המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 25/01/2015

בדיקת סיירת המועצה לצרכנות: פערים של עשרות אחוזים במחירי התה
האם רשתות השיווק מנצלות את החורף הקר ומוכרות חפיסות תה במחירים מופקעים ואיפה בכל זאת ניתן למצוא תה במחירים נמוכים? וגם: הבדיקה השבועית - הסלים הזולים והיקרים בישראלהנה מוצר אחד שהחורף ללא ספק תורם רבות למכירות שלו: תה. כולם רוצים להתחמם בסוף היום או במהלכו, ומקומם של התיונים על המדפים ברשתות השיווק גדל, וכן גם המגוון והטעמים. בין אם תבחרו בתה רגיל, תה צמחים, חליטות מיוחדות, תצטרכו לשלם על כך לא מעט. כן, גם על המוצר הבסיסי ביותר של העונה. אבל אפשר להתנחם בפערי המחירים בין הרשתות השונות. בדיקה שערכנו מגלה פערים של פי שניים ויותר על אותו מוצר בדיוק.

 

בדקנו 3 סוגי תה ו-4 סוגי חליטות. כל המחירים נורמלו עבור כמות של 20 שקיקים. המסכנות שהגעלו אליהם: פערים מחיר גדולים, בכל המוצרים, בין הרשתות השונות. תה זול משמעותית מהחליטות השונות (ספק רב עד כמה בגלל חומרי הגלם וכמה בגלל המיתוג). אריזות גדולות (100 יחידות) משתלמות יותר מהאריזות הקטנות (20 יחידות).

 

תה מנטה של חברת פומפדור יעלה ברשת חצי חינם 9.90 ש"ח. ברשת מגה בעיר, כפול ויותר מזה, 20.95 ש"ח, פער של 112 אחוזים. המחיר הממוצע אגב למוצר הזה הוא 16.43 ש"ח. תה ירוק לימונית ולואיזה יעלה ברשת טיב טעם 13.16 ש"ח בעוד שבסניף רשת הכי זול תשלמו על אותו המוצר 10.40 ש"ח, פער של 55 אחוזים. המחיר הממוצע עמד על 17.52 ש"ח. על תה ארל גריי של ויסוצקי תשלמו ברשת חצי חינם 11.12 ש"ח. ברשת שופרסל שלי תשלמו עליו 15 שקלים, פער של 35 אחוזים. המחיר הממוצע, 13 שקלים.

 


 

* מחיר מנורמל עבור כמות של 20 שקיקים


 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, הגיב לממצאים: "גם במוצר בסיסי כמו תה אנחנו רואים פערים מאוד גדולים במחיר. המחיר הגבוה יותר נגרם בשל מיתוג, בשל אריזה יותר יפה, ולא בהכרח בשל עלות חומר הגלם או הייצור".

 

הבדיקה השבועית


השבוע בדקנו סל של 42 מוצרים שונים, ב- 132 סניפים שונים ברחבי הארץ. הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 194 ₪, פער של 45% בין הסניפים השונים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 24.7%.

 

אמנם רשת You  יצאה כתת הרשת הזולה ביותר בממוצע אך דווקא סניף של רמי לוי הוא הזול ביותר מבין אלו שנבדקו השבוע. במקום השלישי סניף של יינות ביתן, וסניף נוסף של רמי לוי במקום התשיעי. שאר הסניפים של YOU. בטבלת עשרת הסניפים היקרים הפיזור רחב יותר כרגיל. טיב טעם, חצי חינם, הכי זול, זול ובגדול, ביג זול, ויקטורי ומגה בול. 

אנו רואים עדות נוספת שתחרות אזורית מורידה מחירים. לא ברור מי התחיל ב"מלחמה" אך ברור שישנה כרגע תחרות בין סניפי רמי לוי ויינות ביתן בכרמיאל. עלות הסל בסניף רמי לוי בעיר זול ב 9% מממוצע הרשת, וסניף יינות ביתן זול ב 12% מהממוצע הרשתי.

 

בפינתנו "זרקור עירוני" אנו פונים השבוע לחולון ושמים דגש על רחוב המרכבה. ברחוב זה נמצאים 3 סניפים במרחק קטן זה מזה. בדקנו האם הם מתאימים מחירים אחד לשני, כפי שקורה במתחמים רבים, והיכן משתלם לרכוש את מוצרי הסל שלנו. השבוע אין ספק שיינות ביתן הוא הסניף המשתלם (עבור מוצרי הסל הנבדק). צרכנים שירכשו את אותם המוצרים בסניף חצי חינם ישלמו 82 ₪ יותר, בעבור מרחק נסיעה קצר (חצי חינם ברחוב המרכבה 31, ויינות ביתן במספר 73).