכים לקבל מכונת כביסה חלופית, ואנסה לשאת ולתת כדי להשיג את המחיר הנמוך ביותר עבור מכונה חדשה.


ב. אני לא מקבל את ההצעה אבל בלית ברירה, אני מסכים לקנות מכונה חדשה, ואתבע פיצוי עונשי של עד 10,000 ₪ ללא הוכחת נזק בשל אי תיקון המוצר כפי שמגיע לי על פי החוק.


ג. החברה חייבת להחזיק מלאי חלקי חילוף במשך שבע שנים מיום הקנייה. אני לא מקבל את ההצעה, אקנה מוכנת כביסה אחרת ואתבע השבת הסכום ששולם עבור המכונה שהתקלקלה ולא ניתן לתקנה.

 
רכשתי חבילת סלולאר. בהסכם נכתב מפורש כי המחיר לחודש הוא 60 ₪ בלבד. כעבור חצי שנה גיליתי לתדהמתי, כי החברה החלה לגבות ממני 129 ₪ מבלי שהדבר צוין בחוזה. לטענתה היא רשאית לעשות כן כיון שתקופת המבצע הסתיימה.

 

א. מה שמחייב הוא החוזה ולכן, אם לא נקבע בחוזה תעריף לאחר תקופת המבצע, כל צד רשאי לעשות כרצונו: הלקוח רשאי לסיים את ההתקשרות והספק רשאי לגבות תעריף אחר.


ב. החוק אוסר על חידוש אוטומטי של עסקה לתקופה קצובה, ומבצע לחצי שנה היא עסקה לתקופה קצובה. חובת חברת הסלולר לפנות אלי מבעוד מועד, לפני תום המבצע, ולבקש את הסכמתי לתעריף החדש משום שהוא לא פורט בהסכם בכתב. אוכל לתבוע את החלק מהמחיר שחויב ביתר.


ג. חברת הסלולר לא חייבת לקבל את הסכמת הלקוח מראש משום ששירותי סלולר הם שירות חיוני ואסור לנתק את השירות. היה על הלקוח לעמוד על המשמר ולפנות לחברה בתום המבצע כדי לערוך הסכם התקשרות חדש.

 
הזמנתי חשמלאי לתקן את לוח החשמל בביתי. סוכם כי הוא יגיע בין 8:00 ל-10:00. הוא התייצב רק בשעה 13:00. כשדרשתי פיצוי הוא סרב.


א. חוק הטכנאים חל על כל תיקון של מוצר חשמלי או אלקטרוני. במקרה זה על הטכנאי להגיע תוך המועד שקבע, ואם האיחור עולה על שעתיים מעבר למועד הקבוע (כלומר לאחר השעה 12:00), מגיע לי פיצוי של 300 ₪.


ב. חוק הטכנאים לא חל על תיקונים של מוצרים שאינם בתקופת אחריות על פי החוק (שנת האחריות) ולכן אוכל לתבוע בתנאי שנגרם לי נזק, שהנזק נובע מהאיחור, ושאוכל להוכיח את גובהו.


ג. על פי חוק הטכנאים, מגיע לי פיצוי של 600 ₪ משום שהאיחור החל מהשעה השלישית.

 
לכבוד החופשה, יצאתי עם בני המשפחה לבילוי במסעדה ידועה. כשקיבלתי את החשבון גיליתי שחייבו את חשבוני בגין קנקן המים, "אגרת שמירה" ו"טיפ לעובד".


א. על פי החוק, חובה להציע מים צוננים חינם ולכן החיוב בגין קנקן המים בלתי חוקי. לגבי השאר, מקובל לגבות אגרות שמירה וטיפים


ב. על פי החוק, חובה להציג את המחיר הכולל עבור השירות. במסעדה, הכלל חל גם כן ולכן אסור לגבות עבור שירותים נוספים שאין לי כל אפשרות לוותר עליהם. אני אבקש מהמלצרית להנפיק לי חשבון מתוקן ללא אגרות שמירה וטיפ. אני אתן את הטיפ בעצמי כפי ראות עיני.

 

ג. אין כל חובה על המסעדות להעניק שירותים בחינם. מקובל להוסיף לחשבונית תוספות כגון אגרת שמירה, טיפ למלצר ותשלום סמלי עבור קנקן מים. חבל על הקמצנות!

 


 


אני נוהג ללוות קרוב משפחתי (דרגה ראשונה) לטיפולי דיאליזה בבית החולים. כיון שמודבר בטיפולים חוזרים ונשנים הצטברו התשלומים שאני משלם על חניה לסכומים ניכרים. לשאלתי השיבו לי כי על הנכנס והיוצא בתוך 20 דקות אין מחייבים בדמי חניה.


א. קיימת הקלה בחניונים של בתי החולים, המאפשרת למלווים להיכנס לחניה לתקופה קצרה של עד 20 דקות ללא תשלום.


ב. על פי חוזר של משרד הבריאות, בבתי חולים ממשלתיים, המפעילים מגרשי חנייה באופן ישיר או באמצעות זכיינים, ניתן פטור מדמי חנייה למטופלים אמבולטוריים במחלקות דיאליזה ואונקולוגיה ולמלוויהם. היה על בית החולים לפרסם זאת בכניסה לחניון.

 

ג. יש הנחות לחולים במחלקות אונקולוגיות בלבד, לכן עלי לממן את עלות החניה בעצמי.


