המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2017

ארכיון כתבות 2017

תאריך: 28/09/2017

כואב גם בכיס: כמה יעלה לכם ביקור חולה ושהות בבית החולים?
סיירי המועצה לצרכנות יצאו לבדוק במרבית בתי החולים בישראל את מחירי החניונים, מזון ושתיה במזנונים וגם את עמלת המשיכה בכספומטים. מהמצאים עולה כי מחירי המוצרים והשירותים הנדרשים לנו בעת השהות בבתי החולים, לעיתים קרובות מופרזים ואף מנופחים. , מנכ"ל המועצה לצרכנות: "אני קורא למשרד הבריאות ולמנהלי בתי החולים לפעול לכך כי מחיר המוצרים והשירותים יהיו סבירים והוגנים"

חולה

 

בתי החולים הם לרוב מתחם סגור בו המבקר הופך למעשה ל"צרכן שבוי" שנאלץ לשלם עבור השירותים הניתנים במתחם זה ללא אופציות אחרות. לצורך בדיקה השוואתית של הנתונים יצאנו לבדוק בסך הכל 20 בתי חולים ברחבי הארץ: איכילוב בתל אביב, אסותא רמת החיל, אסף הרופא בצריפין, בילינסון בפתח תקווה, בני ציון בחיפה, ברזילי באשקלון, הדסה עין כרם בירושלים, הלל יפה בחדרה, העמק בעפולה, וולפסון בחולון, זיו בצפת, כרמל בחיפה, לניאדו בנתניה, מאיר בכפר סבא, סורוקה בבאר שבע, פורייה בטבריה, קפלן ברחובות, רמב"ם בחיפה, שיבא - תל השומר ושערי צדק בירושלים.

 

לצפיה בכתבה מתוך הכל כלול בערוץ 10

 

 

 

בדיקת מחירי החניה

 

לאור השינוי המבורך בו נקט לאחרונה משרד הבריאות בנושא החניה בבתי החולים ובהתאם להנחיות מחודש מאי 2017, מחיר החניה בבתי החולים הממשלתיים מוגבל ל-20 שקל למשך 24 שעות, ללא הגבלה במספר הכניסות והיציאות של הרכב. בנוסף, ישנן קבוצות המקבלות פטור מתשלום על חניה. (ביניהן: מטופלים בדיאליזה, מטופלים אונקולוגיים במהלך הטיפול ומלוויהם, מטופלים אשר חייבים להגיע לביה"ח לטיפול למשך חודש לפחות בתדירות של לפחות פעמיים בשבוע, בני משפחה של מטופלים המאושפזים לתקופה העולה על 14 יום החל מהיום ה-15 לאשפוז, הורי פגים מאושפזים, מי שנכנס ויוצא תוך 30 דקות, נכים, רכב ציבורי, מונית, אמבולנס ועוד)..


סיירי המועצה בדקו את ביצוע הנחיית משרד הבריאות ע"י בתי החולים ומצאו כי עלות החניה ליום שלם ב- 17 מתוך 20 בתי החולים שנדגמו אכן לא עלתה על 20 ₪ ליום. העלות ב- 3 החניונים בבתי החולים הנותרים גבוהה וחריגה משמעותית. עלות החניה בחניון הצמוד לביה"ח "איכילוב" עומדת על 76 ₪ ליום! אסותא - 50 ₪ ליום ורמב"ם - 36 ₪ ליום. על אף שנטען כי החניון אינו מופעל ע"י בית החולים אלא ע"י מפעיל פרטי/קניון פרטי וכדו', העובדה היא כי אלו המחירים שנאלצים החולים ומלוויהם לשלם בפועל על חניה ליד בית החולים .


בנוסף, כללה בדיקת סיירי המועצה לצרכנות גם בדיקת חניונים סמוכים ואלטרנטיביים לחניון בית החולים. המגמה שנמצאה בנושא זה הינה מעורבת, ישנם בתי חולים בהם ניתן לחנות גם בחינם בסמוך לחניה הראשית, ישנם כאלו שניתן לחנות ברחובות הסמוכים לבית החולים בתשלום מופחת לפי שעות ולעיתים זו אלטרנטיבה משתלמת יותר, תלוי בזמן הביקור. יש גם בתי חולים שלא נמצא בסביבתם תחליף זול יותר ובכל מקרה גם תחליפים זולים אלו פעמים רבות אינם רלוונטיים בשל תפוסה מלאה.


