המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 02/10/2014

מעקב המועצה לצרכנות: האם הרשתות העלו מחירים לאחר פרסום השוואת המחירים לחג?
בעקבות מכתב התראה ששלח מנכ"ל המועצה לצרכנות אל רשתות המזון, יצאו סיירי המועצה לצרכנות לבדוק את תנודות מחירי המוצרים לפני ואחרי הפרסום באמצעי התקשורת. התוצאה: רשתות המזון על פי רוב דאגו להוזיל או לשמור על יציבות לאורך חודש ספטמברלפני ראש השנה, המועצה הישראלית לצרכנות שיגרה מכתבים למנכ"לי רשתות השיווק, על החלטתה לבצע בדיקות מעקב אחר תנודת מחירי המוצרים ברשתות - לפני, במועד ולאחר פרסומם של סלי המחירים באמצעי התקשורת וזאת על מנת למנוע הטעיית צרכנים.

סיירת המועצה לצרכנות (סמ"ל) אכן ביצעה מעקב על אופן ההתנהלות של הרשתות בעניין המחירים שפורסמו, ולהלן הנתונים שנמצאו.


 

המחירים המוצגים מתייחסים לעלות סל המצרכים שנבדק (45 מוצרים), בממוצע רשתי, מקרב הסניפים שנבדקו בתאריכים הרשומים -

מהנתונים ניתן לראות שמכתב ההתראה ששיגרה המועצה לצרכנות למנכ"לי הרשתות באשר לכוונתה לבחון את תנודת המחירים ברשתות בתקופת החגים הביא, על-פי רוב, להוזלות או ליציבות בעלות הסל לאורך חודש ספטמבר. בדיקה זו הינה חלק מפעולות המועצה למאבק ביוקר המחיה, ולקידום רמת ההגינות בחיי המסחר.

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי רשתות המזון מתחילות לזהות את החשיבות שבהתנהלות הוגנת כלפי הציבור. נכונותם של הצרכנים להצביע ברגליים ובארנק עת מתגלה לעיניהם התנהגות בלתי-הוגנת של חנות– היא כלי רב השפעה בקידום רמת ההגינות בחיי המסחר. המועצה הישראלית לצרכנות מעודדת את הציבור לגלות אקטיביות צרכנית, ותמשיך לעקוב ולשקף לצרכנים את רמת ההגינות של המגזר העסקי, באמצעים שונים, כדוגמת בדיקות סיירת המועצה לצרכנות וכן מדד ההגינות שפיתחה המועצה ביחד עם מינהל מחקר וכלכלה במשרד הכלכלה – אומר עו"ד פלג.