המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2019

ארכיון כתבות 2019

תאריך: 24/10/2019

הודעה בדבר אישור תובענה ייצוגית - המועצה הישראלית לצרכנות נגד תנובה
ביום 16.6.2019 ניתנה החלטת בית המשפט המחוזי תל-אביב (כב' השופטת שושנה אלמגור), לאשר תובענה ת"צ 18298-11-14, ת"צ 61369-11-14 המועצה הישראלית לצרכנות נגד תנובה מרכז שיתופי לשיווק תוצרת חקלאית בישראל בע"מ - כתובעה ייצוגית

 


בית המשפט המחוזי בתל אביב (כבוד השופטת שושנה אלמגור) אישר תובענה ייצוגית של המועצה הישראלית לצרכנות נגד תאגיד תנובה, בגין גביית מחיר מופרז עבור גבינה צהובה ארוזה, וזאת בניגוד לחוק התחרות הכלכלית. המועצה מבקשת להורות לתנובה לפצות את הצרכנים ולקבוע מחיר הוגן לאריזות גבינה צהובה מתוצרתה.

 

על פי הבקשה לאישור התובענה כייצוגית, עד שנת 2007 מחיר הגבינה הארוזה נקבע על ידי המפקח על המחירים, כמו גם מחיר הגבינה הצהובה שנמכרת במעדניה במשקל. פער המחיר בין שני סוגי המוצרים עמד אז על כ-23%. בשנת 2007 הוסר הפיקוח ממחיר הגבינה הארוזה, ותוך זמן קצר מחירה זינק עד כפליים מחיר הגבינה במשקל.

 

בית המשפט קבע כי "הפרשים גדולים כאלה בין המחירים, יש בכוחם להראות כי נקבעו מחירים מנופחים בלתי הוגנים, שעליהם נאסר בסעיף 29א(ב)(1) לחוק התחרות הכלכלית ... [תנובה] ניצלה את כוחה בשוק, קבעה לגבינות הארוזות מחיר מופרז שהתגלגל אל הצרכן וגרפה רווח אדיר". בית המשפט תמך את החלטתו גם בנתוני הרווחיות שתנובה הציגה.

 

תנובה טענה כי יש להביא בחשבון את יכולתם של הצרכנים לרכוש גבינה צהובה במשקל, במחיר מפוקח, במקום הגבינה הארוזה. בית המשפט דחה את הטענה, בהתבסס על דוח ייעוץ שחברת מקינזי הציגה לתנובה בשנת 2008. מקינזי קבעה כי צרכני הגבינה הארוזה אינם רואים את הגבינה במשקל כתחליף, ועל כן תנובה תפיק רווחים מהעלאת מחיר הגבינה הארוזה.

 

בית המשפט קבע כי קיימת אפשרות סבירה שתתקבל הטענה כי תנובה גבתה מחירים בלתי הוגנים עבור הגבינות הצהובות הארוזות בתקופה הרלוונטית ובכך ניצלה את מעמדה כמונופול.

 

תנובה הגישה לבית המשפט העליון בקשת רשות לערער על ההחלטה. טרם ניתנה החלטה בבקשה זו.

 

לצפיה בנוסח ההודעה לחצו כאן >>

 

לעיון בהחלטת בית המשפט לחצו כאן >>