המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 25/10/2015

המועצה לצרכנות לחברת צ'מפיון מוטורס: "חובתכם להבטיח פיצוי לניזוקים"
מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות פנה עם הדרישה ליבואנית פולקסווגן, בנוגע למכוניות אשר בהן הותקנה תוכנה לזיוף נתוני זיהום אוויר. פנייתה של המועצה לצרכנות - חלק ממהלך מתואם של ארגוני הצרכנים באירופה

 


 

המועצה הישראלית לצרכנות פנתה לחברת צ'מפיון מוטורס, משווקת ונציגה של יצרנית פולקסווגן העולמית, בדרישה לגילוי מלא ונאות ללקוחות בישראל וכי יבטיחו כי מי שניזוק יפוצה.


בעקבות הודאת מנכ"ל חברת פולקסווגן העולמית בפני רשויות הגנת הסביבה בארה"ב כי התקינה בכלי רכב מתוצרתה ובאופן בלתי חוקי תוכנה מיוחדת, כדי לחמוק מבדיקות הרשמיות של נתוני זיהום אוויר (להלן: "defeat devices") פנה מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, למר דן בורנשטיין, מנכ"ל צ'מפיון מוטורס בע"מ, יבואנית פולקסווגן בישראל, בדרישה לספק לצרכנים מידע נאות ומלא לגבי הפרשה ומשמעותה עבור הצרכנים.


עמדתה של המועצה לצרכנות מבוססת על אחריות החובה, המעוגנת היטב בדיני הגנת הצרכן, בדבר אחריותו של העוסק המוכר והמחייב אותו ביחד ולבד מהיצרן בחובות גילוי מלאים.


דומה כי גם המידע שנמסר עד כה אינו מספק, שכן לא נמסרו, ככל הידוע, פרטים אודות רמת הפליטה האמיתית של אותם הרכבים שנמכרו גם אם תנוטרל השפעת התוכנה שהותקנה בהם, והאם הפליטה של אותם הרכבים ללא השימוש האסור עומדים בדרישות הדין בישראל.


כן חסר מידע בשאלה האם ניתן יהיה להתאים את נתוני הפליטה של אותם הרכבים לנתונים שהובטחו לצרכנים והמהווים נדבך בעסקה שבוצעה, והאם יהיו לתיקונים שיבוצעו באותם הרכבים השפעה על הרכבים או העושים בהם שימוש.


סמנכ"ל שירות, חלפים ולוגיסטיקה בצ'מפיון מוטורס, מר מאיר איבגי, ענה למנכ"ל המועצה (מכתבו מצורף בזאת): "אנו איננו אלא חוליה בשרשרת שתפקידה ייבוא רכבי הקונצרן לישראל". הסמנכ"ל מציין כי המידע הרלוונטי עומד לרשות הלקוחות באתר אינטרנט ייעודי שהקימה צ'מפיון בהוראת היצרן, בו מוזמן כל לקוח של החברה להקליד את מספר השלדה של רכבו, על מנת לדעת האם הרכב שבבעלותו הינו חלק מהרכבים המושפעים, וכן מוקד השרות של צ'מפיון מוטורס.


מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג: "על אף שחלק מהתשובות אינן בידיכם, ציבור הצרכנים מצפה כי חברתכם תודיע בצורה מפורשת כי היא לוקחת אחריות ותפעל על מנת להבטיח כי הצרכנים יפוצו על כל נזק שנגרם ו/או ייגרם להם כתוצאה מהפרשה".


על אף שתשובת צ'מפיון מוטורס נשענת על חברת פולקסווגן העולמית ומהותה נטילת אחריות של היצרנית, סבורה המועצה כי על חברת צ'מפיון מוטורס לוודא כי כל המידע הנחוץ לצרכנים אכן יימסר וכי המשווק, שהוא נציג היצרן, יפעל לוידוא כי הצרכנים יפוצו על כל הנזק שנגרם או יגרם להם כתוצאה מפרשה זו.


פנייתה של המועצה לצרכנות לצ'מפיון מוטורס היא חלק ממהלך מתואם של ארגוני הצרכנים באירופה, בהובלת ארגון הגג ה-BEUC , שהמועצה לצרכנות התקבלה אליו במעמד "שותף".


עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, אומר כי אחריות של חברה כלפי לקוחותיה נבחנת דווקא בעיתות משבר. "גם אם צמפיון מוטורס לא היתה מעורבת או מיודעת לתוכנה המכשילה ולהשלכותיה, עתה משהענין פורסם, עליה לדאוג שאיש מן הצרכנים לא ייצא ניזוק בכל דרך שהיא מן הפרשה".

 

לסוגיות צרכניות בנושא רכב ותחבורה לחצו כאן >>