המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2008

ארכיון כתבות 2008

תאריך: 31/07/2008

הצעת חוק המועצה לצרכנות אושרה  בכנסת בקריאה שנייה ושלישית
הצעת החוק מבססת  את עצמאות המועצה, מרחיבה את סמכויותיה ומעניקה לה כלים אזרחיים יעילים יותר להגנת הצרכנים.
מליאת הכנסת  הצביעה היום בקריאה שניה ושלישית על  חוק המועצה הישראלית לצרכנות.
הצעת החוק קובעת כי, המועצה הישראלית לצרכנות  תפעל באופן עצמאי, לטובת הצרכן ולקידום הצרכנות בישראל בהיבטיה השונים.  החוק מצביע על מחויבותה של המדינה לספק הגנה  וייצוג לכלל ציבור הצרכנים בישראל.

קביעת מעמדה של המועצה לצרכנות בחקיקה ראשית, נועדה לחיזוק יכולתה להגן על הצרכנים ולקדם את זכויותיהם.  החוק כולל בין היתר  מנגנון שיבטיח כי כמחצית מהדירקטורים ימונו מתוך מועמדים שיבחרו ע"י ועדת איתור חיצונית בראשות שופט, ובהרכב של שני נציגי ציבור, בעלי מומחיות בתחומים הנוגעים לתחומי פעילותה של המועצה.
כמו כן קובע החוק כי השיקול היחיד שינחה את המועצה לצרכנות הוא שיקול של טובת הצרכן, ובכך מחזק אותה כנגד לחצים חיצוניים אפשריים.  עוד מבטיח החוק כי תקציב  המועצה (בנתיים בהוראת שעה בלבד), ייקבע בתוך תקציב המדינה, ובכך הוא מקנה למועצה יתר עצמאות תקציבית.
החוק אף מרחיב את סמכויות המועצה ,ומחזיר לה את הסמכות לנקוט בהליכים משפטיים נגד עוסקים. בדרך של תובענות ייצוגיות, סמכות שנשללה ממנה בעבר.
מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג אומר כי השלמת החקיקה התאפשרה לאחר החלטתו של  שר התמ"ת, אלי ישי ,לתמוך בחוק, ובזכות התנעת התהליך מחדש ע"י ח"כ אבשלום וילן שגם הוביל אותה לסיום מוצלח.   עו"ד  אהוד פלג מציין  גם את  הקידום  המהיר של תהליך החקיקה ע"י הנהלת ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות היו"ר-ח"כ גלעד ארדן, שחוק המועצה לצרכנות מהווה עבורו אקורד סיום סמלי ומרשים לקדנציה עשירה במעש לטובת הצרכנים.
עו"ד פלג  מודה  לכל הגורמים ששיתפו פעולה עם המועצה לצרכנות בהליך חקיקה זה, ורואה בו תרומה של ממש לחיזוק מעמד הצרכנים במדינה.