המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 21/08/2016

המועצה לצרכנות מציגה: הבדיקה המקיפה בישראל לקראת החזרה לבית הספר
סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה מקיפה של 47 פריטים של ציוד לתלמיד ב-42 סניפים של הרשתות הגדולות. הממצאים: פערים של מאות ואף אלפי (!) אחוזים על אותם מוצרים בדיוק. אז איפה הכי משתלם לרכוש מחברות, סרגלים, טושים וילקוטים? כנסו וגלו


 


כמידי שנה, לקראת סוף החופש הגדול, מסתערים ההורים והילדים על חניות הציוד המשרדי לקראת פתיחת שנת הלימודים. גם הרשתות, ללא יוצא מן הכלל, נערכות למכירת הציוד ויוצאות לרוב במבצעים אטרקטיביים על מנת למשוך את הלקוחות. אבל מסתבר שבזכות השוואת מחירים פשוטה אפשר לחסוך בעלות הציוד לבית הספר מאות שקלים.

 

סיירת המועצה לצרכנות ערכה בדיקה מקיפה שכללה 42 סניפים שונים בכל רחבי הארץ של הרשתות הגדולות: קרביץ, אופיס דיפו, כפר השעשועים, עידן 2000, מקס סטוק. וכן נבדקו חניות מקומיות בערים השונים (בלאגן בחולון, נאוה אופיס בעכו, חנן בירושלים ועוד).

 

הסיירים בדקו בסך הכל 47 פריטים שונים, הכוללים מחברות מסוגים שונים, טושים, מרקרים, עפרונות, עטים, מחדדים, קלמרים, מספריים, חוצצים, דפדפות, עטיפות, יומנים ועוד.


 
התצפיות נערכו על ידי סיירי המועצה ב-3-4 באוגוסט, והבדיקה נערכה מזווית הראיה של הצרכן. קרי, המוצרים לא נרכשו בפועל, תיעוד המחירים נעשה על פי מראה עיניים, באמצעות תיעוד מדבקת המחיר שעל המוצר או השילוט שעל המדף. לעיתים, כשלא היו מחירים כלל, נעזרנו במי מעובדי החנות. הנתונים נכונים ליום הבדיקה ולמה שהסיירים ראו או נמסר להם ע"י עובדי הסניף. חלק מהמוצרים ברשימה הינם מוצרים גנריים (כדוגמת – "עט פשוט"). במוצרים אלו הסיירים תיעדו את המוצר הזול ביותר שראו בסניף בקטגוריה זו.

 

הממצאים

 

כפי שניתן להתרשם מהטבלה, קיימים פערי מחירים אדירים בין רשתות שונות ובין סניפים שונים באותה הרשת. אין אחידות ואין סניף/ רשת זולים במיוחד בכל המוצרים.

 

שימו לב למשל לפער הבלתי נתפס של 4 מרקרים צבעוניים תוצרת סטבילו. ברשת סופר סטוק ארלוזרוב 15 עפולה מצאנו אותם במחיר של 2.5 ש"ח בלבד. בעידן 2000 מתחם רגבה נהריה הם נמכרו בעשרה שקלים. אבל באופיס דיפו קניון חוצות המפרץ חיפה הם נמכרו ב-32.9 ש"ח, פער של 1,300 אחוזים!

 

אפילו סרגל מתכת 15 ס"מ, שמחירו הממוצע בכל הרשתות הוא 1.53 ש"ח, נמכר במחיר מופקע של 4 ש"ח בשני מקומות שונים: אופיס דיפו חונים קונים, לישנסקי, ראשון לציון וכפר השעשועים אחד העם, ראשון לציון. פער של 444% לעומת הסרגל במחיר הזול ביותר.

 

ושימו לב לפער המחיר של לוח מחיק קטן בגודל של מחבר. בעוד שבאופיס דיפו חונים קונים לישנסקי ראשון לציון מצאנו אותו ב-7.90 ש"ח בלבד, באופיס דיפו קניון G כפר סבא הוא עלה לנו 29.90 ש"ח. אותו מוצר, אותה רשת, אז למה פער כל כך גדול בין הסניפים?


