המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 14/03/2013

תוכנית לימודים ייחודית לתלמידי כיתות ד': "שחק אותה צרכן"
לקראת יום הצרכן הבינלאומי המועצה לצרכנות פיתחה תוכנית לימודים ייחודית וחווייתית בנושא צרכנות בבתי ספר, בה יכירו התלמידים מושגי יסוד מעולם הצרכנות, זכויות צרכניות מרכזיות ויתמודדו עם סוגיות צרכניות ובהן: רכישה נבונה, כיצד לערוך השוואת מחירים וסקר שוק, תנאים לביטול עסקה, הטעיה בפרסום ועוד.

 

לקראת יום הצרכן הבינלאומי, אשר חל השנה ב-15 במרץ, פיתחה המועצה לצרכנות בשיתוף המפמ"ר לגיאוגרפיה במשרד החינוך יחידת לימוד, בעברית ובערבית, לכיתות ד במסגרת לימודי מולדת, חברה ואזרחות.


אחד היעדים החשובים של המועצה הישראלית לצרכנות הוא להקנות ולטפח בקרב הדור הצעיר התנהגות צרכנית נבונה, לעודד את התלמידים להכיר את זכויותיהם הצרכניות, מידע חשוב במיוחד בחברת השפע בה אנו חיים ולאור הפיתויים הרבים הניצבים ועומדים בפני הילדים החיים בעולם צרכני זה.


יחידת לימוד זו משתלבת בתחום החינוך הפיננסי המהווה חלק מרכזי ממטרות תוכנית הלימודים והוא נכלל בפרקים העוסקים בהיבטים אזרחיים, סביבתיים ולאומיים בנושאים כמו: סדרי עדיפויות וקבלת החלטות צרכניות של הפרט, המשפחה והקהילה, צרכנות נבונה, חשיבות החיסכון, יצירת מעורבות חברתית-אזרחית, מחירה האקולוגי של תרבות השפע והצרכנות (זיהום, פסולת, בזבוז כסף ועוד) הפעלת שיקולי דעת כצרכנים צעירים והיכרות עם מוסדות ציבור ביישוב ובמדינה (כמו בנקים למשל).


במסגרת יחידת הלימוד 'שחק אותה צרכן' יכירו התלמידים מושגי יסוד מעולם הצרכנות, זכויות צרכניות מרכזיות ויתמודדו עם סוגיות צרכניות ובהן: רכישה נבונה- לנקוט בדיקה לפני רכישת מוצר, כיצד לערוך השוואת מחירים וסקר שוק, מה הם התנאים בהם ניתן לבטל עסקה, כיצד לנסות ולתכנן את דמי הכיס? סדרי עדיפויות צרכניים, טיפול במוצר פגום אל מול החברה שסיפקה אותו ודרישת תעודת אחריות מבעוד מועד, סוגיית ה"אותיות הקטנות" (אם כתבו בחנות "הכל ב-49.90" ולבסוף מגלים שרק חלק מהמוצרים משתתפים במבצע), הטעיה בפרסום ועוד.


בנוסף להיכרות עם זכויות צרכניות מרכזיות , התלמידים יתנסו בפעילות של מעורבות אזרחית הקשורה לעולם הצרכנות בסביבתם הקרובה, כמו עריכת סקר במרכזי קניות.


יחידות הלימוד משלבות שלושה ערוצים: ערוץ ידע, ערוץ מודעות והפעלת שיקולי דעת וערוץ חווייתי המשלב משחק תחרותי המופעל באמצעות מצגת, ובה קישור לסרטונים, טיפים צרכניים, ומשימות לכיתה ולבית.


 

התלמידים מספרים: "למדתי לא להתפתות ולקנות כל דבר שרואים"

 

תלמידי כיתה ד' בבית הספר גורדון בכפר סבא סיפרו על החוויות המיוחדות ועל הכלים לצרכנות נבונה אותם קיבלו במהלך הסדנא. התלמידה ליהי הלפרין סיפרה: "היה ממש כיף, למדתי לחשוב פעמיים לפני שקונים מוצר, להסתכל על המחיר, המרכיבים, ואם יש 2 חנויות שמוכרות אותו מוצר לבדוק היכן יותר זול. למדתי גם להסתכל על האותיות הקטנות בפרסומות. למשל, אם כתוב בשלט מבצע שנקבל את המוצר השני חינם – לבדוק מה בדיוק כתוב באותיות הקטנות והאם לא מטעים אותנו".תלמיד נוסף, יובל יינון סיפר אף הוא על חוויית הלימוד: "למדתי שצריך לבדוק טוב את הפרטים החשובים לעסקה – תאריך, תעודת אחריות ועוד כדי שנוכל להחליף או לתקן את המוצר אם נצטרך. צריך לחשוב פעמיים לפני שקונים. אני אחסוך את דמי הכיס שלי ולא אבזבז על סתם דברים"."בשיעור ראינו סרטים שקשורים לצרכנות וזה היה מאוד כיף שלמדנו את זה בדרך של משחק ולא שיעור רגיל שיושבים ולומדים רגיל. למדתי לא להתפתות ולקנות כל דבר שרואים בסופר, או ישר להגיד "אימא אני רוצה", אלא לחשוב פעמיים אם אני באמת צריך את זה. עוד למדתי לבדוק מודעות. למשל "טאבלט בשקל" – אין באמת דבר כזה!", סיפר שחף צוק.התלמידה רוי בקר סיכמה: "למדתי להשוות מחירים ביו חנויות ושחשוב לקחת תעודת אחריות. עוד למדתי לא להגיד לאימא בסופר מה אני רוצה אלא ללכת עם רשימה בלי לשכנע אותה לקנות דברים שבא לי כי בסוף הם ילכו לפח".


 

מנכ"ל המועצה לצרכנות: "להקנות צרכנות נבונה בגיל צעיר לאזרחי המחר"


עו"ד אהוד פלג,מנכ"ל המועצה לצרכנות:"צרכנות נבונה היא מיומנות בסיסית של אזרח בחברה המודרנית ולפיכך חשוב להקנות אותה בגיל צעיר לאזרחי המחר, שהם למעשה כבר צרכנים בהווה. במיוחד בעידן המאבק ביוקר המחיה ואף אל מול תרבות הסחר הישראלית, המשופעת במקרים של חוסר הגינות, אחריותנו כלפי ילדינו היא לטפח אצלם את ההגנות העצמיות הצרכניות, בראש ובראשונה ע"י טיפוח המודעות והידע לזכויותיהם הצרכניות".
 

לתוכנית הלימודים, למדריך למורה וללוח המשחק לחצו כאן