גם נושא התחבורה הציבורית נבדק ונמצא כי לכל בתי החולים ניתן להגיע בתחבורה ציבורית, לכולם יש תחנות בסמוך לכניסה לבית החולים, וב- 3 בתי חולים האוטובוסים אף נכנסים לתוך שטח בית החולים עצמו.

 

(לחצו להגדלה)

 

בדיקת מחירי מזון ושתייה

 

אשפוז למספר ימים או אפילו ליום אחד בבית חולים לרוב אינו חוויה נעימה, לא למאושפזים ולא למלוויהם. מבקרים המגיעים לשעה-שעתיים אינם נדרשים בהכרח להוצאה כספית על מזון ושתייה, אך הדבר שונה אצל מאושפזים ומלוויהם ששוהים בבתי החולים ימים ולעיתים אף שבועות. סיירי המועצה לצרכנות בדקו מחירי מזון ומשקה בסיסיים בקפיטריות, בבתי קפה ובמכונות האוטומטיות. פערי המחירים בין מוצרים דומים שנדגמו נעים בין 100% ל- 540%! (כמובן שישנם מקרים בהם המוצר שנדגם שונה בגודלו ובאיכותו וישנם גם מקרים רבים בהם נראה כי המוצר זהה בדיוק ופערי המחירים נובעים בעיקר מאחוזי רווח גבוהים).


יצוין כי בחלק מהמקומות נצפו גם אפשרויות נוספות וזולות יחסית לקניית מזון ומשקה. כמו כן, יש לזכור כי בחלק מבתי החולים קיים קניון או מרכז חנויות בבית החולים עצמו (כמו ב"תל השומר" או ב"איכילוב") או בצמוד לו (כמו ב"בילינסון"). מצ"ב טבלת מחירי המזון והמשקה בבתי החולים.

 

 

(לחצו להגדלה)


בדיקת מחירי הטלוויזיות בכבלים

 

במרבית בתי החולים קיימים שירותי שכירות טלוויזיה בכבלים, כולם (!) באמצעות חברת "מדיפון", עלות השרות הינה 35 ₪ ליממה ראשונה, כשלאחר פרק זמן מחיר השכירות לכל יממה יורד ובסה"כ נגבה מחיר של עד 500 ₪ לחודש (!) – מחיר גבוה מאוד שנמצא פעמים רבות מעבר להישג ידם של המאושפזים. בנוסף קיים תשלום חד פעמי של 10 ₪ לשכירות אוזניות. עלויות אלה מצטברות לעלויות הגבוהות האחרות הנופלות על מאושפזים רבים ובני משפחותיהם בעת אשפוז בבתי החולים ובחלק מהמקרים מעבר להישג ידם.

 

(לחצו להגדלה)

 

בדיקת מחירי הכספומטים

 

ככלל נמצא כי בכל בתי החולים קיימים כספומטים, לעיתים כספומטים פרטיים ולעיתים בנקאיים. רק ב- 9 בתי חולים מתוך אלו שנדגמו, נמצאו כספומטים בנקאיים. ב- 17 בתי חולים נמצאו כספומטים פרטיים. עמלת המשיכה בכספומטים הפרטיים נעה בין 2.90 ₪ ל- 6.90 ₪, פער של 138%. גם מגבלת המקסימום למשיכת מזומן לא אחידה ונעה לפי הרישום בכספומטים בין 400 ₪ ל- 2,000 ₪ למשיכה בודדת.


עמלות משיכה ומגבלת המשיכה בכספומטים הבנקאיים הן בהתאם למסלול העמלות האישי של כל לקוח ובהתאם למדיניות הבנקים. מצ"ב טבלת פריסת הכספומטים והעמלות הנגבות בהם.

 

 

ג'וש גולדשמיד, מנכ"ל המועצה לצרכנות: "ישנם מקרים בהם הצרכן ובני משפחתו שוהים בבתי החולים מסיבות משמחות, אך ברוב המקרים, נסיבות השהות בבתי החולים מצערות והצרכן נאלץ להתאשפז ולא עושה זאת מיוזמתו. בנוסף, אוכלוסיות מוחלשות כמו קשישים ונכים הינן אוכלוסיות המאושפזות בבתי החולים בתכיפות רבה יותר, ולתקופות ארוכות יותר מהממוצע. המאושפז ובני משפחתו הינם צרכנים שבויים ומוחלשים שלעיתים קרובות מתקשים למצוא בבית החולים את חופש הבחירה שלהם ונאלצים לשלם מחירים גבוהים ומנופחים על המוצרים והשירותים השונים.


