המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 06/11/2016

בדיקת המועצה לצרכנות: האם סניפי סופר קופיקס מהווים תחרות לרשתות הגדולות?
סיירי המועצה לצרכנות יצאו לבדוק סל מוצרים זהה בשקלול הכמות בין סניפי הרשת לבין רשתות השיווק. מי זול יותר? וגם: הבדיקה השבועית - הסניפים הזולים והיקרים בישראל

אישה בסופר


כשקופיקס נכנסה לראשונה לחיינו לקראת סוף 2013 היא היוותה מהפיכה של ממש בכל מה שקשור לקפה ומוצרי מאפה. מוצרים שנמכרו בחמישה שקלים שגרמו לשאר הרשתות של בתי הקפה להתעורר ולהילחם מחדש על כיסו של הצרכן. מאז ועד היום קיימים ברחבי הארץ מעל ל-100 בתי קפה וקופיקס בר.

 

ביוני 2015 גם רשתות השיווק מצאו את עצמם במציאות חדשה כשקופקיס התרחבה גם לתחום המרכולים, תוך כדי שהיא שומרת על מגבלת המחיר שהיא עצמה קבעה - חמישה שקלים שנמכרים מן הסתם באריזות קטנות. נכון להיום קיימים כ-20 סניפי סופר קופיקס ברחבי הארץ.

 

סיירת המועצה לצרכנות ערכה השבוע בדיקה מיוחדת ולא שגרתית - השוואת מחירים בין סניפי סופר קופיקס לבין רשתות השיווק וזאת על מנת לבדוק האם אכן משתלם יותר לבצע שם גם את הקניות השבועיות בסל מורחב.

 

מספר הערות וסייגים:


• סופר קופיקס לא פונה לקהל היעד אליו פונות רשתות השיווק , ובמיוחד רשתות הדיסקאונט. קהל היעד שלה הוא בעיקר סטודנטים , רווקים שמעוניינים באריזות קטנות שמתאימות לצרכים שלהם.

 

• חשוב לציין כי לדעת מנהלי פרוייקט סמ"ל מדובר בהשוואה של דברים שלא ממש ברי השוואה. מעבר לכך, מייסד קופיקס אבי כץ ציין בזמנו במפורש שהוא לא בא להתחרות ברשתות השיווק אלא לתת מענה ואפשרות למי שרוצה לקנות אריזות קטנות ולא אריזות גדולות שאין באפשרותו לסיים וייזרקו לאחר שבוע. לכן, מלכתחילה לא מדובר בגופים מתחרים והקשר היחיד הוא שהם מוכרים מוצרים דומים.


• חלק מהמותגים שמופיעים בהשוואה אינם זהים מאחר וברשת סופר קופיקס לא כל המוצרים ממותגים. במקרה כזה, המוצר שנבחר ברשתות השיווק הוא כזה שנתפס כפופולארי . דוגמאות להשוואה בין מותגים שאינם זהים: מיונז, קפה נמס , ספגטי וכו'. בחלק מהמוצרים הללו ניתן באמת לראות פער יחסית משמעותי.

 

• כל המוצרים הן ברשתות השיווק והן בסופר קופיקס שוקללו ל-100 גרם על מנת שאפשר יהיה להשוות. בנוסף, מי שקונה ברשתות השיווק לא מעוניין בהשוואה למחיר ל-100 גרם אלא להשוואה של מחירי מוצרים אותם הוא קונה כפי שהם.


• הנתונים של סופר קופיקס לוקחים בחשבון שחלק מהמוצרים נמכרים ביותר מאריזה אחת (5 אריזות 50 גרם סקי ב-5 ₪ כדוגמא).

 

תוצאות הבדיקה

 

טבלה

לחצו להגדלה


כפי שניתן להתרשם מהטבלה, כאשר בכל זאת מסתכלים על הנתונים, ניתן לראות כי אין מגמה חד צדדית אלא יש מוצרים בהם סופר קופיקס זול יותר מממוצע רשתות השיווק ויש מוצרים אחרים בהם הוא יקר יותר. טיפ שניתן לתת הוא שלאלו הגרים בסמוך לסניפים של סופר קופיקס כדאי עבור קניות של השלמות להשוות בין מחירי סופר קופיקס למחירים ברשתות עירוניות.

 

המוצרים בהם נמכרו המוצרים המשוקללים כזולים יותר (או כשווים) היו גבינה עמק קלאסית פרוס 28% תנובה, מיונז לחיץ הלמנס, ממרח אגוזי לוז נוטלה, נקניקיות עוף טירת צבי, סלט טחינה ירוקה מעדני מיקי, ספגטי 8 פרפקטו אסם, פסטה פנה רגטה ברילה ושמנת לבישול 15% השף הלבן תנובה. המוצרים המסומנים באדום נמכרו כיקרים יותר.

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל זהה ב-471 סניפים ברחבי הארץ בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הרשת הזולה ביותר ליקרה, בממוצע, עומד על 21%. הפער בין הסניף הזול ביותר והיקר ביותר עומד על 34%.

 

ברשימת 20 הסניפים הזולים בארץ אפשר לראות חלוקה יפה מאוד של הרשתות: רמי לוי, אושר עד, שופרסל דיל, יוחננוף וסופר דבאח. הסניף של רמי לוי בעכו היה הסניף הזול ביותר עם סל בעלות 657 ש"ח. ברשימת הסניפים היקרים ביותר נמצאים סניפים של הרשתות מגה בעיר, טיב טעם וקואופ.

 

טבלה


 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן