המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 30/05/2021

גל התייקרויות במשק: מה הן הסיבות לכך?
בדיקת המועצה מצאה עליה של 10 אחוזים בממוצע מאז סיום הקורונה. עו"ד הדס יעקובסון ארידור מהמועצה לצרכנות: "הסיבות לעליות הן מגוונות. חלקן קשורות לשוק הבינלאומי, חלקן קשורות לנושא המכסות וההגבלות וחלק גם לרשתות עצמן ולכח שלהם אל מול הצרכן"

 

מתוך חדשות כאן 11

 

מאז משבר הקורונה, גל של עליות מחירים בחומרי הגלם מגיע עד הצלחת שלנו. הספקים שביקשו להעלות מחירים מאשימים את משבר השינוע והתייקרות ההובלה בעולם, אבל יש מי שחושב שזה רק תירוץ לשפר עמדות. כעת מנתהלת מחמת האשמות בין הקמעונאים לספקים וליצרנים. כל אחד מהם משוכנע ששורת הרווח נמצאת בצד השני.

 

על פי בדיקה של המועצה לצרכנות, מסוף משבר הקורונה ועד היום, נרשמה עליה ממוצעת של 10 אחוזים בסל מוצרים שכולל ירקות, פירות, בשר, מוצרי חלב וניקיון. לדוגמא, מחיר התפוחים עלה ב-5 אחוזים, ענבים אדומים עליה של 24 אחוזים כשדובדבנים שברו את השיא עם עליה של 178 אחוזים. מחרי האפרסקים זינקו ב-78 אחוזים, העגבניות ב-6 אחוזים והבטטה 28 אחוזים.

 

גם במוצרים אחרים שאינם פירות וירקות נרשמו עליות. לדוגמא: שמן קנולה עליה של 10 אחוזים, שניצל עוף טרי עליה של 11 אחוזים, עוף טרי 6 אחוזים, דג נסיכת הנילוס 11 אחוזים. אפילו בחומרי הניקוי ישנן עליות: מסיר שומנים עלה ב-11 אחוזים, אקונומיקה התייקרה ב-8 אחוזים וחיתולים ב-6 אחוזים. 

 

עו"ד הדס יעקובסון ארידור מהמח' המשפטית במועצה לצרכנות התייחסה לממצאים: "הסיבות לעליות הן מגוונות. חלקן באמת קשורות לשוק הבינלאומי, חלקן קשורות לנושא המכסות וההגבלות וחלק גם לרשתות עצמן ולכח שלהם אל מול הצרכן. עד שרכבת המחירים הדוהרת לא תיעצר הצרכן שוב יהיה זה שיספוג את המחיר".