המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 28/12/2014

בדיקת סיירת המועצה לצרכנות: היכן כדאי לרכוש פירות וירקות?
סיירי המועצה יצאו מהרשתות הממוזגות אל השווקים וגילו: כמו בסופרים, גם בשווקים ישנם פערי מחיר גדולים על אותו מוצר. בחלק מהסופרים מחירי הפירות והירקות זולים יותר מאשר בשווקים באותה העיר. וגם: תוצאות הבדיקה השבועיתקטגוריית הפירות והירקות תופסת חלק נכבד מאוד מסל המזון בארץ, והיא נמצאת בכותרות לא מעט מכמה סיבות עיקריות: טרנד הצמחונות והטבעונות שהולך וצובר תאוצה בארץ, השיח הציבורי אודות ביטחון תזונתי, שפירות וירקות מהוות חלק נכבד בו וגם השיח הציבורי אודות צרכנות נבונה. פעמים רבות המלצנו לצרכנים לפצל קניה ולרכוש כל קטגוריה במקום המשתלם.

 

מקובל לחשוב שפירות וירקות הכי זול לקנות בשוק, אבל כדאי שתדעו, רשתות השיווק מנסות למשוך לקוחות באמצעות מחירי הפירות והירקות, ולכן שווה תמיד לבדוק. אם אתם גרים באיזור רחובות או בני ברק, המחיר הממוצע בסופר, דווקא נמוך יותר. שם הפער עומד על כמעט שלושים אחוזים לטובת הסופר. כך גם המצב גם באשדוד, נתניה וירושלים. בערים קריית שמונה, באר שבע, חיפה, עפולה וטבריה מומלץ לבצע את הקניות של הירקות והפירות בשוק.

 

כמו בסופרים, גם בשווקים אנו רואים פערי מחיר גדולים במחירי אותו המוצר. בחלק מהסופרים מחירי הפירות והירקות זולים יותר מאשר בשווקים באותה העיר. דבר זה נובע כנראה ממכירה מכוונת בהפסד של הרשתות על מנת למשוך קהל לקוחות.

 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, אהוד פלג, הגיב לממצאים : "אני במקום הצרכנים באשדוד, הייתי מתקומם על כך שהרשתות מוצאות לגבות ממנו מחירים יותר יקרים. אנחנו קוראים לתושבי אשדוד לעשות שימוש בכוח הצרכני שלהם בדיוק כמו שעשו בחיפה ובירושלים, ולהעביר את הקניות למקומות אחרים. הניסיון מוכיח שכאשר הצרכנים לא קונים במקומות היקרים, המחירים שם יורדים".


 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 42 מוצרים שונים, ב- 133 סניפים שונים ברחבי הארץ. הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 191 ₪ (!), פער של 44.5% בין הסניפים. הפער בין ממוצע עלות הסל הרשתי בין הרשת הזולה והיקרה עומד על 23.2% .

 

בטבלת עשרת הזולים מופיעים כל שבעת הסניפים של תת הרשת YOU שנבדקו השבוע. השלושה הנותרים הם סניפים של רמי לוי. בעשרת הסניפים היקרים אפשר למצוא סניפים ממגוון רחב של רשתות . בולטים לעין הם שני סניפים של רשת "חצי חינם" אשר כנראה שמם אינו מעיד על רמת המחירים בחנויות.

 

צפוף וצמוד מאוד בצמרת. אפשר להבחין כי 3 סניפים מYOU ומרמי לוי הם הזולים ביותר וגם הסניפים שאחריהם בטבלה נמצאים במרחק של שקלים בודדים (רק 3 ₪ פער בין המקום ה-1 למקום ה-7).לכן, יש להתייחס  לכל הסניפים שבעשירייה הראשונה כרמת מחירים אחידה.

 

שימו לב מה קורה באשדוד. הבדיקה שלנו מעלה כי ב-3 רשתות שונות ( שופרסל דיל, אושר עד ויינות ביתן) הסניף באשדוד הוא היקר ביותר מבין סניפי הרשת אותם בדקנו.

 

השבוע נראה כי הפערים בין הסניפים של אותן תתי הרשת הצטמצמו. רק אצל רמי לוי ויוחננוף הפער הוא מעל 10% כנראה בשל הצורך להוריד מחירים בסניפים שלהם באזור הקריות והמפרץ בשל תחרות המחירים החזקה
שבאזור.
 


 

 

להרשמה לשירות סמ"ל - קבלת רשימת הסופרים הזולים ישירות למייל לחצו כאן