המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 22/08/2013

חצי שנה לפרויקט סמ"ל: 65% מהצרכנים עורכים השוואת מחירים טרם הקניה השבועית של מצרכי המזון
המועצה הישראלית לצרכנות בדקה את הרגלי הקניה של הצרכן הישראלי, לרגל חצי שנה לפרויקט סמ"ל.  גידול של 20% במספר הצרכנים שרואים את רכיב המחיר כהכי חשוב להם. 76% מהצרכנים ענו כי הם מעוניינים לקבל תוצאות השוואת מחירים

 


הרגלי צריכת המזון והקניה השבועית של הצרכן הישראלי נחשפים. סקר שנערך לרגל חצי שנה לפרויקט סמ"ל (סיירת המועצה לצרכנות), מצא מספר נתונים מעניינים על הרגלי הצריכה של אזרחי המדינה.  הסקר נערך ע"י מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה, בקרב מדגם מייצג של 500 משיבים, גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה.


כ- 65% השיבו כי הם עורכים השוואת מחירים טרם הקניה. 38.5% מחליטים היכן לערוך את קניותיהם עפ"י פרסומות בעיתונות, ברדיו ובטלוויזיה. 21% גולשים באתרי השוואת מחירים. 16% בודקים באתרי האינטרנט של הרשתות. 


כ- 50% מהצרכנים השיבו כי השיקול הראשון המניע אותם לרכוש בחנות מסוימת הינו המחיר. זהו גידול של כ- 20% ביחס לשנה שעברה- תוצאות הסקר דאז הצביעו על 41% מהאוכלוסיה, אשר מרכיב המחיר היה המשמעותי ביותר עבורם.


 

57.4% מהנשאלים מרגישים שיש כיום יותר אפשרויות השוואת מחירים טרם הקניה. בחצי השנה האחרונה הקפידו בסמ"ל לספק לציבור הרחב נתונים, אשר יהפכו את הקניה למושכלת יותר.


כ- 41% מהצרכנים עורכים את קניותיהם בסופרמרקט במרחק של עד 2 ק"מ.  כ- 53% מהם נוסעים למרחק של עד 3 ק"מ. כזכור, בסמ"ל ערכו בדיקה מיוחדת – "מרחק קטן, כסף גדול", אשר הראתה כי הסטת מקום הקניה למרחק של לעיתים מאות מטרים, יכולה לחסוך אלפי שקלים בשנה. באזור השרון, הרגישות למחיר נמוכה יותר ועל כן הם גם נוסעים פחות (קונים ליד הבית): רק 39.9% ציינו כי הדבר העיקרי עבורם הוא המחיר המוזל וכן 49% מתושבי השרון נוסעים פחות מ-2 ק"מ עמ"נ לבצע את רכישתם.


הציבור הדתי/מסורתי רגיש יותר לענין המחיר, מאשר חילוניים וחרדים: דתיים- 53.3%, חילוניים- 45% וחרדים 48.8%.


מי נוסע פחות? דתיים וחרדים עורכים הקניות ברדיוס הליכה. 42.5% מתוכם קונים ברדיוס של פחות מקילומטר. כמו כן, נוסעים פחות אלה שהכנסתם מתחת לממוצע- 52% מהם ברדיוס של מתחת ל-2 ק"מ ו-37% מהם ברדיוס של פחות מ-1 ק"מ.


בני 55+ גם הם קונים ליד הבית- 48.4% קונים ברדיוס של עד 2 ק"מ.


נשים קונות יותר ליד הבית (46% ברדיוס של עד 2 ק"מ) מאשר גברים (36%).


76% מהצרכנים ענו כי הם מעוניינים לקבל תוצאות השוואת מחירים.

 

 


בעקבות תוצאות הסקר, אשר הראה כי מרבית הצרכנים מעוניינים לקבל לידיהם את השוואת המחירים השבועית, נערכים בסמ"ל למשלוח מיילים לכל מי שירשמו לקבלת השרות.