תיק ציור גדול מפלסטיק קשיח - גודל A4 נמכר במחיר ממוצע של 43.15 ש"ח. המחיר הזול ביותר שמצאנו היה 15 ש"ח בלבד (כפר השעשועים שלום הגליל 1 עכו) המחיר היקר ביותר היה בעידן 2000 מתחם רגבה נהריה - 79.8 ש"ח. פער של 532%.

 לצפיה בהשוואת המחירים המלאה כולל רשימת הסניפים לחצו כאן >>

 

מחירי הילקוטים

 

גם בגזרת הילקוטים, כפי שניתן להתרשם, הפערים מגיעים למאות אחוזים עבור אותו ילקוט בדיוק. ערכנו בדיקה לחמישה סוגי ילקוטים פופלאריים: ילקוט אורטופדי מודן spring system triple, ילקוט הטרולי המתרחב - קלגב - Trolley Light X, ילקוט Smart Trolley  מודן, ילקוט Trolly קלגב וילקוט Trolly דגם 2 ב-1  מודן.

 

הילקוט הזול ביותר שמצאנו היה ילקוט Smart Trolley  מודן שנמכר ב-150 ש"ח בכפר השעשועים מרכז מסחרי צים בית שאן. את הילקוט היקר ביותר - ילקוט Trolly דגם 2 ב-1  מודן מצאנו במחיר של 339 ש"ח בחנות חפציבה דרך יבנה רחובות.

 

כמו כן, סיירי המועצה לצרכנות מדווחים כי קיימת בעיית סימון מחירים קשה. מוצרים רבים מאוד ללא מחיר, עובדים שלא מכירים את המוצרים, מוצרים אשר כוללים שתי מדבקות מחיר, פער בין המחיר על גבי המוצר למחיר בשילוט ולמחיר בקופה.

 


 

טיפים והמלצות לצרכנים

 

 בבדיקה ראינו מוצרים רבים ללא סימון מחירים ברור. מעבר לעובדה שיש כאן עבירה על החוק הדבר מקשה במיוחד על יכולת השוואת המחירים של הצרכן, זכות בסיסית, ועל בחירת המוצר/ מותג המשתלם עבורו.

 

 ראינו גם פערי מחירים בין סניפים שונים של אותה הרשת. עד היום חשבנו כי הדבר נהוג רק ברשתות המזון, שם נהוג לתת משקל לתחרות האזורית, אך מסתבר שגם ברשתות כלי הכתיבה הדבר נהוג. תופעה זו יכולה לשמש כיתרון לצרכנים הגרים במקומות בהם ישנה תחרות גדולה ובאזורים בהם ישנן מספר חנויות דומות. יחד עם זאת, הדבר מצריך את הצרכן למשנה זהירות. אין להסתמך רק על פרסומות במדיה, אלא יש לבדוק ולהשוות את מחירי המוצרים הרלוונטיים בעצמנו בחנויות הנוחות שלנו.

 

 סל מוצרים לשנת הלימודים הינו עסק יקר. מודעות צרכנית של ההורים יכולה להוזיל את הסל בעשרות, ולעיתים מאות, שקלים.

 

 יש מגוון אדיר של יצרנים לכל סוג מוצר. המוצרים הממותגים עולים יותר והם לא תמיד איכותיים יותר בהכרח. המוצרים הלא ממותגים אינם פחות יפים או מושכים את העין, הם פשוט לא כוללים לוגו או תמונה של גיבורי תרבות פופולאריים, אך הם עדיין יפים, ובדרך כלל איכותיים מספיק.

 

 בקניה מסוג זה הרוב המוחלט של לא יפצלו קנייה, זו טרחה גדולה מדי. ההמלצה שלנו היא לקבוע את מקום הקנייה בהתאם למוצרים היקרים שבסל. פער של 300% בעלות חבילת חוצצים תסתכם ב- 5-6 שקלים בלבד. לעומת זאת, פער של 49% בילקוט אורטופדי של מודן מגיעה לכמעט 100₪.

 

 רצוי לקנות את הסל הבסיסי ביותר כהתחלה. תמיד אפשר להשלים קניה במועד מאוחר יותר, ורצוי להחליט מה, היכן וכמה לרכוש כשאנו יושבים בניחותא בבית ולא נתונים ללחץ הילדים והמוכרים באמצע ההמולה שבחנות.