צרכנות נבונה חשובה בכל מצב, אנו ממליצים לצרכנים להכיר במציאות זו ולמצוא אלטרנטיבות ככל שישנן ובכך להוזיל לעצמם את עלויות השהיה בבתי החולים. כך למשל, אפשר להביא מזון ומשקאות מהבית, למשוך מבעוד מועד מזומן מכספומט בנקאי, אפשר גם לבדוק אפשרויות חניה בחינם או בעלות מופחתת וגם לשלב פתרונות טכנולוגיים טובים במקום לשכור טלוויזיה במאות רבות של שקלים לחודש.


אני קורא למשרד הבריאות ולמנהלי בתי החולים להרים את הכפפה, להוריד את המחירים לצרכנים ולפעול לכך כי מחיר המוצרים והשירותים הבסיסיים בבתי החולים בישראל יהיו סבירים והוגנים, כאלה שאינם מנצלים את מצוקת המתאשפזים ובני משפחותיהם. שנה טובה ובריאה לכולנו".

 

הבהרות והערות בנוגע לבדיקות

• הבדיקה בחניונים , כספומטים ודוכני מזון נערכה ע"י סיירי המועצה שסיירו בבתי החולים . יש לזכור כי מדובר בבדיקה אינדוקטיבית. חלק מבתי החולים הינם קומפלקס אדיר שסייר אחד אינו מסוגל לכסות במלואו ולכן ייתכנו מקרים בהם לא נמצאו ולא תועדו מחירים של כל הכספומטים , דוכני מזון/מסעדות וחניונים בבית החולים.
• היוצא מהסעיף שלמעלה הוא שאין להכריז על כספומט / חניון / דוכן כיקר או כזול ביותר בבית החולים משום האפשרות כי לא נבדקו כולם. מטרת הבדיקה היא לשקף מצב כללי קיים בבתי החולים ולא דווקא להצביע לזכות או לגנאי אודות בית חולים כזה או אחר.
• בדיקת השכרת הטלביזיות נערכה טלפונית ע"י המידענית של המועצה לצרכנות.
• מחיר החניון שמצוין בבתי החולים איכילוב ואסותא רמת החייל הם מחירי חניונים הצמודים לבית החולים ואינם באחריות הנהלת בית החולים. בי"ח רמב"ם מפרסם באתר שלו חניון סמוך בעלות 36 ₪ ליום . לא ברור האם מדובר בחניון השייך לרמב"ם או לא .
• בבתי החולים מפוזרים כספומטים במקומות שונים ולא תמיד הצליח הסייר לאתר אותם פיסית . בנוסף לתיעוד הסיירים נערכה בדיקה טלפונית מול בתי החולים, אך לא בכל מקום ידעו להגיד בביה"ח אילו כספומטים יש בשטח בית החולים (פרטיים או בנקאיים).
• ייתכנו הבדלי איכות וגודל בין המוצרים שנמכרים בדוכנים השונים ובמסעדות השונות בבתי החולים והבדלים אלו באים לידי ביטוי בפערים במחיר. אין באפשרות הסיירים לבדוק גודל ואיכות של כל מוצר כמו לדוגמא גודל כוס שתייה או גודל כריך ומה איכות החומרים שמרכיבים אותו ולכן המחיר שתועד הוא המחיר שהיה נקוב עבור אותו מוצר, ללא התייחסות לאיכות.
• כל המחירים נכונים למועד הבדיקה בחודש יולי.

הערות כללית בנוגע לבדיקות: הנתונים נכונים למועד הבדיקה. הבדיקה נערכה בשטח ע"י סיירי סמ"ל, ב- 20 בתי חולים ברחבי הארץ, בתאריכים 03/07/2017 – 09/07/2017. בתי החולים הם מתחמים גדולים ורחבים למדיי , מי יותר ומי פחות . בהחלט ייתכנו מקרים בהם לא כל הכספומטים /דוכני אוכל / מכונות וכו' נבדקו. יש לציין כי הסיירים לא רכשו מוצרים בבתי הקפה /דוכנים/מכונות ועל כן המחירים מבוססים על מחירונים כאשר נמצאים או תשובות המוכרים.