 
חשבון הגז שלי חויב בסכום גבוה ביותר. פניתי לחברה ודרשתי שיבדקו את המחיר וישיבו לי לאלתר את הפרש. כבר חודשיים שאני רודף אחרי החברה. לא רק שלא זיכו את חשבוני, אלא אף את הבדיקה של הטענות הם טרם בצעו. עד היום לא הצלחתי לשוחח עם נציג האחראי בחברה שיכול לתת לי תשובה מוסמכת.

 

א. בדיקת חשבונות הגז אינה דבר פשוט, ואמתין עוד חודש. אם לא אקבל תשובה אני אגיש תביעה בית המשפט לתביעות קטנות.


ב. אני עוקב אחר החשבונות שלי ואין לי כוונה להמתין עוד לקבלת תשובה, אתבע החזר כספי בתוספת ריבית והצמדה.


ג. החוק מחייב טיפול בתלונות על חיוב ביתר תוך 10 ימי עסקים, ולהחזיר את הסכום שחויב ביתר תוך 4 ימי עסקים נוספים, בתוספת הצמדה וריבית, וכן פיצוי של 16 ₪. נראה כי החברה לא מצאה כי תלונתי מוצדקת אולם במקרה זה היה עליה להשיב לי בכתב, ובאופן מנומק, תוך 21 ימי עסקים מיום הפנייה. אני יכול להוכיח את טענתי ולכן כל שנותר לי הוא לתבוע את החברה.

 החלטתי לחסוך ולרכוש מוצרים שמחירם מפוקח. כשניגשתי למקרר בסופר ניצבתי ולא הצלחתי לזהות את המוצרים המפוקחים בתוך ים המוצרים.


א. אבדוק באתר משרד התמ"ת את רשימת המוצרים בפיקוח ומה מחירם


ב. אבדוק בקופה הראשית של הסופר, שם הם חייבים להחזיק רשימה של מוצרים בפיקוח ומחירם בחנות (לא נכון, הם חייבים להציג את הרשימה בסמוך למוצר בפיקוח).

 

ג. אין יותר קל מזה! אחפש מוצרים המסומנים בכיתוב "מחיר בפיקוח ממשלתי".


רכשתי סמארטפון מספק הסלולר שלי ומציעים לי לרכוש גם ביטוח תיקונים המכסה גם אבדן וגניבה. אני מתלבט משום שהביטוח יקר.


א. החוק מחייב מתן שירותי תיקונים חינם, כשהתקלה לא נגרמה כתוצאה משימוש לא נכון (למשל שבר כתוצאה מנפילה) במהלך השנה הראשונה. אני אשקול אם כדאי להוסיף תשלום רק עבור סיכון של גניבה ואבדן המכשיר בהתאם לגובה הפרמיה החודשית וההשתתפות העצמית.


ב. אני ארכוש את השירות הנוסף כי המכשיר כל כך יקר ששווה להשקיע בשירותי התיקונים ובביטוח גניבה ואבדן.


ג. אני אברר אם אפשר לרכוש רק ביטוח אבדן וגניבה משום שהחברה חייבת לתקן כל קלקול במהלך השנה הראשונה.

 
רכשתי סלון ברשת רהיטים גדולה, ובחרתי דגם שהוצג בתצוגה. בקשו ממני לבחור את הריפוד על פי הקטלוג הקיים בחנות והאספקה נקבעה לעוד 3 חודשים. למחרת, אשתי פוטרה מעבודתה ואנחנו לא נוכל לעמוד בהוצאה הכספית. שלחתי הודעת ביטול לחנות אולם נאמר לי כי מדובר בהזמנה מיוחדת על פי הדרישות שלי, ולכן עלי לשלם 25% מערך ההזמנה כקבוע בטופס ההזמנה החתום על ידי.


א. הזמנה על פי קטלוג היא הזמנה מיוחדת, ולכן תקנות ביטול עסקה לא חלות במקרה זה. מוצר לחברה לגבות את הקנס הקבוע בחוזה ההזמנה.


ב. הקנס הקבוע מופרז ביחס לנזק משום שביטלתי תוך פחות מ-24 שעות. אתבע את החברה ואבקש מבית המשפט להפחית את הקנס


ג. תקנות ביטול עסקה חלות משום שהזמנת רהיט על פי דגם קיים בקטלוג אינה מהווה הזמנה על פי מידות או דרישות מיוחדות של הצרכן. על כן, אסור לגבות קנס העולה על 5% מסכום העסקה או 100 ₪ (הנמוך מביניהם) ועל עלות עמלת הסליקה שבית העסק יוכיח כי שילם.

 


 

סיכום וניקוד

 

כעת סכמו את הניקוד על פי הטבלה הבאה

 

מס' שאלה א ב ג
1 1 2 3
2 3 1 2
3 1 3 1
4 1 3 1
5 3 3 1
6 2 3 1
7 1 2 3
8 1 1 3
9 1 1 3
10 1 1 3

 


אז איזה צרכנים אתם?

 

25-30 נקודות: כל הכבוד! אתם צרכנים חכמים ונבונים. בקיאותכם בחוקים ותקנות הגנת הצרכן מרשימה.

 

20-24 נקודות: אתם בהחלט צרכנים טובים, אבל כדאי לרענן יותר את חוקי הגנת הצרכן על מנת שתדען בדיוק מה מגיע לכם.

 

15-19 נקודות: אתם אמנם צועדים בכיוון הנכון, אבל יש לכם עדיין במה להשתפר.

 

10-14 נקודות: אתם פראיירים אמיתיים וניתן לעבוד עליכם בקלות. הגיע הזמן להשתנות וללמוד לעמוד על שלכם.

 

* השאלון פורסם גם בעיתון 'ידיעות אחרונות'