המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2008

ארכיון כתבות 2008

תאריך: 31/03/2008


מבדיקת המועצה הישראלית לצרכנות
סוכנויות נסיעות לא מספקות ללקוחות טופס גילוי נאות כנדרש בחוק
 
לקראת  חופשת הפסח, יוצאת המועצה הישראלית לצרכנות במבצע הסברה לסוכני הנסיעות, במטרה  למנוע פגיעה בצרכנים, ולהבטיח כי הצרכן יקבל את השירות המגיע לו.
כמו בכל שנה, גם השנה ייצאו מאות אלפי ישראלים לטיולים בחו"ל בחופשת הפסח, ויש להניח שבסיומה, יוצפו משרדי המועצה הישראלית לצרכנות, בתלונות רבות של הנופשים השבים.
 

מהתלונות המגיעות למועצה, עולה תמונה עגומה  של צרכנים מאוכזבים וכעוסים, לאחר שקלקלו להם את החופשה המיוחלת שעלתה להם בכסף רב.  "המכות" הצרכניות השכיחות הניחתות על הנופש הישראלי הן לא  דבר ולא שחין, - אלא "רק" שירות לקוי, פרסום מטעה, הפרת תנאים שהובטחו, שינוי מועדי טיסות, סירוב לבטל עסקאות בניגוד לחוק וסירוב לפצות על נזקים.
על-פי חוק שירותי תיירות התש ל"ו 1976, ותקנות שירותי תיירות (חובת גילוי נאות) תשס"ג-2003, (מצ"ב). סוכן נסיעות חייב למסור ללקוח המבקש לרכוש  צירוף של שניים או יותר משירותי סוכנות נסיעות, (חבילת תיור), מסמך בכתב המפרט את התנאים העיקריים של העסקה. בין היתר: המחיר הכולל, מקומות הלינה- כתובתם ומספרי הטלפון שלהם, מסלול הטיול ועוד. החובה היא לאפשר לצרכן לדעת את כל המידע לפני ההחלטה על רכישת חבילת התיור.
אי מתן המידע  עלול להוות עבירה פלילית שעונשה 6 חודשי מאסר, או עבירה מנהלית שדינה קנס של כ 70,000 ₪
לאור ריבוי התלונות , החליטה המועצה לצרכנות לבדוק אם אכן מוסרות סוכנויות הנסיעות את המידע בכתב, והאם קיים פער בין המידע שנמסר לצרכן בעל-פה, לבין זה שנמסר בכתב. 
הבדיקה נערכה בשבועות האחרונים בסוכנויות נסיעות (רשתות וסוכנויות פרטיות) ברחבי הארץ. את הבדיקה ביצעו חברי צוותי הצרכנות הפעילה, סטודנטים הלוקחים חלק בפרויקט של המועצה לצרכנות במסגרת לימודיהם. הסטודנטים פנו  לסוכנויות נסיעות, וביצועו בירורים  לקראת רכישת חבילות תיור.
הסוקרים נכנסו לסוכנויות הנסיעות, והזמינו חופשת סופשבוע באילת: טיסה ביום ה', 3 לילות במלון (חמישי, שישי, שבת), טיסה חזרה ביום א'. מועד החופשה המתוכנן: כחודש מיום הבירור, וטיול בהודו: כרטיס טיסה הלוך-חזור (מועד חזרה גמיש) + מלון בדלהי לארבעת הלילות הראשונים של הטיול. מועד הטיול המתוכנן: חודש אפריל.
תוצאות הבדיקה העלו  כי בכל הסוכנויות שנבדקו, לא קיבלו הסוקרים  את המידע בכתב.
הסוקרים התרשמו כי  נראה כי נציגי הסוכנויות כלל לא ידעו על חובתם למסור את כל המידע במועד הבירור, ועל החובה למסור מידע זה בכתב.
מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג   אומר כי ממצאי התחקיר מעידים על כך שכנראה כי סוכני הנסיעות אינם מכירים את חובתם בעניין . לפיכך, אומר עו"ד פלג החליטה המועצה לצרכנות לצאת בפעולות הסברה לעוסקים בתחום התיירות, במטרה ליצור מערכת יחסים הבנויה על קיום החוק ועל שירות מקצועי ואמין, ובעיקר לדאוג לכך שהצרכן יקבל את מירב המידע על המוצר או השירות הניתנים לו.
חובת הגילוי הנאות לצרכן לגבי פרטי העסקה, מוסיף פלג, היא הזכות הבסיסית בחוק הגנת הצרכן, וכיבודה ע"י סוכני הנסיעות יצמצם משמעותית את אי ההבנות ואת פערי  הציפיות של הצרכנים.
מנכ"ל המועצה אומר כי בכוונת המועצה לצרכנות לצאת בפעילות דומה בתחומים נוספים בהם מתקבלות תלונות רבות של צרכנים. עו"ד פלג מוסיף כי בסופו של דבר, צרכן מרוצה הוא אינטרס עסקי מובהק של נותן השירות.