המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 22/02/2015

בדיקת המועצה לצרכנות: עד כמה משתלם לקנות את המותג הפרטי?
סיירי המועצה לצרכנות ערכו השוואה בין מותגי הבית של הרשתות לבין המותגים הקיימים אצל כולם וגילו פערים של עשרות אחוזים. וגם: היכן תמצאו את הסלים הזולים ביותר בארץ?
כל הרשתות הגדולות מספרות לנו שהמותג הפרטי שלהן זול ומשתלם, אבל מבדיקה שעשינו התברר שלעיתים הפערים בין המותגים הפרטיים של הרשתות מגיעים לעשרות אחוזים. השבוע ביקשנו לבדוק איזו רשת מציעה את המותג הפרטי הכי זול. סיירת המועצה לצרכנות בדקה את המותגים הפרטיים של ארבע רשתות: ויקטורי, YOU, רמי לוי ושופרסל דיל. המחירים בכולם שוקללו לאותו הגודל והמשקל, כך שיהיה ניתן להשוות ביניהם.

 

חשוב לציין כי 'מותג פרטי' אינו אומר בהכרח מותג נחות. חלק מיצרני המותגים הפרטיים הינם יצרנים מוכרים בזכות עצמם. בחלק קטן מהמוצרים דווקא המוצר הפופולארי היה זול יותר בעת הבדיקה. בהקשר זה יש לזכור כי ישנם לעיתים מבצעי הוזלה עמוקים של היצרנים/ יבואנים.

 

בסה"כ, למרות המקרים המעטים בהם המותג הפרטי היה יקר יותר, אנו רואים כי משתלם לרכוש את המותג הפרטי ובכך להוזיל את הקניה מבלי להחליף רשת או סניף, רק באמצעות בחירה במותג מוכר פחות.

 

באופן כללי נראה שהמותגים הפרטיים אצל רמי לוי היו הזולים ביותר. בכל חמישה עשר המוצרים שנבדקו, חוץ מאשר נייר טואלט. המחיר לשלושים ושניים גלילי נייר טואלט ברמי לוי היה 33 שקלים, ובכל שאר הרשתות הוא היה נמוך יותר. בויקטורי למשל הוא נמכר ב-20 שקלים. התחליף לקפה טורקי בוואקום תחת המותג הפרטי של שופרסל דיל עולה כמעט פי שניים מהתחליף של רמי לוי  ו-YOU. גם המותג הפרטי בממרח שוקולד בשופרסל היה יחסית יקר יותר ועלה כמעט 12 שקלים, לעומת שישה ושבעה שקלים ברשתות אחרות.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, הגיב לממצאים: "מותג פרטי שהוא לרוב יותר זול, אבל לא בהכרח מוצר נחות יותר. לעיתים היצרן של המותג הפרטי הוא אותו יצרן של המותג המוכר והרשת פשוט ארזה את המוצר מחדש כדי להציע אותו במחיר יותר זול. כדאי לבדוק".

 

לצפיה בטבלת ההשוואה המלאה לחצו כאן >>

 

* הטבלה מכילה השוואת מחיר ממוצע של מוצר סמ"ל מול מוצר דומה של מותג פרטי. מחיר ממוצע של מותג פרטי משוקלל ליחידת מידה זהה למוצר ברשימת סמ"ל.

 

 

לצפייה בוידאו מתוך תוכנית חסכון

 

 

 

הבדיקה השבועית

 


השבוע בדקנו סל של 42 מוצרים שונים, ב- 130 סניפים שונים ברחבי הארץ. חשוב לציין: כרטיסי חבר/מועדון אינם נלקחים בחשבון. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה. הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 131₪, פער של 30% בין הסניפים השונים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 23%.

 

טבלת עשרת הסניפים הזולים כוללת סניפי YOU, רמי לוי, יינות ביתן וסניף אחד של מגה ברחוב האורגים בבאר שבע. בטבלת עשרת הסניפים היקרים אנו רואים את הכי זול, ביג זול, זול בשפע, מחסני להב, חצי חינם, מגה בול פתח תקווה (אחד השרידים האחרונים לפורמט), סופר ברקת וסניף אחד העם של ויקטורי.

 

ראוי לציין לשבח את רשתות קואופ שופ, מגה בעיר וחצי חינם על אחידות המחירים בסניפים השונים שבדקנו השבוע. מבלי להיכנס לסוגיית עלות הסל, צרכן שבוחר ברשתות אלו ישלם מחיר כמעט אחיד בסניפי הרשת. מדיניות תמחור אחידה הינה התנהגות הוגנת ונדרשת ע"י הצרכנים.

 

בכל אזור גיאוגרפי מתקיימת השוואת מחירים של הרשתות אחת את השניה. באזורי תחרות כדוגמת כרמיאל אנו רואים שהמחירים צונחים. גם באזורים בהם אין כרגע מאבק על ליבם של הצרכנים הסניפים משווים מחירים רק שהפעם זה כלפי מעלה.