המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2017

ארכיון כתבות 2017

תאריך: 29/06/2017

אושרה לקריאה שניה ושלישית הצעת החוק לביטול עסקה בעל-פה או בטלפון
ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לפיה ניתן יהיה בעתיד הקרוב לבטל עסקה גם באמצעות הודעה בעל-פה, בטלפון, בדוא"ל או דרך אתר האינטרנט למעט מקרים בהם נקבע בחוק במפורש שהביטול יעשה בהודעה בכתב. בעלי עסקים שיפרו את החוק צפויים לעיצום כספי בגובה של 22 אלף ש"ח


ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של חברי הכנסת יואל חסון, דוד ביטן והיו"ר כבל, לתקן את חוק הגנת הצרכן על מנת להקל על צרכנים לבטל עסקאות.  כיום צרכנים רבים מתקשים לבטל עסקאות, מסיבות שונות, ולכן מציעים חברי הכנסת להרחיב את הדרכים באמצעותם ניתן יהיה לבטל עסקאות, בדומה לדרכים הרבות שמעמידים בעלי העסקים לצרכנים לצורך ביצוע עסקאות.


יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל אמר: "כמו שהחברות נותנות מסלול VIP בכניסה – עכשיו חייבנו אותן להציע לצרכנים את אותו מסלול גם ביציאה. היום הצרכנים מספיק מתוחכמים ומסוגלים לשמור את תיעוד הבקשה, בצילום מסך, בהקלטה, בשמירת הודעת המייל ועוד". כלכלן המועצה לצרכנות, גיל ברגפרוינד, אמר כי המועצה מקבלת תלונות רבות מצרכנים שעדיין מתקשים להתנתק מחברות הסלולר והתקשורת. הוא הציע לחייב אותן לבטל עסקאות באתר האינטרנט שלהן, ואף הציע כי החברות יחויבו לשלוח אישור כי הודעת הביטול התקבלה.  


לפי ההצעה שאושרה, ניתן יהיה לבטל עסקאות בשיחת טלפון למוקד השירות או בהודעה בעל-פה במקום העסק, למעט מקרים בהם נקבע בחוק במפורש שהביטול יעשה בהודעה בכתב. עוד אושר לאפשר ביטול עסקאות בהודעה בדואר רשום, בדואר אלקטרוני, בפקס אם יש כזה לעסק, ובאינטרנט אם ניתן לבצע עסקאות אחרות עם בית העסק באינטרנט.


 
כמו כן אושר כי בהודעת הביטול יפרט הצרכן את שמו ומספר הזהות שלו, ובהודעה בעל פה יציין פרט זיהוי נוסף כפי שהוסכם מראש בינו לבין החברה. בנוסף לכך יחויבו בעלי העסקים להודיע לצרכן על דרכי הביטול בהבלטה ובאותיות ברורות וקריאות בעת חתימת העסקה או הספקת המוצר, לציין זאת בחשבונית או הודעת התשלום הנשלחת לצרכן ולפרסם זאת בדף הראשי של אתר האינטרנט של העסק. כמו כן נקבע כי העיצום הכספי שיוטל על מפרי החוק יעמוד על 22 אלף שקלים לתאגיד ו-7,000 שקל ליחיד. בנוסף לכך, אם בעל העסק המשיך לחייב את הצרכן הוא יוכל לתבוע פיצוי לדוגמה של עד 10,000 שקלים.


עוד יש לציין כי לפי החוק כיום, לאחר שליחת הודעת הביטול יצטרך בעל העסק להפסיק את החוזה ואת החיובים תוך 3 ימים עסקים, ובמקרה שההודעה נשלחה בדואר רשום ולא צוין בה מועד מאוחר יותר יכנס הביטול לתוקף לאחר 6 ימי עסקים מיום מסירת ההודעה למשלוח.

 

היו"ר כבל וח"כ חסון נענו לבקשת נציגות חברות התיירות והתעופה, וקבעו כי ההצעה תיכנס לתוקף 4 חודשים לאחר פרסומה ברשומות, על מנת לאפשר להן תקופת היערכות.

 

המועצה לצרכנות מברכת על ההצעה החשובה ועל החלטת הועדה שתטיב ותקל מאוד על הצרכנים אם אכן תתקבל.  אנו כמובן נמשיך ונעדכן