בדיקה נוספת של המועצה העלתה כי משפחה ממוצעת שתעבור לצרוך מוצרים בפיקוח, במקום לצרוך מוצרים שאינם בפיקוח, תוכל לחסוך  כ- 1,900 ₪ לשנה. עפ"י נתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) החיסכון השנתי למשק כולו ממעבר שכזה הינו כ-1,850,000,000 ₪.


במשק בית ממוצע החיסכון השנתי עומד על 1,884 ₪.


במשק בית בו 4 נפשות החיסכון השנתי עומד על 2,256 ₪.


במשק בית בו 6 נפשות החיסכון השנתי עומד על 3,384 ₪.

 

סיירת המועצה לצרכנות (סמ"ל), הכוללת 56 סיירים פעילים, החלה לפעול בחודש פברואר 2013. הסיירים  יוצאים מדי שבוע לבדוק כ-160 נקודות שיווק (סופרמרקטים ומינימרקטים בכל רחבי הארץ), כך שבמחזור של שבועיים מתבצעות בדיקות מקיפות ב- 360 נקודות שיווק שונות. 77 ערים שנבדקות בעקביות, מדימונה בדרום ועד קרית שמונה שבצפון. עד היום בוצעו סה"כ 3639 תצפיות שונות ונבדקו 147 מוצרים שונים.


סל המוצרים שנבדק מדי שבוע מכיל כ- 40 פריטים: 20 פריטים קבועים, השאר משתנים מעת לעת. כמו כן בוצעו בדיקות מיוחדות: בדיקת חופי רחצה, עליית המע"מ, הפרשי המחיר באותה העיר ("מרחק קטן, כסף גדול") ועוד. במקביל נערכו השוואות מחירים:  פירות וירקות – השוואה בין שווקים, ירקניות ורשתות השיווק; אזני המן; מוצרי תינוקות; מוצרים ללא סוכר; חומרי ניקוי; יין; מעדני חלב; משקאות קלים; ירקות ארוזים ועוד.


לטובת ציבור הצרכנים, ערכה סמ"ל בדיקות מיוחדות לקראת החגים: סל ליום העצמאות, סל לחג הפסח וסל לחג השבועות.


נדבך נוסף בפעילות סמ"ל היא בדיקת עוולות, איתור נקודות פגיעה בצרכנים ודיווח עליהן לבתי העסק הרלוונטיים. לאחר איתור בית העסק שפגע בצרכן נשלח אליו מכתב להתייחסותו וכן התראה לפני העברה לרשות לסחר הוגן או פרסום באתר סמ"ל. חשוב לציין את אחוזי ההצלחה הגבוהים בתחום זה: מרבית בתי העסק נענו לפניית סמ"ל ושינו את השילוט הפוגעני. כך נערכו תצפיות שוטפות בנקודות השיווק ובהן: הצגת מחירים, שלטי מבצע מטעים, שילוט מוצרים בפיקוח, שילוט מדיניות החזרה, בדיקת סימון ריהוט ברשתות ועוד.

 


עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות: "המועצה הישראלית לצרכנות, בתקציב צנוע ובכוח אדם מקצועי ומסור, מספקת לציבור הצרכנים שירותים שונים בערך של מיליונים רבים של שקלים בשנה. השוואות המחירים של סיירת המועצה לצרכנות מצליחות כבר לאחר תקופה קצרה לחסוך לצרכן הישראלי כסף רב ומקלות עליו בהתמודדות עם יוקר המחיה. המידע ההשוואתי שמגישה המועצה לציבור מסייע לו לקבל את החלטות הקניה שלו בצורה נבונה יותר, עוד בטרם יציאתו מהבית ולבחור את החנות בה משתלם יותר לערוך את קניותיו. פעולתו התואמת של הציבור על פי מידע זה, החלה גם להשפיע על רשתות השיווק במדיניות התימחור שלהן. רשתות השיווק מתחילות לקחת בחשבון את יכולתם של הצרכנים היום להשוות מחירים בקלות רבה יותר".