המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 18/08/2013

שנה לתקנות שילוט מוצרים בפיקוח: 88% מהמינימרקטים שנבדקו אינם מציגים שילוט
על אף תקנות הגנת הצרכן שנכנסו לתוקפן לפני שנה, בדבר הצגת שילוט בסמוך למוצרים בפיקוח של מוצרי חלב, ביצים, לחם - מצאו סיירי המועצה לצרכנות כי חלק ניכר מהעסקים מפרים את התקנות ובכך פוגעים ביכולתם של הצרכנים לרכוש מוצרים בסיסיים במחיר זול, השווה לכל נפש.
 

 

בחודש אוגוסט 2012 נכנסו לתוקף תקנות הגנת הצרכן, אשר חייבו עסקים המוכרים מזון בפיקוח, להציב שלט בסמוך למדפי המוצרים בפיקוח ובו רשימת מוצרי המזון בפיקוח ואת מחירם. חוק הפיקוח על מצרכים ושירותים נועד בין השאר להבטיח אספקתם של מוצרים בסיסיים במחירים סבירים לציבור הרחב. התקנות מחייבות את כלל בתי העסק לממכר מזון (מכולת, מרכול וכו'), להציב בסמוך למדף מוצרי החלב, הלחם, המלח והביצים שבפיקוח, שלט ובו פירוט המוצרים ומחיריהם.

 

לגבי כ-20 מוצרים נקבעו מחירים מירביים ע"י משרד הכלכלה ומשרד החקלאות ומחירים אלה הינם בפיקוח. (ניתן למכור אותם לצרכן גם במחיר נמוך יותר מהקבוע בתקנות).


 

לטבלת המוצרים בפיקוח ומחיריהם לחצו כאן


 

למודעות הצרכנים לגבי קיומם של מוצרים בפיקוח ולמחיריהם הזולים יותר וכן לזמינותם על המדפים, יש חשיבות רבה בתקופה של התייקרות מחירי מוצרי המזון ועל רקע המאבק ביוקר המחיה. לפני כשלוש שנים חשפה המועצה את בעיית חוסר המודעות של הציבור לקיומם של מוצרים בפיקוח ויזמה את רעיון תקנות שילוט המוצרים. הצעתה הוצגה בפני ועדת קדמי לתחרות בשוק המזון ואומצה ע"י הממשלה.


בדיקה שערכה המועצה הישראלית לצרכנות השבוע, מצאה כי בעשרות סופרמרקטים ומינימרקטים ברחבי הארץ לא מציגים את השלטים כלל, או שמציגים אותם באופן לקוי ובלתי ברור. לעיתים השלט מוצב רחוק מן המוצר שבפיקוח, וקרוב למוצר חלופי שאינו בפיקוח, כך שמיקום השלט יוצר מצג מטעה והצרכן מייחס את המחיר שבפיקוח למוצר שאינו בפיקוח, וכך עלול לרכוש מוצר יקר יותר.


הנתונים שנאספו ע"י 54 סיירי סמ"ל (סיירת המועצה לצרכנות) מתייחסים ל- 107 נקודות השיווק (סופרמרקטים גדולים) ול- 24 מינימרקטים ומכולות. כל הנתונים מבוססים על בדיקת סיירי סמ"ל שנערכה בתאריכים 05-06/08.


בהתאם למימצאים בשטח, חולקו נקודות המכירה השונות לשלושה סטטוסים:


1. תקין: השלט מוצג בצורה ברורה וגלויה לעין, ומציין בבירור כי מדובר במוצרים שמחירם בפיקוח.


2. לא תקין: שילוט לא קיים לפחות באחת מהמחלקות שנבדקו (חלב, ביצים, לחם).


3. לקוי: קיים שלט אך הוא אינו מוצג בצורה ברורה או אינו מציין במפורש כי מדובר במחירים בפיקוח.


הממצאים


מגזר המינימרקטים והמכולות כמעט ולא מקפיד על קיום התקנה. כ- 88% מהחנויות נמצאו לא תקינות. בחנויות אלו נתקלנו גם באי הקפדה על סימון מחירים על גבי המוצרים.


בסופרמרקטים הגדולים המצב מעט טוב יותר, אך רחוק מלהשביע רצון: 59% בלבד נמצאו תקינים. כשליש מהסופרמרקטים אינם מציגים את המחירים כלל. ניתן היה לצפות שדווקא בגופים גדולים כמו רשתות- המזון הגדולות, בעלות ההנהלה המרכזית, יאכפו את החוק וזכויות הצרכנים תישמרנה, אך לא כך הוא הדבר.


בקרב הסופרמרקטים שנבדקו, המצב החמור ביותר נצפה ברשת 'יינות ביתן' - 63% מקרב הסניפים שנבדקו נמצאו לא תקינים. 12% מהסניפים לקויים ו-25% תקינים. (ראה תרשימים בסוף הידיעה).


בקרב שתי הרשתות הגדולות יותר , שופרסל ומגה, המצב בהחלט דורש שיפור, בייחוד בהתחשב בכך ששתי רשתות אלו מחזיקות ברוב הסניפים בארץ ומשרתות את מרבית הצרכנים. ברוב הסניפים של רשתות אלו המצב תקין וישנם שלטים גדולים, ברורים ומדויקים. בשופרסל 78% מהסניפים נמצאו תקינים וב"מגה"- 65% מהסניפים תקינים. ברור כי ההקפדה על החוק צריכה להיות גורפת יותר בכל הסניפים.

בסקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה עבור המועצה לצרכנות השבוע עולה כי 70.7% מהנשאלים כלל לא ראו בשנה האחרונה שלט ליד מוצרים בפיקוח. (הסקר מצורף בקובץ נפרד).

ומה יודע הציבור על המוצרים שבפיקוח? האם הוא יודע לזהותם? מסתבר שמודעות הציבור למוצרים אלה נמוכה מאוד. 55% מהציבור לא יודע שחמאה הוא מוצר בפיקוח. 40% מהציבור לא יודע שלחם לבן הוא מוצר בפיקוח. 52% מהציבור לא יודע שמלח הוא מוצר בפיקוח. 83% מהציבור לא יודע ששמרים הוא מוצר בפיקוח. חלב כבר יותר במודעות הציבור, אך עדיין 23% מהציבור לא יודע שחלב בפיקוח.


לעומת זאת גבינת קוטג' איננה בפיקוח, אך 52% מהציבור חושבים בטעות שהיא כן בפיקוח.

מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג : היכולת לזהות ולהעדיף מוצרים בפיקוח מחירים, מאפשרת לצרכנים להוזיל את סל הקניות ולהתמודד עם יוקר המחיה בעזרת כלי נוח וזמין- השלט בסמוך למדף. ממצאי התחקיר של המועצה הישראלית לצרכנות מראים כי בתי עסק רבים מתעלמים מחובתם עפ"י התקנות המחייבות, ובכך מונעים מהציבור לבצע קנייה יותר נבונה. זילזול כזה בחובות חוקיות מצד בתי עסק לא יתאפשר אם תבוא פעולת אכיפה נמרצת של המדינה. המועצה לצרכנות תעביר את מימצאיה, בליווית שמות בתי העסק, לרשות לסחר הוגן לשם ביצוע פעולות האכיפה הנדרשות".